Viesu nams “Janne”
Viesu nams “Janne”
Publicitātes foto

Viesu mājai atrod iemītniekus ziemā 0

Viesnīca “Janne” meklējama Āgenskalnā iepretim Paula Stradiņa slimnīcai Pilsoņu ielā 18 un iekārtota 1910. gadā celtā ēkā. Tai līdzās atrodas ievērojamā latviešu arhitekta Konstantīna Pēkšēna projektētais nams (1880.), kur savulaik atradušies nelieli, strādniekiem domāti dzīvokļi, bet nu ar 160 000 eiro lielu bankas “Citadele” finansiālo atbalstu izbūvēta viesu māja.

Reklāma
Reklāma

Caur ērkšķiem uz zvaigznēm

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Kāda būs Ukraina 5-10 gadus pēc kara? Zelenskis aicina nefantazēt, bet divas lietas viņš apsola
Lasīt citas ziņas

“Iegādājāmies viesnīcas namu ļoti sliktā stāvoklī, jo īpaši nolaists bija pagrabstāvs. Sākumā domājām, ka topošo viesnīcu varētu izmantot slimnīcas pacientu radinieki, kas ceļu uz galvaspilsētu mērojuši no tālienes, taču, ar aizrautību ķeroties pie ēkas atjaunošanas, rezultāts sanāca krietni labāks – atklājot senās velves, ķieģeļu sienas un piemeklējot antīkās mēbeles –, tādēļ mūsu viesnīcu iecienījuši ārzemju tūristi senatnīguma cienītāji no Rietumeiropas un Baltijas jūras reģiona un iecerētais slimnīcas viesu apgrozījums kļuvis nenozīmīgs (mazāk nekā pieci procenti),” atklāj viesnīcas “Janne” īpašnieks Valdis Janovs.

Taču tūristu plūsma uz Latviju ir sezonāla. Vasaras mēnešos bieži vien nav iespējams apmierināt visas vēlmes, bet ziemā telpas stāv pustukšas. Lai šo situāciju risinātu, Valdis kopā ar domubiedriem pētīja naktsmītņu tirgus tendences Rīgā un noskaidroja, ka daudzus ārvalstu studentus neapmierina kopmītnes, ko piedāvā Latvijas mācību iestādes. Tā radās ideja veidot viesu māju jaunā veidolā, kur ārzemju studenti varētu izīrēt dzīvokļus un dzīvot pastāvīgi visu mācību gadu, bet vasarā viņu vietu ieņemtu tūristi. Meklējot naudu vērienīgajām pārbūvēm, visatsaucīgākā izrādījusies banka “Citadele”, acīmredzot novērtējot pašu īpašnieku iniciatīvas, jo, gaidot atbalstu, viņi nesēdēja rokas klēpī salikuši un saviem spēkiem jau virzīja darbus uz priekšu.

Kas neriskē, tas nevinnē

CITI ŠOBRĪD LASA

Pārmaiņas biznesa vidē Valdis Janovs uztver mierīgi, jo, strādājot kopā ar savu komandu, pārliecinājies, ka mūsu laikmetā nekas nav tik stabils kā pārmaiņas. “Mēs vairs neuztraucamies, ja nesanāk tā, kā esam plānojuši, jo nereti galarezultāts ir vēl labāks, nekā cerējām. Protams, bija nelielas bažas, kā pārdzīvosim ziemas, bet līdz ar studentu izmitināšanu atradām labu risinājumu, lai nodrošinātu pieprasījumu visu gadu. Āgens­kalns ir izdevīga vieta studentiem – mūsu “Academic Guest House” atrodas netālu no četrām Pārdaugavas universitātēm (Stradiņa universitāte, RISEBA, RTU, “Turība”), tikai trīs kilometrus no Vecrīgas un sešus kilometrus no lidostas. Tuvumā Torņakalnā tiek celtas arī jaunās Latvijas Universitātes ēkas.

Senatnīgā viesu nama projekta īstenošana nav nākusi viegli. Kad kaimiņš pārdeva šo māju, vajadzēja ātri reaģēt, jo uz vietu te gaidīja arī apbedīšanas birojs. Kredīta dokumentu noformēšanai vajadzēja sagatavoties, taču ar rezultātu esam apmierināti. Bankas nosacījumi mums ir izdevīgi, un varam droši strādāt, neuztraucoties par ikmēneša maksājumiem,” atzīst Valdis Janovs.

