Publicitātes foto

6 fakti par pingvīniem: savādie putni, kuru pakāpeniskā izmiršana rada draudus visai planētai 2

Šodien, 20.janvārī pasaulē tiek atzīmēta pingvīnu apzināšanas diena jeb penguin awareness day. Šie solīdie putni patīk teju ikvienam – tie ir amizanti, skaisti un ļoti mīlīgi. Taču vienmēr dzīvē lietas nav tik vienkāršas kā uz ātru aci šķiet. Pasaulē ir 18 pingvīnu sugas un 10 jau ir nosauktas par apdraudētām, pārējās “cēli maršē” uz šo titulu.

LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 5
21 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs džinu izlaidām no pudeles ārā! Paši šo vīrusu ievazājām!”: profesors Ivars Kalviņš par Covid-19 “trešo vilni” 89
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja un režisore Liene Greifāne 11 dienu garumā slimnīcā cīnījusies par savu veselību 26
1 diena
Lasīt citas ziņas

Pingvīnu dzīvesveids un viņu nedienas ir kā signāls tam, kas notiek ar ledājiem, ūdenī dzīvojošajām radībām, kas, likumsakarīgi, vēlāk ietekmē arī mūsu ikdienu.

Izrādās, ka pingvīni ir vairāk nekā putni, kuri liek mums pasmaidīt. Pārnēsājot barību no jūras uz sauszemi un otrādi, reizēm pašiem esot par barību citiem plēsējiem, kā arī, rokot aliņas olām un ligzdām, pārveidojot vidi – šie putni ir svarīga ekosistēmas daļa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču diemžēl no 18 mūsdienās pastāvošajām pingvīnu sugām Starptautiskā dabas un dabas resursu aizsardzības savienība desmit ir pasludinājusi par izmirstošām. Pēdējos 25 gados pārējās astoņas sugas ir nopelnījušas tuvāku uzraudzību cilvēku izraisīto pārmaiņu dēļ.

Pingvīnu sugu skaita samazināšanās rada sarežģījumus gan okeāna, gan sauszemes ekosistēmām. Šie nelidojošie putni, kas barojas okeānā un vairojas uz sauszemes, ir milzīgs augsnes barības vielu avots Antarktīdas jūrām.

Pingvīni, tāpat kā sauszemes putni, bagātina ūdeni un zemi ar izkārnījumiem. Šajā mēslojumā ir daudz slāpekļa, oglekļa un fosfora. Samazinoties pingvīnu populācijai, augsnei sāks trūkt iepriekš minētās vielas un tā paliks pliekanāka.

Tāpat pingvīnu izmiršana var radīt barības ķēdes pārrāvumu, jo dabā viss ir saistīts. Pingvīni medī mazos jūras iemītniekus – zivis, krilus, anšovus un kalmārus. Savukārt, pingvīnus medī kotiki, zobenvaļi, jūras lauvas un jūras leopardi. Tātad izmiršanas riskus varētu sajust arī šīs dzīvnieku grupas.

Par godu pingvīnu apzināšanas dienai 20.janvārī, kanāls “National Geographic” ir apkopojis interesantākos faktus par šiem apdraudētajiem putniem un to dzīvesveidu.

“Savādās zosis”

Publicitātes foto


Kad 1519.gadā Fernāns Magelāns devās apkārt zemeslodei, viņš sasniedza arī Dienvidameriku – Folklenda jeb Malvinu salas. Tur portugāļu jūras braucējs pamanījis neparastus radījumus. Nezinādams, kas tie īsi ir, Magelāns tos nosauca par “savādajām zosīm”. Vēlāk atklājās, ka viņš sastapies ar pingvīniem un viņam par godu, šo “savādo zosu” sugu nodēvēja par Magelāna pingvīniem.

Magelāna pingvīni ir vidēja izmēra putni, kas augumā var sasniegt pat 61 – 76 centimetrus un sver līdz 6,5 kilogramiem. Magelāna pingvīnu populācijas saskaras ar dažādiem cilvēku radītiem draudiem – naftas noplūdēm, barības samazināšanos un, protams, klimata pārmaiņām. Populāciju ietekmē arī dabiskā atlase – jūras lauvas, plēsējputni un jūras leopardi, kuri medī mazuļus. Turklāt augstu stresu šiem pingvīniem rada cilvēku klātbūtne.

Kāpēc “pingvīni”?

Dižais alks, kurš pirms izmiršanas dzīvojis Kanādā, pēc skata atgādinājis jocīgos, melnbaltos radījumus, kas sastapti Dienvidu puslodē netālu no Argentīnas. Tāpēc pētnieki par iedvesmu izmantoja dižā alka zinātnisko nosaukumu “Pinguinus impennis”, pieņemot, ka jaunatklātās radības ir līdzīgas alkiem.

