Laukos
Mežsaimniecība

Āraišos diskutēs par mizgraužu draudiem Vidzemē0


Egļu astoņzobu mizgrauzis.
Egļu astoņzobu mizgrauzis.
Foto: Agnis Šmits

Latvijas valsts mežu apsaimniektotāja “Latvijas valsts meži” (LVM) vēstniecībā Āraišos šodien notiks diskusija “Uzmanību – mizgrauži Vidzemē”, kurā plānots spriest par mizgraužu draudiem Vidzemē, apzināt meža saimnieku riskus un dalīties pieredzē par mežu vērtību palielināšanu, liecina informācija LVM mājaslapā.

Diskusijā, kas sāksies plkst. 17, piedalīsies LVM uzaicinātie eksperti, Amatas novada mežu īpašnieki un citi interesenti.

LVM Rietumvidzemes reģiona meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs Vilmārs Katkovskis un mežkopis Kaspars Riže pasākumā informēs par egļu astoņzobu mizgraužu izplatību LVM apsaimniekotajā teritorijā, dalīsies pieredzē par to ierobežošanas pasākumiem un ieteikumiem un runās par to, kā saglabāt un vairot mežu vērtību.

Katkovskis pirms pasākuma pastāstīja, ka sadarbībā ar Amatas novada pašvaldību LVM vēstniecībā plānots rīkot vairākus izglītojošus pasākumus par mežu apsaimniekošanas aktuāliem jautājumiem. Pirmais no tiem veltīts egļu astoņzobu mizgrauzim, jo šogad gaidāma paaugstināts mizgraužu izplatīšanās risks, ko ietekmējusi siltā ziema.

“Šis temats [egļu astoņzobu mizgraužu draudi] ir būtisks katram mežu īpašniekam. Egļu astoņzobu mizgrauzis ir agresīvs kaitēklis, kas uzbrūk un iznīcina ne tikai novājinātas vai pāraugušas egles, bet arī pilnīgi veselus kokus. Tāpēc ir būtiski nekavējoties reaģēt, lai saglabātu sava meža vērtību,” teica LVM Rietumvidzemes reģiona meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs.

Latvijas valsts mežzinātnes institūta “Silava” 2018.gada nacionālā meža kaitēkļu monitoringa rezultāti liecina, ka egļu astoņzobu mizgrauža populācija pieauga jau 2018.gada siltās vasaras ietekmē. Saskaņā ar VMD datiem par izsniegtajiem sanitārajiem atzinumiem 2018.gadā salīdzinājumā ar 2017.gadu ir pieaudzis izsniegto atzinumu skaits egļu mizgraužu bojājumu ierobežošanai. Ja iepriekšējos gados egles mizgraužu darbības rezultātā bojāti apmēram 30-50 hektāru mežaudžu, tad 2018. gadā tie bija 89,8 hektāri, bet līdz 2019. gada 1. jūlijam fiksēti bojājumi 300 hektāru platībā.

Lielākais mizgraužu radītais kaitējums pērn novērots Lubānas mitrāja apkārtnē. Latvijā ir izstrādāts rīcības plāns ar ieteikumiem, kādā secībā un kad būtu nocērtamas bojātās audzes un kā jāizvieto feromonu slazdi lidojošo mizgraužu vaboļu ķeršanai, lai ierobežotu bīstamo egļu kaitēkļu tālāko izplatību šajā teritorijā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Lauris pēc trieciena palicis bez apziņas un mēdz nekontrolējami staigāt. Kāpēc dzērājšoferi Jāni apcietināja tiesas zālē? 12
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
Daudzi vienā pilsētā un “Dinamo” sportisti: lielajam Covid-19 inficēto skaitam “pa pēdām”
43 minūtes
LA
LA.LV
Ekonomika
Pirmā palīdzība, ja esi palicis bez darba: kur vērsties, ar ko sākt?
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pēc iedzeršanas sastrīdās, draugu aplej ar alkoholu un aizdedzina
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Epidemioloģe atklāti par Covid-19 izplatības situāciju Daugavpilī
2 stundas