“Āgenskalns attīstās, veidojas jauni uzņēmumi, pie kuriem ierodas sadarbības partneri no ārzemēm, arī lidostas “Rīga” personāls, stjuartes pēc vēlajiem nakts reisiem brauc pie mums pārgulēt. Te ir salīdzinoši klusa vieta, taču pilsētas centrs vien desmit minūšu brauciena attālumā ar sabiedrisko transportu, un to novērtē arvien vairāk viesu. Jau apmēram divas trešdaļas klientu nodrošina starpnieki (“Booking.com”, “Airbnb” un citi), jo lielu lomu spēlē mūsu viesu atsauksmes,” nākotni ieskicē viesnīcas “Janne” vadītāja Laura Pētersone-Burlaka.

Viesnīca piedāvā arī taksometra pakalpojumus atbraukšanai no lidostas un autostāvvietu.

Pagalms ar bitēm, dārzeņiem un kaķi

“Tā nu te pamazām ir izveidojusies sava republika ar iekšpagalmu – mazu zaļu stūrīti pilsētas vidū, kur šķirojam atkritumus, komposta kaudzē audzējam ķirbjus, mazdārziņā arī tomātus un kartupeļus un, pateicoties “AmberBee”, viesu mājas bēniņos turam bišu saimi, kas liepu ziedēšanas laikā mums šovasar sanesa pirmo medu, ko nogaršojām savējiem sarīkotajos Dārza svētkos,” ar lepnumu teic Laura. “Mūsu pagalmā mājo kaķene, kas te dzīvoja vēl pirms viesnīcas atklāšanas. Studenti nes viņai visādus kārumus, taču viņa retu reizi apciemo savus labvēļus viesu mājas telpās.”

Reklāma
Reklāma

Neparastais Janne

Par viesnīcas nosaukumu ir īpašs stāsts. Šo namu cēlis cilvēks, vārdā Janneuss, un arī tagadējā īpašnieka Valda Janova senčiem kādreiz bijis dubultais uzvārds Janne-Janovs, no kura padomju laikos pāri palicis slāviskākais. “Tā man šķita laba sakritība, tādēļ arī viesnīca ieguva nosaukumu “Janne”, kam, manuprāt, ir daudzas priekšrocības – to var viegli izrunāt visās valodās, Skandināvijā tas ir populārs vīriešu vārds, Igaunijā – sieviešu vārds. Katru gadu “Facebook” rīkojam akciju, kuras laikā kāda Janne var iegūt bezmaksas numuriņu mūsu viesnīcā, lai saņemtos braucienam uz Rīgu. Tā krājas īpašo ciemiņu ieraksti viesu grāmatā,” stāsta Valdis.

“Pagājušajā gadā pie mums viesojās pāris, kurus abus sauca Janne. Vīrietis bija no Somijas, bet sieviete – no Igaunijas,” piebilst Laura.

Spēles un retro lietas

Studentu istabiņas ir nelielas, mazliet askētiski mēbelētas, taču ar visām labierīcībām, un malkas apkure, plīts ir eksotika, ko jaunieši uztver ar sajūsmu, jo var sildīties pie dzīvas uguns. Savukārt 14 viesnīcas numuriņos gan ir centrālā apkure, taču interjers atspoguļo ēkas vēsturi. Piemēram, galdnieku numurā pie sienām karājas senie galdnieku instrumenti un galda vietā novietots skrūvbeņķis, bet slēpotāju numurā pie ķieģeļu sienas virs gultas rotājas antīku slēpju kolekcija. Koridorā apmeklētājus priecē “AmberBee” bitēm veltīto monētu kolekcija, bet stūrī noliktais “Zil” ledusskapis vēl gaida savu pielietojumu. Tas vai nu turpinās pildīt savu produktu glabāšanas funkciju, vai pārtaps par plauktu. Starp citu, Valda Janova aizraušanās ir mēbeļu galdniecība, un viesnīcas interjeru papildina viņa taisītie krēsli un citi darinājumi.