Alku dzimtas putni ir labi peldētāji un nirēji, toties to gaita uz sauszemes ir ļoti neveikla. Visas mūsdienās dzīvojošās sugas spēj lidot, bet izmirušais dižais alks bija nelidojošs. Mūsdienās lielākais šīs dzimtas pārstāvis ir resnknābja kaira, kuras ķermeņa vidējais garums ir 45 centimetri, svars gandrīz 1,5 kilogrami.

Šie putni nav ierasta parādība Latvijas teritorijā, tomēr pirms pāris gadiem alku dzimtas pārstāvis – lielais alks – ligzdošanas laikā manīts Kolkas raga apvidū.

Putni cilvēka augumā

Publicitātes foto


Nesen atklātās fosilijas liecina, ka pagātnē pastāvējusi pingvīnu suga, kura bijusi garāka par vidusmēra pieaugušu cilvēku mūsdienās 1,55 metru garumā. Pirms 60 miljoniem gadu suga “Kumimanu bikeae”, iespējams, svēra 100 kilogramus. Vēl viena, nu jau izmirusi pingvīnu suga, “Pachydyptes” bija 1,30 metrus gara.

Šobrīd augumā druknākie ir imperatorpingvīni – gaļēdāji, neliela auguma putni, sasniedzot viena metra auguma atzīmi, dzīvo no 15 līdz 20 gadiem un brieduma gados sver līdz 40 kilogramiem.

“Okeāna sargi”

Pingvīni ir labs rādītājs tam, kas notiek okeānā un Antarktīdā. Viens no būtiskiem signāliem, ka pasaulē kaut kas nav kārtībā, ir tas, ka pingvīnu mazuļi negūst laikus pieaugt. Tas nozīmē, ka mazuļi izšķiļas ar pūkainu ap, kas tas nav paredzēts peldēšanai. Putna spalvas nomainās tikai pēc gada. Ja šā gada laikā ir bijusi krasa ledus kārtas samazināšanās, tad var gadīties, ka ledus gabals atdalās no kopējā un iepeld jūrā. Ja uz šā gabala atrodas vecāki un mazulis, tad vecāki izdzīvos, jo tiem ir nepieciešamais apspalvojums, bet bērns vēl nav gatavs peldēt.

Vēl viens iespējamais ziņojums, par ko vēsta pingvīnu uzvedība, ir ūdenī mītošo medījumu populācijas samazināšanās. Ja konkrētajā gadā nav bijušas pārāk krasas izmaiņas ledus teritorijas apjomā, taču pingvīnu populācija tāpat ir krasi samazinājusies, tad jālūkojas zem ūdens līmeņa, kas notiek ar zivīm, kriliem un citiem jūras iemītniekiem.

Partneri mīl visa mūža garumā

Dažas pingvīnu sugas ir monogāmijas piekritēji – viena mīlestība, viens partneris visam mūžam. Izvēloties savu pārošanās partneri agrā jaunībā, džentū, Dienvidu klinšu un zodsiksnas pingvīnu sugas, turas viens pie otra līdz mūža izskaņai. Tomēr visas pingvīnu sugas nav tik uzticīgas. Piemēram, imperatorpingvīni katru gadu meklē jaunu pārošanās biedru, jo vienkārši nespēj sagaidīt, kad atkal sastaps pērnā gada draugu.

Katram pārim ir savs īpašais sauciens, kas tiem ļauj vienam otru atrast starp tūkstošiem līdzinieku pēc tam, kad otrs atgriežas no medībām okeānā. Tā kā pingvīni parasti dzīvo lielās kolonijās, kuru dalībnieku skaits mērojams tūkstošos, tad bez pazīšanās zīmes ir visai grūti atrast to īsto un vienīgo.

Būtisks faktors, ar ko pingvīni atšķiras no citiem putniem, – abi vecāki rūpējas par mazuli. Gan mātīte, gan tēviņš piedalās ligzdas izveidē. Kad mazulis ir izšķīlies, tad abi rūpējas par tā labklājību – dodas medīt barību, pasargā to un māca patstāvību.

Uz vēdera un uz priekšu

Publicitātes foto
SAISTĪTIE RAKSTI


Tāpat kā mums patīk doties uz slidotavu, pingvīni jau sen mums bijuši divus soļus priekšā. Arī šiem putniem viena no iecienītākajām nodarbēm ir slīdēt pa līdzenumu, tikai viņi to dara uz sava vēdera, ne slidām.

Tā vietā, lai šļūktu un lēni ietu pa ledu, daudziem pingvīniem patīk gulties uz vēdera un līst uz priekšu, atsperoties ar pakaļējām pleznām. Bieži vien tas ir ātrāks veids, kā pārvietoties, un tas ir vienkārši jautri, ne?

