×
Mobilā versija
+7.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
1. jūlijs, 2015
Drukāt

Žirinovskis: Baltijas valstīs jārīko referendums par iekļaušanu Krievijas Federācijā (5)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Krievijas odiozais politiķis Vladimirs Žirinovskis nācis klajā ar prasību Latvijā, Lietuvā un Igaunijā rīkot referendumus par šo valstu iekļaušanu Krievijas Federācijas sastāvā.

Žirinovskis atklāti izteicies, ka referendumu rīkošanas mērķis nav iedzīvotāju demokrātiskās tiesības paust savas vēlmes, bet gan Baltijas valstu iedzīvotājiem dota iespēja “piekrist tam, ka viņi no jauna ir daļa no Krievijas”.

Žirinovskis paudis lielu prieku, ka Krievijas Ģenerālprokuratūra uzsākusi pārbaudi par PSRS izjukšanas likumību, norādot, ka Baltijas valstu neatkarības atzīšana, kā arī 1991.gada 8.decembrī pieņemtā Belovežas vienošanās par PSRS likvidēšanu nav likumīga un Krievijas parlamentā tā arī nav ratificēta.

“Jāskatās atbilstoši dokumentiem: nav ratifikācijas – nav Baltijas valstu un NVS. Gorbačova un Valsts padomes – pagaidu varas orgāna, kas arī nav atrunāts konstitūcijā, atzīšana nav likumīga,” paziņoja Žirinovskis.

Valsts domes ultranacionālistu partijas – liberāldemokrātu – līderis savu nostāju argumentēja ar faktu, ka PSRS konstitūcija “neparedzēja nekādu valsts izjukšanu”.

Ja Krievijas Ģenerālprokuratūra Baltijas valstu neatkarības atzīšanu pasludinās par nelikumīgu, “tādā gadījumā republikām ir pienākums rīkot referendumus, lai Baltijas valstu iedzīvotāji šajos referendumos varētu piekrist tam, ka viņi no jauna ir daļa no Krievijas, un viss,” paziņoja Žirinovskis.

Krievijas Valsts domes deputāts Žirinovskis bieži izceļas ar skandaloziem izteikumiem, tomēr vairāki Rietumu komentētāji odiozajam politiķim piedēvē “galma āksta” lomu, kas ļauj Kremlim caur Žirinovski paust Putina uzskatus un novērtēt sabiedrības reakciju uz tiem.

Kā jau LETA ziņoja, Krievijas Ģenerālprokuratūra ir atsaukusies Krievijas politiķu aicinājumam izvērtēt Latvijas, Lietuvas un Igaunijas neatkarības leģitimitāti.

Ģenerālprokuratūra pieņēmusi izskatīšanai Valsts domes deputātu Jevgēņija Fjodorova un Antona Romanova iesniegumu, kurā lūgts izvērtēt, vai 1991.gadā Baltijas valstu neatkarību atzinušās PSRS Valsts padomes izveidošana bija leģitīma.

Kremļa partijas “Vienotā Krievija” likumdevēji uzskata, ka Valsts padome nav bijusi konstitucionāls varas orgāns un tās pieņemtie lēmumi “nodarījuši milzīgu kaitējumu valsts suverenitātei, drošībai un aizsardzības spējām”.

PSRS Valsts padome, kuras lēmumiem bija jābūt obligātam raksturam, tika izveidota 1991.gada septembrī ar likumu “Par PSR Savienības valsts varas un pārvaldes orgāniem pārejas periodā”. Pirmajā sēdē tā pieņēma lēmumu par trīs Baltijas republiku – Igaunijas, Latvijas un Lietuvas – neatkarības atzīšanu.

Kā teikts deputātu pieprasījumā, Valsts padome tika izveidota, neiesniedzot noteiktajā kārtībā nepieciešamās izmaiņas PSRS konstitūcijā.

Valsts padomes lēmumi nodarīja “milzīgu kaitējumu valsts suverenitātei, drošībai, aizsardzības spējām, iedarbināja vienotās valsts sašķelšanas mehānismus”. Tās lēmumi “nostiprināja PSRS stratēģiski svarīgas teritorijas būtiskas daļas atņemšanu, jūras ostu un akvatoriju zaudēšanu, izraisīja valsts aizsardzības vienotās telpas izjukšanu, to, ka ar Baltijas republikām tiek traucēti ekonomiskie sakari”.

Deputāti uzskata, ka šie lēmumi ir “noziedzīgi nodarījumi”, “īpaši bīstami valsts noziegumi”, kas ir jākvalificē kā dzimtenes nodevība.
“Vienotās Krievijas” likumdevēji lūdz dot juridisku vērtējumu 1991.gada likuma nosacījumiem, kas regulēja PSRS Valsts padomes, kā arī Augstākās padomes un PSRS prezidenta tiesisko statusu.

PSRS vadības rīcība “noveda pie valsts izjukšanas”, kaut arī referendumā PSRS iedzīvotāji esot izteikušies par savienības saglabāšanu, norādīja deputāti.

Kā aģentūrai “Interfax” pavēstīja informētas personas, ģenerālprokuratūras lēmums Baltijas gadījumā, visdrīzāk, “būs analogs līdzīgam jautājumam par Krimu”.

Valsts domes deputāti Ģenerālprokuratūrā iepriekš iesniedza prasību izvērtēt Krimas nodošanu Ukrainas PSR. 27.jūnijā Ģenerālprokuratūra secināja, ka Krievijas PFSR Augstākās padomes 1954.gada lēmums par Krimas apgabala nodošanu Ukrainas PSR neatbilst PSRS konstitūcijai.
Tāpat Valsts domes Ārlietu komiteja izstrādā dokumentu, kurā būs nosodīta “Vācijas Federatīvās republikas 1989.gadā veiktā Vācijas Demokrātiskās republikas aneksija”.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. ko Krievija var piedāvāt labāku par mūsu valdību?
  tikai lētāku naftu,gāzi. bet pretī jādod būtu daudz vairāk.
  tad būtu vēl varenāki un Latviešus iestumtu dublos, Krievijā nav tāds dzīves līmenis lai gribētos līdzināties viņiem, salidzinot to pašu Angliju kā tur dzīvo vai Zviedrijā un kā Krievija, pilnīgi nepiesaista..
  Krievs nevar pārdzīvot ka izstājāmies no psrs un esam ES tgt cenšas nolikvidēt, un esmu 90% pārliecināts ka Ukraina un Grieķija sadarbojas ar Kremli,un tā nauda netiks atdota.. cenšās nobankrotēt ES.

 2. Kā redziet, iemeslu vēl vienam bruņotam konfliktam, Kremlim ir pietiekami.Būtu jau pieticis ar krievu kā otrās šķiras pilsoņu statusu,bet buķeti jau vienmēr var papildināt.Brīv (ne)prātīgos nevarot atturēt,laužās karot Ukrainā.Es teiktu, ka drīzāk viņus tur vervē ar labi tēmētu propagandu.

 3. Cirks jau ’90 aizbrauca, bet viens KLAUNS tomēr tika aizmirsts!!!

 4. Krievija jūt, ka viņi ir dziļā bedrē, nu un tad nu tie sarkanie āksti plosās, vērpj intrigas un sēj naidu un diemžēl viņi ir tie, kuri lien visur smirdēdami un karo.

 5. Kā filmā-stulbs un vēl stulbāks !!! Vai kādam aizliegts braukt uz Krieviju , ja ir kāds, kurš tik ļoti nīst Zemi, kur viņš dzīvo un tās pamatiedzīvotājus ???

Draugiem Facebook Twitter Google+