Foto: Timurs Subhankulovs

Atjaunojamās enerģijas ražošana un izmantošana Latvijas lauksaimniecības attīstībai un Eiropas vides mērķu sasniegšanai 4

Autors: Jānis Eglīts, zemkopības ministra Kaspara Gerharda biroja vadītājs

Ir sācies jaunais ES plānošanas periods, kurā ES dalībvalstīm ir noteikti vēl ambiciozāki siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanas mērķi unit visās ekonomiskajās aktivitātēs turpmāk vēl vairāk būs jāņem vērā klimata un vides prasības.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 92
15 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 43
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 115
10 stundas
Lasīt citas ziņas

Tas ir ļoti pamatoti, ja mēs negribam pārkarsēt savu planētu un jau šo paaudžu laikā saskarties ar klimata pasiltināšanās negatīvajām sekām, piemēram, plašākiem mežu ugunsgrēkiem, negantākiem karstuma viļņiem un postošiem plūdiem, kas arvien biežāk skar Eiropu un pārējo pasauli. Kā viens no klimata mērķiem ir fosilo energoresursu aizstāšana ar atjaunojamajiem energoresursiem – tas ir nepieciešams un neapstrīdams izaicinājums gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā un citviet pasaulē.

Viena no būtiskākajām lauksaimniecības nozarēm ir lopkopība, kas nodrošina iedzīvotājus ar pārtiku (piens, gaļa, olas), kurai ir arī būtiska loma darba tirgū un reģionu attīstībā un ekonomikā. Taču iedzīvotāju ikdienas uztura – piena, gaļas un olu –ražošanā rodas kūtsmēsli, kas ir nozīmīgs CO2 izmešu atmosfērā avots un, kā mēs labi zinām, CO2 ir viens no klimata pasiltināšanās iemesliem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpēc lauksaimniecības atkritumu (piemēram, kūtsmēslu un vircas, kā arī citu dzīvnieku izcelsmes vai organisku atkritumu) izmantošana biogāzes iegūšanai, ņemot vērā lielo siltumnīcefekta gāzu emisijas ietaupījumu, nozīmē ievērojamas priekšrocības vides aizsardzībā, no lauksaimniecības pārpalikumiem ražojot siltumu un elektroenerģiju, kā arī izmantojot tos biodegvielai. Turklāt, nodrošinot biogāzes staciju darbību un attīstību, būtiski tiek veicināta lauku teritoriju ilgtspējīga attīstība.

Biogāzes ražotnes ļauj samazināt organisko atkritumu apjomu, kas nonāk atkritumu apglabāšanas poligonos. Jau tagad Latvijā plaši tiek lietotas tehnoloģijas, lai biogāzi, kas rodas atkritumu poligonos un slēgtajās izgāztuvēs, izmantotu enerģijas (elektroenerģijas un siltuma) ražošanai, būtiski samazinot klimata izmaiņas izraisošo gāzu emisijas. Pēc būtības biogāzes ieguves tehnoloģijas ļauj pārvērst gan sadzīves, gan ražošanas organiskos atkritumus enerģijā, papildus iegūstot kvalitatīvu mēslojumu zemkopībai, mazinot augsnes, ūdeņu un gaisa piesārņojumu. Pie tam biogāzes tehnoloģijas paver jaunas iespējas Latvijas enerģētiskās neatkarības stiprināšanā.

Ir skaidrs, ka lopkopība arī turpmāk būs nozīmīga nozare Latvijā, jo, pirmkārt, tā nodrošina ar pienu, gaļu un olām vietējo patēriņu un eksportu. Otrkārt, lopkopība ir ne mazāk būtiska nozare Latvijas lauksaimniecībā un tautsaimniecība kopumā, jo nodrošina ar darba vietām un pastāvīgiem ienākumiem daudzus iedzīvotājus, dod pienesumu valsts budžetā un uztur Latvijas lauku ainavu sakoptu un skaistu.

