Atklāj, kur Terehovas muitas kontroles punkta amatpersonas slēpušas saņemtos kukuļus 16

Šogad pavasarī Terehovas robežkontroles punktā aizturētie muitnieki no autovadītājiem ņemtos kukuļus slēpuši zem formastērpu uzplečiem un dienesta skapīšos, šodien žurnālistiem pastāstīja prokurori Džena Andersone un Kaspars Andruškins.

“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 51
Lasīt citas ziņas

Kopumā kukuļņemšana konstatēta piecu mēnešu garumā teju katru dienu kopš pagājušā gada decembra un ņemtās summas bijušas, sākot ar vienu, diviem eiro.

Pieņemto kukuļu slēpšanu operatīvie darbinieki ir uzfilmējuši ar slēptām videokamerām, kuru ieraksti šodien tika demonstrēti arī žurnālistiem. Precīzu kopējo kukuļu summu prokurori neatklāja, lai gan Andruškins precizēja, ka saskaņā ar uzņemtajiem videomateriāliem “ievērots labvēlības princips pret apsūdzētajam un apsūdzības norādīts, ka tā bijusi vismaz viena piecu eiro banknote, lai gan realitātē šis skaitlis reizināms ar 20”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat prokuroru nekomentēja, vai pie atbildības tiks saukti kukuļdevēji. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Iekšējās drošības pārvaldes vadītājs Aigars Prusaks aģentūrai LETA teica, ka konkrētos kriminālprocesus nekomentēšot, taču Krimināllikums paredz kukuļdevēju atbrīvošanu no kriminālatbildības, ja kukulis šai personai izspiests vai ja tā pēc kukuļa došanas labprātīgi paziņo par notikušo un aktīvi veicina nozieguma izmeklēšanu.

No kravas automašīnu vadītājiem ņemtie kukuļi slēpti formastērpos, piemēram, speciāli izšūtā kabatiņā un zem formastērpa uzplečiem. Tāpat nauda slēpta dienesta lukturīšos.

Divas muitnieku maiņas muitas kontroles punkta administratīvajā ēkas ģērbtuvē bija izveidojušas slēptuves. Viena maiņa apģērbu skapītī naudu likusi cepurē, bet otra muitnieku maiņa naudu slēpusi speciāli izveidotā slēptuvē aiz skapīša. Šī iepakojuma slēptuve pie skapīša bija piestiprināta ar magnētiem.

Andruškins vērtēja, ka muitnieki rīkojušies kā iluzionisti, lai naudu paslēptu no nepiederošām acīm. Šīs darbības liecinājušas par muitnieku “bezbailību, brutālismu un sistemātiskumu”.

Kukuļi ņemti, jo tā bijusi kā tradīcija, kā arī, lai “pievērtu acis” uz pārkāpumiem un būtu atvieglotāka robežas šķērsošana.

Prusaks žurnālistiem norādīja, ka korupcijā būtiska ir prevencija, tāpēc VID jau iepriekš sācis pilnveidot iekšējās kontroles sistēmu. Ja iestāde pati nemeklē un neatklāj korupcijas gadījumus, tad var neapzināties problēmas būtiskumu.

“Svarīgi ir savas problēmas atzīt un ar tām cīnīties. Mēs neesam ceļa sākumposmā, bet mums visiem kopā ir daudz ko darīt, lai problēmas mazinātu. Šeit nepieciešama arī sabiedrības iesaiste, lai mazinātu sabiedrības toleranci pret šiem pārkāpumiem,” norādīja Prusaks un piebilda, ka aizturētie tiek ne tikai kukuļņēmēji, bet arī devēji.

Jau ziņots, ka aprīlī sākotnēji aizdomās par korupciju Terehovas muitas kontroles punktā tika aizturētas 29 amatpersonas, no kurām 21 atzīta par aizdomās turēto un šo personu lietas tika nodotas kriminālvajāšanai. Pret astoņiem muitniekiem kriminālprocess izbeigts pierādījumu trūkumu dēļ.

Prokuratūra 20 muitniekiem cēla apsūdzības un četrās lietas nodeva Ekonomisko lietu tiesai. Krimināllieta daļā pret vienu muitas amatpersonu prokuratūrā tika izbeigta, jo persona nomira.

Ar pieciem apsūdzētajiem prokuratūrā noslēgtas vienošanās par vainas atzīšanu un sodu, nododot krimināllietas tiesai vienošanās procesa kārtībā. Krimināllietas pret pārējiem 15 muitniekiem nodotas izskatīšanai tiesai vispārējā kārtībā.

