Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Asociācija izbrīnīta: Pirms vēlēšanām politiķi naski risina “ātro kredītu” problēmas 1

Partijas, kas četrus gadus kopš Saeimas vēlēšanām atteicās saskatīt jebkādas problēmas privātpersonu maksātnespējas procesā, tai skaitā nesaskatīja problēmas tā saukto “ātro kredītu” jomā, negaidīti mainījušas attieksmi. Pēkšņi ar pozīcijas deputātu atbalstu uz skatīšanu Saeimā tiek virzīt grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kurus iepriekš atbildīgā Ekonomikas ministrija nodēvēja par “nepietiekami visaptverošiem”. Lai arī ir pazīmes, kas liecina – pēkšņā jautājuma aktualizēšana var izrādīties tikai partiju priekšvēlēšanu kampaņas elements, Latvijas kredītņēmēju asociācija izsaka cerības, ka tā nav un grozījumus apstiprinās vēl esošais Saeimas sasaukums, bet jaunais tos neapturēs, tā portālam “La.lv” pauda Latvijas kredītņēmēju asociācijas (LAKRA) valdes loceklis Jānis Āboliņš.

LAKRA daudzkārt neatlaidīgi vērsusi sabiedrības un likumdevēja uzmanību uz būtiskiem trūkumiem nebanku kreditēšanas jomā, kas pasliktina gan iedzīvotāju, gan arī visas valsts finanšu rādītājus. Galvenie trūkumi – nepietiekams nozares regulējums un kontrole pār to. Rezultātā aizdevumi tiek izsniegti arī personām bez adekvātas maksātspējas, strauji palielinās to iedzīvotāju skaits, kuri nespēj pildīt savas saistības, aug kopējais iedzīvotāju parāds un neizbēgami palielinās parādu piedziņas apjoms. Galvenās problēmas saistītas ar tā saucamajiem ātrajiem kredītiem.
LAKRA valdes loceklis Jānis Āboliņš norāda, ka deputātu viedoklis par nebanku kreditēšanas jomu bijis ļoti mainīgs. Gada sākumā LAKRA aktīvi iesaistījusies, lai nepieļautu iedzīvotājiem nelabvēlīgu grozījumu pieņemšanu Maksātnespējas likumā, kurā deputāti bija iecerējuši likvidēt ģimenes bankrotu. Par spīti daudzu pozīcijas deputātu pretestībai, ģimenes bankrots tika saglabāts. Vienlaikus kredītņēmēju asociācija rosināja grozīt Patērētāju tiesību aizsardzības likumu, tajā iekļaujot striktu regulējumu, kas nebanku sektora aizdevumu izsniedzējiem liktu rūpīgi pārbaudīt katra kredīta pieteicēja maksātspēju.
“Vēl martā ar rosinājumu par nepieciešamiem grozījumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likumā vērsāmies Ekonomikas ministrijā. Aicinājām likumā iestrādāt grozījumus, kas aizdevējam uzliktu par pienākumu pārbaudīt potenciālā aizņēmēja kredītspēju – ienākumus, esošās saistības, to izpildes disciplīnu un spēju atdot jaunu kredītu, sākot ar 100 eiro liela aizņēmuma pieprasījumu. Līdz šim līdzīga prasība, taču sākot ar 427 eiro liela kredīta pieprasījumu, bija iekļauta tikai Patērētāju tiesību aizsardzības likuma vadlīnijās, kurām vairāk ir rekomendējošs, nevis strikti regulējošs raksturs. Tomēr no Ekonomikas ministrijas saņēmām atbildi, ka priekšlikumi nav visaptveroši un situāciju neļaus uzlabot. Pēc nesen Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) publiskotajiem datiem par klātienēs pārbaudēm pie 16 ātro kredītu izsniedzējiem un atklātajiem pārkāpumiem katrā no tiem, atkārtoti aicinājām Ekonomikas ministriju uz sarunām, lai rastu priekšlikumus nozares sakārtošanai. Ministrija tām piekritusi, taču aktualitāte zudusi, jo pēkšņi grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā tiek virzīti uz skatīšanu Saeimā,” informē Āboliņš.

Saeimas atbildīgajā komisijā opozīcijas iesniegtie grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas iepriekš vērtēti kā nepietiekami visaptveroši, bet tagad guvuši atbalstu, pirmajā lasījumā tiks skatīti jau otrdien, 19. jūnijā.

“Par negaidīto pavērsienu esam gandarīti. Tāpat esam gandarīti, ka atšķirībā no situācijas ar plāniem svītrot ģimenes bankrotu no Maksātnespējas likuma, par ko nebijām informēti, uz atbildīgo Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdi arī mēs esam uzaicināti. Zināmas bažas gan rada fakts, ka Saeima nolēmusi opozīcijas iesniegtos grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā skatīt tagad – pāris dienas pirms vairāk nekā 2 mēnešus garajām vasaras brīvdienām. Zinot, ka deputāti darbā atgriezīsies septembrī, bet jau oktobrī būs Saeimas vēlēšanas, pieņēmums, ka Patērētāju tiesību aizsardzības likuma grozījumu projekts tiks apstiprināts vēl šajā sasaukumā ir vājš. Un tomēr, kredītņēmēju asociācija sagaida, ka samilzušās problēmas nebanku kreditēšanas nozarē politiķi patiešām risinās nevis izmantos tikai savai priekšvēlēšanu kampaņai, kā tas bija pirms četriem gadiem, kad aizejošā Saeima gan saīsināja privātpersonu maksātnespējas procesu termiņu, taču, iekļūstot jaunajā – tagadējā Saeimā, tos tūdaļ apturēja,” akcentē Āboliņš.