Taču ko darīt ar kūtsmēsliem, tajā skaitā arī amonjaku, kas ir liela problēma? Par laimi zinātnieki nav sēdējuši, rokas klēpī salikuši, un jau sen ir izpētījuši, kā piešķirt kūtsmēsliem jaunu vērtību, turklāt būtiski samazinot to negatīvo ietekmi uz vidi un klimatu – no kūtsmēsliem ražot moderno biodegvielu biometānu, lai, vienkāršākiem vārdiem runājot, mēs kūtsmēslus varētu izmantot autotransporta darbināšanā un braukt ekoloģiski. Tā ir laba alternatīva fosilajai degvielai. Tas ir iespējams, biogāzi attīrot,saspiežot un iepildot ar biogāzi darbināmās automašīnās. Biogāzi var attīrīt pat līdz tādai pakāpei, lai ar to varētu papildināt degvielas uzpildes tīklos šobrīd pieejamo dabasgāzi. Turklāt biogāze ir atjaunojams vietējais enerģijas avots, kas tiek uzturēts, izmantojot vietējās izejvielas un organiskos atkritumus, nevis importējot benzīnu, dīzeļdegvielu vai dabasgāzi. Tāpēc biogāzes tehnoloģijas Latvijas lauku attīstībai paver jaunas, ilgtspējīgas un videi draudzīgas saimniekošanas iespējas.

Tieši šo mērķu sasniegšanai ir radīts tik nepieciešamais ES atveseļošanas un noturības mehānisma plāns, kas paredz investīcijas biometāna ražošanai un patēriņam Latvijā. Plāns balstīts uz esošo biogāzes staciju pārveidi, lai tās varētu ražot biometānu, un saražotā biometāna nogādāšanā līdz gāzes tīkliem vai uzpildes iekārtām, kā arī noteikta veida garantēta patēriņa nodrošināšanu Latvijā.

Šo aktivitāšu īstenošana dos ievērojamu ieguldījumu siltumnīcas efektu izraisošo gāzu emisiju samazināšanā transporta sektorā un palielinās atjaunojamo energoresursu izmantošanu, izmantojot moderno biodegvielu – biometānu. Nevienam nav noslēpums, ka biometāns ir videi draudzīgs enerģijas avots, salīdzinot ar fosilo (dīzeļdegviela, benzīns). Investīcijām biometāna ražošanā jābūt sabalansētām ar patēriņu.

Tāpēc investīcijas biometāna patēriņa nodrošināšanā būs papildinošas ES paredzētajām investīcijām biometāna ražošanā no esošajām biogāzes stacijām un saražotā biometāna nogādāšanā līdz gāzes tīkliem vai uzpildes iekārtām. Kompleksais investīciju atbalsts biometāna ražošanā un patēriņā nodrošinās biometāna izmantošanas ekonomisko pamatojumu, savukārt izveidotā izcelsmes apliecinājumu sistēma ļaus kontrolēt biometāna apriti un patēriņu atbalstu saņēmušajos transporta līdzekļos.

Turklāt, lai uzlabotu un palielinātu augstvērtīgāku atjaunojamo energoresursu izmantošanu ikdienā tautsaimniecībā, īpaši transporta sektorā, Zemkopības ministrija rosina sniegt atbalstu lauku saimniecībām un uzņēmumiem lauksaimniecības tehnikas pielāgošanai darbam ar biometānu, kā arī biometāna pārvadāšanas moduļu iegādei.

Patlaban Latvijā darbojas 49 biogāzes stacijas ar kopējo uzstādīto elektroenerģijas jaudu aptuveni 56 MW. Šobrīd 41 lauksaimniecības biogāzes stacija gadā kopumā izmanto 1,85 miljonus tonnas izejvielu, no tām dažāda veida mēsli ir 847 000 tonnas, dažādi pārtikas ražošanas atkritumi(siera suliņas, spirta šķiedenis, tauku ķērāju saturs, pelavas, drabiņas, brāķētā produkcija u.c.), notekūdeņu dūņas, bojāta lopbarība u.c. atkritumi – 461 900 tonnas, dažāda nevērtīgā zaļā masa, zāle u.c. biomasa – 542 900 tonnas, t,sk. kukurūzas skābbarība – 402 600 tonnas. Tas nozīmē, ka visu veidu mēsli un citi atkritumi veido 70,7% no visām izejvielām, dažāda zaļā biomasa – 7,6% bet kukurūzas skābbarība ir 21,7% no kopējās izejvielas. Šajos datos mēs labi varam redzēt lielu potenciālu ekodegvielas – biometāna – ražošanai.