“Lai mūsu viesiem būtu interesantāk, piedāvājam viņiem dažādas spēles. Viena no tām ir priekšmetu meklēšana viesnīcas uzņemšanas telpā, kur ir daudz senu lietu, bet starp tām jāatrod tās, kuras rekonstrukcijas laikā esam izrakuši no pagraba. Otru spēli piedāvājam luksusa numura iemītniekiem, dodot mājienus, ka viņu istabā noslēpta vērtīga alus pudele, kas ir mūsu viesnīcas dāvana. Viesiem ir iespēja arī nofotografēties melnā katliņcepurē vai baltā, greznā dāmu galvassegā viesnīcas uzņemšanas telpas senatnīgajā interjerā. Mazliet vecinātās bildes nosūtām uz viņu norādīto e-pastu. Tas jau izveidojies kā rituāls, jo bildēšanai līdzi nāk stāsts par veiksmi, kas pavadīs cepuru uzlicējus turpmāk,” atklāj viesnīcas vadītāja, kas spēlē pilda hercogienes lomu.

Svarīga ir ideja un būvnieka izvēle

Guntis Mincis, bankas “Citadele” vidējo uzņēmumu apkalpošanas daļas vadītājs
Guntis Mincis, bankas “Citadele” vidējo uzņēmumu apkalpošanas daļas vadītājs

Nekustamā īpašuma iegāde vai attīstība ir viens no aktuālākajiem mērķiem uzņēmumu attīstībai.

Nekustamā īpašuma iegādei, izmantojot bankas aizdevumu, pircējam un potenciālajam bankas “Citadele” klientam skaidri jāzina, kā īpašums tiks izmantots pēc tā iegādes. Izņemot dzīvojamo namu attīstības projektus, investīciju kredīta piešķiršanai jebkādu citu projektu īstenošanai banka seko tam, kāda būs uzņēmuma saimnieciskās darbības naudas plūsma, norāda bankas “Citadele” eksperti.

Ražošanas būvniecībai banka piešķir aizdevumu četru līdz piecu gada naudas plūsmu apmērā. Savukārt lielām tirdzniecības vai biroju ēkām – desmit līdz piecpa­dsmit gada naudas plūsmu apmērā.

Pircējam un aizdevuma ņēmējam tāpat jāņem vērā, ka nekustamā īpašuma iegādei parasti būs nepieciešams paša līdzfinansējums. Ar bankas piešķirtā aizdevuma apmēru parasti nosedz lielāko daļu no īpašuma iegādes vērtības, bet ne visu.

Ja aizdevums nepieciešams nekustamā īpašuma pārbūvei, tad bankai ir svarīgi, kurš ir būvnieks un kāda ir viņa līdzšinējā darba pieredze un reputācija. No būvnieka vienmēr tiek prasīta arī darba izpildes garantija. Tādējādi banka piedalās projekta īstenošanā ne tikai ar naudu, bet arī seko visiem projekta īstenošanā iesaistītajiem dalībniekiem.

Jebkādu būvniecības projektu īstenojot, galvenie riski vienmēr ir saistīti ar būvnieka izvēli, būvniecības izdevumu tāmi, tehnisko dokumentāciju. Lai mazinātu šo risku, šādu projektu īstenošanai banka piesaista savu ekspertu, kurš novērtē: vai ar piešķirto aizdevuma summu pietiek, lai varētu uzbūvēt iecerēto; vai tas iespējams aizdevuma ņēmēja norādītajā laikā; vai projekta īstenošanai izvēlēta piemērota vieta.

Piemēram, lēmums par aizdevuma piešķiršanu uzņēmējam, kas veiksmīgi vada mazu viesnīcu un izīrē dzīvokļus ārvalstu studentiem, lielā mērā bija atkarīgs no vietas Rīgas Āgenskalnā, kur atrodas Latvijas Universitātes, Rīgas Tehniskās universitātes mācību telpas.

Lēmums par aizdevuma piešķiršanu ļoti atkarīgs no tā, kā uzņēmējs sagatavojis biznesa plānu. Ja tas ir rūpīgi pārdomāts un pārliecina kreditoru, tad tā jau ir daļa no vēlāk veiksmīgi īstenotā projekta. Ja biznesa plāns pārliecina un ja klients ir atnācis ar visiem nepieciešamajiem dokumentiem, tad pēc nedēļas banka jau var atbildēt, vai atbalsta aizdevuma piešķiršanu.

Sadarbībā ar

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.