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 5
21 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs džinu izlaidām no pudeles ārā! Paši šo vīrusu ievazājām!”: profesors Ivars Kalviņš par Covid-19 “trešo vilni” 89
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja un režisore Liene Greifāne 11 dienu garumā slimnīcā cīnījusies par savu veselību 26
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Režisora un dramaturga 14 gadīgā meita rakstīs iesniegumu valstij: lai skolniekiem ļauj kā valdībai! 45
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Klāt būs aukstuma vilnis!” Bricis par laiku nākamnedēļ 17
2 dienas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Latvijas Pasta vadītājs: “Konfliktsituācijas rodas dēļ rindām pie pasta, darbinieki ir spiesti tās risināt… Ir izaicinājums saglabāt mieru, komunicējot ar klientiem.”
38 minūtes
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Kāpēc daļai amatpersonu prioritāri bija jāsaņem vakcīna pret Covid-19 – vai tiešām “valsts nepārtrauktība”? 23
5 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Krievija mūsdienās no Padomju Savienības 1946. gadā īpaši neatšķiras. Joprojām tur ir autoritāri noskaņots līderis ar klēpju sunīšu parlamentu.” 48
3 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Eiropas miljardus pa galvu, pa kaklu pakaisa baložiem un zvirbuļiem.” Saruna Ādažu novada domes priekšsēdētāju 13
5 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Latvijas Pasta vadītājs: “Konfliktsituācijas rodas dēļ rindām pie pasta, darbinieki ir spiesti tās risināt… Ir izaicinājums saglabāt mieru, komunicējot ar klientiem.”
13:57
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Darba un pūliņu pilna nedēļa, kas, domājams, vainagosies ar panākumiem! Horoskopi no 1. līdz 7. martam
13:40
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Skaidrīte, Justs un Skaidra
13:37
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Krists nedabūja darbu dzimuma dēļ. “Man teica – ja mani pieņems, man jārēķinās, ka būs spiediens no vecāku puses…” 15
4 stundas
LE
LETA
Veselam
Atmiņas traucējumi, matu izkrišana, milzīgs nogurums un pat sirds mazspēja: ārsti atklāj, kādas sekas var būt pēc Covid-19 izslimošanas 4
4 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Santa Cine vada restorānu un divas viesnīcas Kuldīgā: izturēt palīdz kurzemnieces spīts un valsts atbalsts
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Latviešu supermodele Ginta Lapiņa vairs neglabā noslēpumu: viņa gaida bērniņu!
2 stundas
AT
Andris Tiļļa
Kokteilis
Latviešu Cepurnieks! Normunds darina cepures no dārgām, reti sastopamām detaļām: rezultāts ir apbrīnojams 2
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Sezona atklāta”: Ainažos 30 kvadrātmetru platībā kāds jau paspējis izraisīt šogad pirmo kūlas ugunsgrēku 2
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 5
21 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs džinu izlaidām no pudeles ārā! Paši šo vīrusu ievazājām!”: profesors Ivars Kalviņš par Covid-19 “trešo vilni” 89
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man nebija ne jausmas, ka Latvijas mežos mīt tik lieli lielu staltbriežu bari!” Annai izdevies nofilmēt iespaidīgu skatu 15
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs redzējām, ka visā pasaulē vasarā saslimstība ar Covid-19 samazinājās”: infektoloģe atklāj, vai siltajos mēnešos var gaidīt vīrusa atkāpšanos 18
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja un režisore Liene Greifāne 11 dienu garumā slimnīcā cīnījusies par savu veselību 26
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Režisora un dramaturga 14 gadīgā meita rakstīs iesniegumu valstij: lai skolniekiem ļauj kā valdībai! 45
23 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Alvis Hermanis publicē Jaunā Rīgas teātra uzvedības noteikumus darbiniekiem un skatītājiem: “Lai Dievs jums stāv klāt!” 25
19 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Dailes teātra direktors Juris Žagars: “Mums ir milzīgas ambīcijas!” 12
Intervija 22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Viņš var uzrūkt! Viņam arī ir savs viedoklis un raksturs!” – Samanta Tīna stāsta par savu suni Skarabeju 7
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 40
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Skaidrīte, Justs un Skaidra
57 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krievu estrādes zvaigzne Filips Kirkorovs Latvijas bankai parādā teju vai 2 miljonus eiro: parādu nav atdevis, sākusies tiesa 20
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Acu infekcijas ir ļoti lipīgas, tās izplatās arī “paliec mājās” apstākļos. Kā neieberzt acīs infekciju? 2
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atgriežas pavasara vēstneši cīruļi
1 diena
SR
Sandra Ruska
Veselam
Vai tiešām lapu izsvīduma medus vērtīgāks? 1
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija sieva Megana tikusi vaļā no stingrā karaliskās ģimenes tvēriena: sākusi aizrauties ar pārmaiņām izskatā – “kopē” Kimu Kardašjanu 7
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 27. februāra līdz 5. martam: kādas vēlmes piepildīsies
2 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Darba un pūliņu pilna nedēļa, kas, domājams, vainagosies ar panākumiem! Horoskopi no 1. līdz 7. martam
55 minūtes