×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
9. janvāris, 2013
Drukāt

Zantedešijas dobē gribu tik skaistas kā uz paciņas! (1)

zantedeshia_pentlandii2

“Pavasarī dārzkopības veikalos pārdod zantedešiju gumus, kas paredzēti stādīšanai dārzā. Ziedi dažādās skaistās krāsās – dzelteni, oranži, violeti, pat gandrīz melni. Kā pareizi šos augus audzēt: kad stādīt, kad rudenī norakt un kā saglabāt nākamajam gadam? Kā panākt, lai gadu no gada ziedētu tikpat skaisti, kā redzams attēlā uz paciņas?” 
Inese Rīgā

 

Dižkallu mazās māsas

Biežāk zantedešijas jeb dižkallas mēdz saukt vienkārši par kallām, lai gan īstā kalla ir purva cūkausis (Calla palustris), kas savvaļā aug arī Latvijā. Šiem augiem ir daudz līdzīga: pieder pie vienas dzimtas, tiem ir analoģiska ziedu uzbūve, tāpat arī augšanas prasības. Savvaļā zantedešijas izplatītas tropiskajā Āfrikā purvainās vietās, un, kad tās izžūst, augiem iestājas miera periods – tie nomet lapas, labi pārcieš vairāku mēnešu sausumu un vēlāk veido jaunas lapas un ziedus. Tāds ritms veicina ikgadēju, bagātīgu ziedēšanu.

Salīdzinājumā ar siltumnīcās un dzīvojamās telpās iecienītajām Etiopijas dižkallām dārzā audzējamās zantedešijas ir mazākas augumā, to gumi atgādina topinambūra bumbuļus.

Puķkopja Andra Meimaņa dārzā Jelgavā šīs puķes ziedēs jau astoto vasaru. Sākumā tās audzējis vien savam priekam, bet augu kļuva aizvien vairāk, tagad to ir tik daudz, ka ziedēšanas laikā ar grieztiem ziediem brauc uz Rīgas nakts tirgu.

Vislabāk viņa dārzā jūtas Pentlandes zantedešijas (Zantedeschia pentlandii) ar baltiem ziediem – lieliski zied, aug un vairojas, turklāt tās nebojā ne kukaiņi, ne gliemeži.  Izveidot daudzkrāsainu kolekciju gan līdz šim nav izdevies. No Holandes ievestie augi ar oranžiem, rozā, tumši sarkaniem ziediem pirmajā gadā raisa pa kādam ziedam (sēklas nenogatavojas), bet pēc pārziemināšanas nīkuļo, bieži vien neuzzied vispār. Puķkopis cer, ka būšot izdevies piejaucēt dzeltenās zantedešijas, vismaz pērnvasar augušas un ziedējušas godam.

 

Stāda pēc salnām

Pavasarī dārzā zantedešijas stāda pēc pavasara salnām (ap 10. maiju), bet, ja laiks pieturas vēss, labāk nesteigties (var stādīt arī ap 18. maiju). Puķes vienalga uzsāks augšanu tikai tad, kad būs sasniegta vēlamā augsnes temperatūra. Vispiemērotākā zantedešijām ir saulaina vieta, bet augs arī pusēnā. Augsnes ziņā tās nav pārāk izvēlīgas, galvenais nosacījums – uzturēt to mitru. Nevajadzētu stādīt plikās smiltīs, kur grūti nodrošināt mitrumu.

Ja nepieciešams, pavasarī vietā, kur paredzēts stādīt augus, iestrādā sadalījušos kompostu, kūtsmēslus. Pirms stādīšanas gumus ieteicams apstrādāt ar trihodermīnu. Stādīšanas dziļums atkarīgs no bumbuļa lieluma: prāvākos stāda apmēram 15 cm dziļumā, mazos – seklāk.

 

Ziedu bagātība

Tiklīdz parādās lapiņas, arī līdz ziediem nav ilgi jāgaida. Ziedēšanas sākums atkarīgs no laika apstākļiem – jo vēsāks, jo vēlāk. Lielākais ziedēšanas bums ir jūlijā, taču augs neizdzen visus ziednešus reizē, bet gan pakāpeniski: sāk jūlija sākumā, turpina visu vasaru, un, ja iegadās silts rudens, zied pat vēl septembrī.

Vasarā līdz ziedēšanai zantedešijas trīs četras reizes piebaro ar ūdenī šķīstošo komplekso mēslojumu, ko pievieno laistāmajam ūdenim. Minerālmēslu vietā var izmantot arī raudzētu nātru vircu.

Jālaista regulāri, jo ilgstošs sausums intensīvas augšanas laikā kaitē augiem – bojājas saknes, kalst lapu malas, parādās vēl citi defekti.

Ziedi vāzē uzglabājas līdz pat 14 dienām. Baltā ziedu seglapa pēc noziedēšanas kļūst zaļgana, bet arī tad vēl ilgi saglabā savu dekorativitāti.  Lieliski der ziedu pušķiem.

 

Kā pārziemināt?

Gumus izrok rudenī pirms stiprākām salnām (parasti pēc 20. septembra). Vispirms nogriež lakstus līdz ar zemi, rok ļoti uzmanīgi, lai netraumētu bumbuļus. Pēc tam vēlreiz apgriež lakstus (apmēram 1 cm augstumā no bumbuļa). Ir svarīgi pēc iespējas īsākā laikā gumus nožāvēt. Kad tas izdarīts, bumbulim viegli aprauj saknītes un atdala nenogrieztos lakstu galiņus.

Ziemā zantedešiju bumbuļus glabā sausā, vēsā vietā, vislabāk +4…5 °C temperatūrā, tā nedrīkst noslīdēt zem 0 °C, citādi bumbuļi aiziet bojā. Ja gumu nav daudz, tos var pārziemināt ledusskapī dārzeņu nodalījumā.

Zantedešijas pavairo, dalot bumbuļus pavasarī pirms stādīšanas augsnē. Rudenī to darīt nav ieteicams, jo pa ziemu šādi sadalīti bumbuļi var aiziet bojā.

Pie Andra Meimaņa (Jelgavā, Ausekļa ielā 58, mob. 28830131) šopavasar (līdz aprīļa vidum) varēs iegādāties no sēklām pavairotas zantedešijas. Cena atkarīga no bumbuļa lieluma: mazie maksās vidēji 50 santīmu, bet tādi, kas var izdzīt 7 – 8 ziedus, būs nopērkami par latu vai diviem latiem gabalā. Audzētājs sola, ka pēc pāris gadiem varēšot piedāvāt arī viņa paša pirmos zantedešiju krustojumus.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Pavasarī iestādīju zantedešiju gumus podiņos,saauga un sāka ziedēt tad maijā izstādīju dobē,bet tagad skatos,ka daudzas nav augušas – pat nometušas lapas. Izraku un nezinu ko darīt.Varbūt stādīt atpakaļ podos,jo kaut kas taču viņām nav paticis. Bet varbūt likt jau uz ziemošanu, bet saknītes pie bumbulīšiem ir baltas un dzīvas.Lūdzu padalieties ar pieredzi.

Draugiem Facebook Twitter Google+