Viena no lietām tiesā nozīmēta nākamā gada 10.februārī, savukārt vēl vienā tuvākajā laikā gaidāma izskatīšana.

Prokuratūra norādīja, ka pirmstiesas kriminālprocesu pabeigšana mazāk nekā astoņu mēnešu laikā tik apjomīgās krimināllietās bija iespējama konstruktīvas un profesionālas sadarbības rezultātā ar VID Iekšējās drošības pārvaldi.

Terehovā uz Latvijas-Krievijas robežas atrodas robežkontroles punkts un muitas kontroles punkts. Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka jau iepriekšējos gados tiesībsargājošās iestādes par dažādiem nodarījumiem aizturējušas šo punktu robežsargus un muitniekus.

SAISTĪTIE RAKSTI

Skaļākā aizturēšana notika pirms aptuveni 14 gadiem. Toreiz tiesībsargājošās iestādes par dažādiem noziegumiem aizturēja vairākus desmitus muitnieku, robežsargu, policistu un privātpersonu.

Terehovas muitas kontrolpunkta amatpersonas par transportlīdzekļu un kravu nenovirzīšanu kontrolei un tās neveikšanu pieņēmušas materiālas vērtības vai guvušas citādu mantisku labumu sev un saviem ģimenes locekļiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 51
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 30
Debešķīgi gards kartupeļu sacepums uz “ātro”
Lasīt citas ziņas
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
Augstākais saslimstības līmenis ar Covid-19 joprojām Pierīgā
Latvijas kamaniņu braucēji izcīna zelta medaļu Eiropas čempionāta komandu stafetes sacensībās 3
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
22:11
Nākamnedēļ Latvijā gaidāmi mainīgi laika apstākļi
20:39
Augstākais saslimstības līmenis ar Covid-19 joprojām Pierīgā
20:13
VIDEO. “Vakcinēties man ir bail!” Ārstu konsīlijs arī pēc būtiskām vakcīnas radītām blaknēm par obligātu nosaka trešo poti
Seniors ar jaunu sirdi: Kā Iveta ar Jāni atjaunoja koka māju Rīgas centrā
Nākamnedēļ Latvijā gaidāmi mainīgi laika apstākļi
Gaidāms neliels sniegs, lietus un apledojums. Laika prognoze pirmdienai
Latvijas budžetā ieskaitīs arestētus 1,3 miljonus eiro, kas atradās “ABLV Bank”
Sestdien reģistrēti 4753 jauni Covid-19 gadījumi
Uzcep gleznu: Itāļu maize fokača
Kamaniņu braucēja Elīna Ieva Vītola izcīna bronzas medaļu Eiropas čempionātā 1
“Zelta likums – nav nekādas ātras peļņas.” Kā neuzķerties uz krāpniekiem internetā?
Veļasmašīnu darbinām pilnu, ūdeni tējkannā vārām, cik nepieciešams: padomi, kā saimniecībā ietaupīt 51
APTAUJA. Ap trešdaļa Latvijas iedzīvotāju neapmierināti ar dzīves kvalitāti Covid-19 laikā
Žurnālists un publicists Ilmārs Latkovskis: es negribētu būt Krišjāņa Kariņa vietā
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
Olafs Zvejnieks: Pēdējā desmitgadē pieredzētais “lētās naudas” periods tuvojas beigām 40
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā 64
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 331
“Man tas ir labs azarts, bet galvenais, ka prieks maniem abiem bērniem.” Rūjienietis pilnveido tautas bobsleju, gūstot ievērību visā pasaulē 25
Vai cilvēkam vispār ir iespējams saprast, kas ir bezgalība? 55
“Rīgā ievāktais medus ir ļoti kvalitatīvs.” Pēdējos gados galvaspilsētā attīstījusies urbānā biškopība 20
“Čīliešus vieno ģimene, bet latviešus – māksla un kultūra.” Latviete pēc 10 gadiem Čīlē ar ģimeni atgriežas dzimtenē 48
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām 56
Nauris Puntulis: Žēl, ka pandēmijas situācija neļauj pulcēt seniorus uz semināriem, lai mācītu medijpratību 134
Vējainu laiku prognozē arī februārī un martā 6
Emocionāli vari justies mazliet iztukšots! Horoskopi no 24. līdz 30. janvārim