×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.9°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
26. aprīlis, 2012
Drukāt

Zaķis: samazināt PVN pārtikai var tad, ja tirgotāji neapdalītu vietējos ražotājus

zakis_dzintars2

Samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) konkrētām preču grupām, piemēram, pārtikai, varētu, ja būtu garantijas, ka tirgotāji neapdalīs vietējos ražotājus, ceturtdien “Vienotības” videotiešraidē sacīja “Vienotības” Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis.

Pašlaik, kad Finanšu ministrija (FM) tuvākajā laikā sola aprēķinus par to, kādus nodokļus varētu samazināt, ir daudz un dažādu variantu. Viens no variantiem būtu samazināt PVN konkrētām produkcijas grupām, piemēram, pārtikai, taču jābūt drošiem par tirgotāju rīcību. Tirgotāji gan ir solījuši rīkoties korekti un attiecīga lēmuma gadījumā samazināt PVN konkrētām precēm, atgādināja Zaķis.

Viņš norādīja, ka, samazinot PVN, piemēram, pārtikai, visticamāk, sagaidāmi drīzi uzlabojumi patērētājiem, samazinoties preču cenām, taču saglabājas risks, ka “nedabūsim šo pašu efektu attiecībā uz pašmāju ražotājiem, jo lielveikali ar saviem bonusiem uzskrūvēs noteikumus tā, ka ražotājs beigās neko neiegūst”.

“Esam gan novērojuši, ka galvenie tirdzniecības tīkli ir sakrājuši tādu iepirkuma varu, ka bezkaunīgi izturas pret ražotājiem un vēsturiski noteikuši dažādas pazemojošas normas pret ražotāju, piemēram, par reklāmu, vietu plauktā, jaunu vietu atvēršanu un citām,” klāstīja politiķis.

“Ja būtu garantijas, ka šādi nenotiks, tad, protams, mēs uz to [samazināt PVN konkrētām precēm] varētu iet. Ja garantiju nav, diezgan ir jāpadomā, pirms to soli spert,” teica Zaķis.

Varianti nodokļu samazināšanai ir dažādi. Viena no iespējām būtu iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšana, zinot, ka Latvijā vidējais nodokļu līmenis salīdzinoši Eiropas līmenī ir zems, bet ir augsts darba algu nodoklis. Darba algu nodokļa samazinājums būtu būtisks, lai perspektīvā rastos jauni uzņēmumi.

Savukārt, runājot par iespējamu iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšanu, Zaķis uzsvēra ‒ ir bažas, ka līdz ar to, ka iedzīvotājiem uz rokas paliktu vairāk līdzekļu, pieaugs spiediens uz inflāciju. Lai to apslāpētu, ticamākais risinājums būtu drīzāk mainīt tieši patēriņa nodokļus.

Jebkurā gadījumā nodokļu maiņas politika būšot pārdomāta, viņš pavēstīja.

“Mēs galīgi nevēlamies turēties pie iepriekšējo valdību pozīcijas ‒ kolīdz parādās kaut viens lieks lats, tā uzreiz meklēt, kur to iztērēt. Mēs gudrojam par to, kā, uzlabojot nodokļu sistēmu, varam nonākt pie situācijas, kas ir labāka mums visiem kopā,” pastāstīja politiķis.

Jau vēstīts, ka Latvijas piena pārstrādātāji aicina samazināt PVN likmi piena produktiem līdz 7%.

Ziņoīts arī, ka pašlaik FM vērtē iespējas samazināt PVN likmi par vienu procentpunktu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+