Armands Puče
Armands Puče
Foto – Zigmunds Bekmanis

Armands Puče par prezidenta nepieciešamību: Vai ronim vajag zeķbikses? Vai Latvijai vajag karali? 93

Armands Puče

Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju? 126
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus 12
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Lasīt citas ziņas

Šonedēļ tiks vēlēts Latvijas valsts prezidents, ko var saukt arī par sabiedriski politiskās elites skumjo orģiju. Skumjo tāpēc, ka tiek mocīti nevainīgi un nelaimīgi cilvēki, bet orģija te piestāv, jo tas ir partiju gadatirgus. Kāpēc mums tas ir vajadzīgs?

Lai arī Prezidenta institūcijai nav dižas vilkmes savā praktiskajā pielietojumā – ja neskaita rosināšanas un virzīšanas vingrojumus – kaut kā sabiedrībā ir nostiprinājusies pārliecība, ka bez tās valsts nevar iztikt. Jo prezidents esot Latvijas seja… Ja reiz seja, kāpēc tā mainās? Mēs esam karnevālā? Vai tad nav otrajos miera un demokrātijas laikos pārbaudīts, ka pasākums vienmēr ir izdevies samocīts un pārsvarā – ar grūtsirdīgām nopūtām – jo konkurss uz dīvaino amatu ir spocīgs visā savā būtībā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kāpēc modernajā demokrātijā valstīm ir jāķēmojas ar monarhiju laiku estētiku un stilistiku, kur ir kaut kāda valsts galvenā galva – ar savu galmu/padomniekiem, budžetu/nodokļu naudu un regālijām/karogi, ordeņi, medaļas, pieņemšanas utml. Vēl jo vairāk tas nepiestāv tādai mazai vaslstj kā Latvijai, kas nav cauri laikiem veidojusies kā kaut kādu dinastiju vai ķēniņu dzimtu organisks turpinājums, iznākums.

Kas tā par Rīgas pili, kurā Latvijas prezidents sēž un, atvainojiet – strādā ar dokumentiem? Kas tā par goda sardzi un adjutantiem, kas tur ganās? Un vēl tie miesassargi, dienesta dzīvokļi, pensijas, automašīnas… Kāds tam ir loģiskais pamatojums?

Ja reiz Prezidents nāk no tautas, tad viņam, šķiet, mazākais, ko vajadzētu darīt – arī atgriezties pie tautas.

Kad visi tie dienesta termiņi un smagās dienas palikušas aiz muguras. Kā cilvēkam, nevis monarham… Mēs nenoguruši meklējam uz šo vakanci personāžu, ko vēlamies padarīt par iedomātu simbolu, ko paši nesaprotam un vēl mazāk to saprot tas nosacīti izredzētais. Tad vēl tie vispārinājumi, kas raksturo šīs personības darbībā, tādā kā galaktiku parādē: Ulmanis esot padomju armiju izvedis no valsts, saules māte Freiberga teju viena uz rokām mūs ienesusi NATO… Nav jau noliedzams, ka pie minētajiem procesiem šie cilvēki atradās, tikai, kāpēc šo agregātstāvokli veidot kā varoņeposu? Tā taču ir liela tuvredzība un aprobežotība – sākt pierakstīt vēstures gaitu vienam personāžam, it kā bez šī konkrētā aktiera tas nebūtu nenoticis. Tā jau nav Harija Potera kārtējā nodaļa, kur kāds demonstrē savas pārdabiskās spējas.

Protams, cilvēki teiks, ka visās valstīs ir prezidenti. Nu, un? Ja mēs no savējā atsakāmies, jums, šķiet, ka demokrātija tiks paspēlēta? Ka mazināsies labklājība vai tautsaimniecības izaugsme? Nesaku, ka uzreiz pieaugs, paliks labāk – bet sliktāk jau nu noteikti nebūs.

Ja kāds baidās ķerties klāt Satversmei un to pragmatiski modernizēt, atbilstoši laikmeta gaitai un valsts interesēm, varbūt tomēr vajag atgādināt, ka, atkal jau atvainojos – mīzēji šo valsti neizveidoja… Vai tad nav redzams, ka mēs sākam ieslīgt dekoratīvajā žanrā, kur spoguļošanās un izklaide ir teju vai vienīgais, kas mums beigās sanāk? Un Prezidents iet šo ārišķību pavadā, gluži kā netalantīgs vārdotājs – ka gan jau kaut kā beigās viņš izgrozīsies, ja iedomātā metode sevi neattaisnos – ja viņam nesanāks.

Un, ko nozīmē šajā kontekstā – sanāks? Kas to nosaka un mēra? Saprotams, ka liela daļa tādam kategoriskumam nav gatava, bet – piedāvāju sākt ar mazumiņu. Kāpēc sabiedrībai ir jāuztur šo cilvēku leknās vecumdienas? Nepietiek ar pensiju, kas tāpat nav maza, ja ņemam vidējos rādītājus.

Vienam otram šoferis un sekretāre ir bijusi tik nozīmīgs palīgs, ka pieticis laika gan Maskavas čekistiem pagulties apakšā visa veida ložās, gan pirtī uzlīst virsū mēnesmeitiņai – nepieklājīgā vecumā sabrūvējot ārlaulības bērnu… Prezidents! Kad viņiem pēc termiņa beigām sāk meklēt un piedāvāt dzīvokļus, kam nezin kāpēc jābūt kaut kādos centros un izmēros – tas taču arī izskatās pēc dzimtcilvēku pazemības un zemošanās. Un tad vēl, ieklausieties – valsts pirmā lēdija… Vai lēdijs? Ko sabiedrība no šī visa iegūst? Kādam teātrim mūs ar šo visu nodarbina vai – kam vēlas piedāvāt?