Vienlaikus gan Latvijas kredītņēmēju asociācija uzsver, ka arī cilvēkiem ir jābūt atbildīgiem un, pieņemot lēmumu par jaunu aizņēmumu, ir rūpīgi jāizvērtē savas iespējas to atdot.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Naksnīgajās debesīs nofilmētas neizskaidrojamas izcelsmes gaismas, kas pārvietojas
Pieci krāpniecības veidi, par kuriem pagaidām nav vēl dzirdēts.. Bet daudzi varētu šogad “iekrist”
Veselam
“Jums ir 56 gadi, jādzīvo vēl apmēram 10 gadus,” pacienti nepatīkami pārsteidz ārsta teiktais un rodas sajūta, ka medicīna ir tikai bizness
TESTS. Kura automašīnas marka visvairāk piestāv tavam raksturam?
Kokteilis
VIDEO. Vilis Krištopans pārsteigts par redzēto Briselē: “Ir jānodzīvo līdz 69 gadiem, lai kaut ko tādu piedzīvotu”
Lasīt citas ziņas
TV24
Reirs: Krievijas lauksaimniecības produktu importa aizliegums var ietekmēt cenas veikalos
Siliņa: Baltijas valstis nosoda Krievijas “vēlēšanas” okupētajās Ukrainas teritorijās
Veselam
“Jums ir 56 gadi, jādzīvo vēl apmēram 10 gadus,” pacienti nepatīkami pārsteidz ārsta teiktais un rodas sajūta, ka medicīna ir tikai bizness
Nosaukta Eiropas nedrošākā pilsēta – naktī pa to izvairās pārvietoties pat vietējie
Kokteilis
VIDEO. Ekspedīcijā, kurā piedalījās arī aktieris Vils Smits, atklāta pasaulē lielākā čūska
14:00
Nosaukta Eiropas nedrošākā pilsēta – naktī pa to izvairās pārvietoties pat vietējie
13:51
Siliņa: Baltijas valstis nosoda Krievijas “vēlēšanas” okupētajās Ukrainas teritorijās
13:28
TESTS. Kura automašīnas marka visvairāk piestāv tavam raksturam?
FOTO. Tallinas ielās izvietoti plakāti ar nepatīkamiem skatiem – tajos redzamas sagrautas, izpostītas ēkas
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Tautā iemīļotajai un enerģiskajai Baibai Sipeniecei-Gavare šodien svētki
PSKUS būvlaukuma pārņemšanu no “Velves” uzrauga Valsts policija
Vīķe-Freiberga: “Putins ir gatavs uz jebkuru neprātīgu soli, un visai pasaulei ir jārēķinās ar sliktāko iespējamo scenāriju”
VIDEO. Naksnīgajās debesīs nofilmētas neizskaidrojamas izcelsmes gaismas, kas pārvietojas
Maskava apsūdz Baltijas valstis prasību ignorēšanu gādāt par tās vēstniecībās organizēto vēlēšanu iecirkņu apsardzi
VIDEO. “X” piedāvā jaunu “atrakciju” – pārbaudi, vai ar tavām plaušām viss kārtībā!
Liepājā audzēknes sadurtā skolotāja kompensācijā saņems 8784 eiro, uzbrucējai piemērots medicīniska rakstura piespiedu līdzeklis
Kokteilis
VIDEO. Liene Ušakova dodas izveidot savu krūšu ģipša izlējumu: ko viņa ar to iesāks?
Francijas lauksaimnieki, kas dēvēti par vieniem no niknākajiem Eiropā, atsākuši protestus un atklāj, ko plāno iesākt
TV24
Oļegs Burovs: Ierēdņiem ir grūti pateikt politiķiem “nē”
Sārts: Avdijivkas izmēri Kremļa propagandas ceļā izaugs daudzkārtēji
Pēc sirmgalvja atteikuma kaimiņiem pārdot māju viņi vēršas tiesā, pieprasot likvidēt ceļu, kas ved uz seniora īpašumu
Kokteilis
VIDEO. Vilis Krištopans pārsteigts par redzēto Briselē: “Ir jānodzīvo līdz 69 gadiem, lai kaut ko tādu piedzīvotu”
TV24
“Es nespēju iedomāties neko bīstamāku. Tas ir sekunžu, nepilnu minūšu jautājums,” sinoptiķe par bļitkotājiem
Krievijai piegādātajās Ziemeļkorejas raķetēs izmantotas Rietumu detaļas
Pirmo reizi cilvēkam implantēta Neuralink mikroshēma – viņš ar domām spēj pārvietot peles kursoru pa datora ekrānu
Pieci krāpniecības veidi, par kuriem pagaidām nav vēl dzirdēts.. Bet daudzi varētu šogad “iekrist”
Tramps salīdzina savas juridiskās likstas ar Navaļnija vajāšanu
Valsts policija meklē bezvēsts prombūtnē esošo Janu Seņkovu un viņas 2023.gadā dzimušo meitu
Berlīnes tiesa aizliedz uz Krievijas vēstniecības projicēt kara uzņēmumus
Vanaga: Arodbiedrība no valdības prasa tikai to, par ko abas puses ir vienojušās. Mums ir tiesības streiku turpināt
TV24
Gordons: Krievijā ir tipiska desu sabiedrība, lielākoties primitīva