Šobrīd neskaidrā nepārtraukta nosacījumu un prasību maiņa normatīvajos aktos apdraud gan lopkopības nozares pastāvēšanu un ilgtspējīgu attīstību, gan izvirzītos mērķus atjaunojamās enerģijas ražošanā. Nepiedāvājot alternatīvas iespējas biogāzes energoresursu ražotājiem, pastāv risks zaudēt vai samazināt jau sasniegto atjaunojamās enerģijas īpatsvaru enerģētikas sektorā, kā arī vairāku lielu lauksaimniecības uzņēmumu likvidēšanu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ņemot vērā, ka tiesības uz valsts atbalstu elektroenerģijas ražošanas obligātā iepirkuma ietvaros vairs netiek piešķirtas, un tiek prognozēts, ka lielākā daļa biogāzes staciju tuvāko divu vai trīs gadu laikā savu darbu beigs, atbalsts investīcijām staciju pārveidei biometāna ražošanai sniegs ieguldījumu ne tikai vides un klimata mērķu sasniegšanā, bet arī nodrošinās to, ka tiek saglabātas darba vietas reģionos, kur joprojām ir aktuālas nodarbinātības problēmas.

Zaļā enerģētika ir Latvijas un ES loģiska un neapstrīdama prioritāte. Te nevienam iebilžu nevarētu būt. Diemžēl šobrīd Latvijas enerģētikas politikā un normatīvajā regulējumā zaļā enerģētika netiek atbalstīta, pareizāk sakot, atbalsts tai pagaidām ir tikai vārdos. Tas tikai apgrūtina daudzu uzņēmēju darbu. Tāpēc jautājums pagaidām paliek aktuāls – kur lopkopjiem likt kūtsmēslus? Kaut kur deponēt vai izmantot tos gudri, mūsdienīgi un ilgtspējīgi, ražojot bioenerģiju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Ventspils pusē konstatēts Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūkām 4
8 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Sausuma dēļ ogas sīkas un raža – pieticīga! Cik šobrīd Centrāltirgū maksā Latvijas mellenes? 9
1 diena
UG
Uldis Graudiņš
Laukos
Saistība ir, amata un teikšanas neesot. Turcijas uzņēmējs par saistību ar parādiem Latvijas gaļas liellopu audzētājiem 5
2 dienas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Jaunaudžu retināšanai piešķirs sešus miljonus 8
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 92
15 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 43
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 115
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 78
1 diena
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Bērnība bija ļoti grūta, daudzus gadus pavadīju pie logopēda, mācoties runāt.” Saruna ar Nauri Miezi 21
16 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Laukos
Kaspars Kovaļenko: Putnu audzēšanā jāņem vērā arī infekcijas slimību risks 1
4 dienas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Jelgavas novadā aizdegušies rugāji un labības lauks 16 hektāru platībā 16
4 dienas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Eksperte: Jau gadiem spēkā ir regulējums uz latvāņiem, bet tie joprojām izplatās. Ko tas nozīmē? 38
5 dienas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Varam teikt, ka esam pasaules līmenī” Latvijā ražotie disku arkli pieprasīti Kanādā un pat Islandē 22
6 dienas
IT
Iveta Tomsone
Laukos
“Kur mūsu nauda?” Gaļas liellopu audzētāji ziņo par iespējamu krāpšanu organizētā grupā 62
22. jūlijs, 2021
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja. “Žēloties nav laika. Jāstrādā!” Kādu birumu lauku saimniekiem sola no karstuma un sausuma cietušās druvas? 5
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO. Latvijā atgriežas olimpiskie čempioni 3×3 basketbolā 27
7 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Nepareizās krāsas pildspalva aptur eksportu… Problēmu Ziemeļīrijā pēc breksita ir daudz 4
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
VID masveidā pamet IT speciālisti: brīdina, ka tas var ietekmēt EDS darbu 22
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 115
10 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Līdz A finālam pietrūka septiņas sekundes… Latviete, kura pārstāv Īriju, nu cīnīsies par septīto vietu
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kombaina šoferim Smiltenes pusē vairākas reizes izdodas satikt pasakaini skaistu briedi 27
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 92
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā sākta 12 līdz 17 gadus vecu pusaudžu vakcinācija ar “Moderna” 79
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 104
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 179
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 78
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 74
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 285
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 48
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 20
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 99
1 diena
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 11
Intervija 1 diena
GN
Gints Narogs
Ziņas
Līdz A finālam pietrūka septiņas sekundes… Latviete, kura pārstāv Īriju, nu cīnīsies par septīto vietu
22:54
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Nav pareizi būvēt nometnes nelegālajiem imigrantiem 3
22:23
LE
LETA
Ziņas
VID masveidā pamet IT speciālisti: brīdina, ka tas var ietekmēt EDS darbu 22
21:46