Paspēlējiet spēli – cik valstu Prezidentus jūs varat nosaukt? Un, ja nevarat vairāk par pieciem – vai tas nozīmē, ka tās citas valstis nemāk sevi pasniegt, prezentēties? Tā taču saka, ka Prezidents ir vairāk kā reprezentatīvs, kā karogs… Bet, karogs mums ir! Tas nav jāmaina! Mums ir Saeimas priekšsēdētājs un Premjers, mums ir ministri… Nepietiek?

Bez prezidenta nevar, jo citi mūs nesapratīs? Mūs tāpat nesaprot, ja nemākam sarunāties.
SAISTĪTIE RAKSTI

Muzeju naktī cilvēki stāvēja rindā, lai ieskatītos Rīgas pils gaiteņos, istabās. Ko viņi tur gribēja ieraudzīt? Karaļu sadzīvi… Mums taču šis institūts nekad nav bijis aktuāls un tieši tāpēc mums nesanāk ap šo mistisko prezidenta kreslu vai amatu nodejot – bitīt rožu dārziņā… Ādamam bij’ septiņ dēli – tas gan tur kā uzliets. Visi dara tāāāāā…

Šie meklējumi vai ilgas pēc vadoņa ir tieši tik pat lietderīgi kā ronim zeķubikses, vai – vāverei fēns… Nekāda jēga. Mēs mierīgi varētu būt pirmie, kas atteiktos no šī paraduma – izgudrot sev karali – lai citi redz un saprot, ka cilvēki mēdz ne tikai sevi nodarbināt, bet arī domāt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju?
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Kokteilis
“Man likās, ka šādi ģērbjas tikai Kirkorovs” – Jāņa Zuzāna mīļotā sieviete uz pirmizrādi ierodas ģērbusies luksusa zīmolos “no galvas līdz kājām”
Kokteilis
“Kaut kāds ārprāts” – Magones kavalieris no Londonas nosauc viņu par slepkavu
Lasīt citas ziņas
STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
Vai Rietumi ar nodomu Ukrainai piegādā bojātu militāro tehniku?
Streičs: Latgale ir valsts drošības jautājums. Tur būs pirmie upuri, ja nāks tanki
FOTO. Ķirbji, kūkas, sieri, kartupeļi un citi rudens labumi – visīstākā latvietības sajūta un garša Straupes Zirgu pasta tirdziņā
STOPkadri: No 1. septembra Latvijā pilnībā likvidēta Ceļu policija
19:02
Slovākijas parlamenta vēlēšanās uzvarējusi pret palīdzību Ukrainai noskaņotā partija
18:40
Kokteilis
Esi gatavs negaidītiem likteņa pavērsieniem! Horoskopi 2.oktobrim
18:33
Avārijas dēļ slēgta satiksme uz Vidzemes šosejas virzienā uz Ādažiem
It kā nogalinātais Krievijas admirālis “augšāmceļas” un runā video intervijā
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
Problēma jau nav viens Putins. Problēma ir visā krievu tautā. Saruna ar Ukrainas žurnālistu Dmitriju Gordonu
Dārzs
Gribu pavairot lavandas krūmus! Ir divi veidi, kā to izdarīt
Rīgā krīt pasaules rekordi jūdzes skrējienā
Kokteilis
“Tas tā kā tāds standup comedy pasākums domāts?” – Didrihsone lasīs lekciju, soctīklu lietotāji neslēpj savu izbrīnu
Jānis Vimba: Es neuzskatu, ka mūsdienās ir iespējama tāda virzība, kā kādreiz Tautas fronte
Receptes
Cik ilgi un kādā temperatūrā drīkst sautēt vistu, lai tā nepaliek sausa?
Latvijas iedzīvotājus brīdina par došanos uz Turciju, aicinot izvairīties no no masveida pulcēšanās vietām
Oktobra pirmajā nedēļā laika apstākļus Latvijā noteiks ciklonu darbība. Ko sola sinoptiķi?
Ielu intervijas: Kāda pensija jums šķistu pietiekama? Vai būtu gatavs maksāt lielākus nodokļus, lai saņemtu lielāku pensiju?
Kokteilis
“Kaut kāds ārprāts” – Magones kavalieris no Londonas nosauc viņu par slepkavu
Uzdodoties par bērniem, no senioriem divos mēnešos izkrāpj vairāk nekā 30 000 eiro
Jautā skatītājs: vai veselības apdrošināšanas polises īpašniekiem arī būs jāmaksā par analīzēm?
Kokteilis
Esi gatavs negaidītiem likteņa pavērsieniem! Horoskopi 2.oktobrim
Pieaug Krievijas specdienestu agresīvu operāciju risks Latvijā
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Traģiska diennakts uz Latvijas auto ceļiem: satiksmes negadījumos gājuši bojā trīs cilvēki, tostarp divi jaunieši
Patīkami jaunumi hipotekāro kredītu maksātājiem! Tiek virzīts likumprojekts, ar ko plānots palīdzēt 127 00 Latvijas ģimeņu
Receptes
Baravikas saldā krējuma mērcē ar kartupeļu klimpām
ASV kādai sievietei četru gadu laikā dabiskās dzemdībās piedzimušas trīs meitas – visas 3. septembrī
Šogad krituši apjomīgākā pasūtījuma uz mājām rekordi. Kāds bijis lielākais pirkums?
Saruna ar Latvijas hokeja izlases aizsargu Jāni Jaku: “Galvenais ir daudz strādāt”