Latvijā
Rīga

Arī jaunajā kriminālietā par “Rīgas satiksmes” iepirkumiem figurē nanoūdens afēras atslēgas cilvēks0

Foto-LETA

Arī jaunajā kriminālietā par “Rīgas satiksmes” iepirkumiem figurē nanoūdens afēras atslēgas cilvēks Vjačeslavs Stunžāns, vēstīja TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Oktobrī prokuratūra tiesai nodeva krimināllietu, kurā četras personas apsūdzētas par 800 tūkstošu eiro izkrāpšanu no “Rīgas satiksmes” transporta mazgāšanas ķīmijas iepirkumos 2013. un 2014.gadā.

Tomēr ar to izmeklētāju interese par uzņēmumu nav beigusies. Policijai ir aizdomas, ka uzņēmumā turpinās blēdīšanās iepirkumos.

Ir uzsākts jauns kriminālprocess. Policijai ir aizdomas, ka “Rīgas satiksmē” atkal notikušas nelikumības autobusu un trolejbusu mazgāšanas līdzekļu iepirkumos. Nodarītie zaudējumi varētu būt vismaz 100 tūkstoši eiro.

Raidījumam ir zināms, ka viena no divām personām, kas figurē šajā lietā, ir Vjačeslavs Stunžāns. Bijušais “Rīgas satiksmes” darbinieks bija atslēgas persona arī nanoūdens skandālā. Stunžāns “Rīgas satiksmē” strādāja līdz 2017.gada decembrim. Izmeklētāji neatklāj, kāda varētu būt viņa loma darījumos, par ko uzsākts jaunais process.

Stunžāns bija viena no atslēgas figūrām blēdībās ar nanoķīmiskajiem mazgāšanas līdzekļiem shēmā, ko raidījums “Nekā personīga” atklāja 2015.gada sākumā. Toreiz “Rīgas satiksmes” pasūtījumu sarunātā iepirkumā saņēma uzņēmums, kura rīcībā nebija apsolītā prece, tāpēc tās vietā piegādāja ūdeni. Lai to noslēptu, darījuma organizatori viltoja pavadzīmes un etiķetes.

Shēma nāca gaismā, kad viens no sadarbības partneriem Valsts ieņēmumu dienestam (VID) lūdza atmaksāt pievienotās vērtības nodokli (PVN), bet dienests konstatēja, ka šādi darījumi nemaz nav notikuši.

Divu shēmas darbības gadu laikā “Rīgas satiksmei” nodarīti 834 tūkstošu eiro zaudējumi.

Šādas shēmas ar mazgāšanas ķīmijas iepirkumiem nebūtu iespējamas, ja “Rīgas Satiksmē” būtu pienācīga iepirkumu sistēma. Uzņēmums nesludina atklātus konkursus. Tā vietā uzņēmuma nodaļu vadītāji izvēlas trīs firmas, kuras iesniedz savus piedāvājumus “Rīgas Satiksmes” iepirkumu komisijai. Komisija daudz neiedziļinoties par uzvarētāju pasludina vienu no tām.

Saistītie raksti

Trūkumi iepirkumu sistēmā ir zināmi jau no 2015.gada. Uzņēmums to nav mainījis. Tagad sistēmas sakārtošanu atbilstoši publisko iepirkumu principiem pieprasa prokurors. Tas uzņēmumam bija jāizdara līdz 31.oktobrim. “Rīgas satiksme” veikusi vien nenozīmīgus labojumus. Piemēram, tikai tagad noteikts, ka jāpārbauda vai uzņēmumam nav nodokļu parādu un, vai tas nav izslēgts no PVN maksātāju reģistra.

“Rīgas satiksmē” uzskata, ka ar viņu iepirkumiem arī līdz šim viss ir bijis kārtībā. Krāpšanās gadījumi esot arī stingri regulētos konkursos.

Plašāk pievienotajā video:

LA.lv
LA
LA.LV
Latvijā
VISC sāk vecāku informēšanas kampaņu
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Lūdz precizēt grozījumus kriminālatbildības noteikšanai par nelikumīgu tabakas izstrādājumu realizāciju
2 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Spridzinātāja lietā liecina “mērķis”: Aigaru apsūdz divu slepkavību organizēšanā
2 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Veselam
Mediķu palīgpersonāla vairākumam ienākumi mazāki par 1000 eiro
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
Raimonds Vējonis ievēlēts par Latvijas Basketbola savienības prezidentu 1
52 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Stokholmā nogranduši divi sprādzieni
1 stunda
DG
Dainis Gašpuitis
Ekonomika
Gašpuitis: Desmit gadi Latvijas ekonomikā – vai jūtam krīzes ietekmi un ko varam secināt
34 minūtes
LE
LETA
Dabā
Šonedēļ laboti jau 11 temperatūras rekordi
3 stundas