Foto: TASS/ SCANPIX/ LETA

Atstādināt var, atlaist – nereāli! Kamēr nav pabeigts kovida likums, darbinieki ir neaizsargāti 57

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Saasinās konflikts par to, vai un ar kādiem noteikumiem var atstādināt un atlaist no darba darbiniekus, kas nespēj uzrādīt vakcinācijas sertifikātu pret Covid-19. Eksperti saka – atstādināt varēs, bet atlaist no darba šobrīd neesot reāli, tomēr vakcinēties negribošie darbinieki tiek nostādīti ļoti smagā situācijā.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kas noticis ar hercogieni Keitu Midltoni? Cilvēki satraukti visā pasaulē 22
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Kāda ir viņa dienesta pakāpe? Starptautisks skandāls tomēr…” NATO ģenerālsekretāra ceļu Ādažos šķērso nepaklausīgs “kareivis” 39
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Latvija lec kaut kādā nezināmajā, kur zināms ir viens – būs skandāls. Sociologs Kaktiņš par antigēnu testiem 46
6 stundas
Lasīt citas ziņas

Stājies spēkā Covid-19 pārvaldības regulējums, kas paredz obligātu pienākumu vakcinēties visiem valsts un pašvaldību iestāžu un uzņēmumu darbiniekiem. Tas devis darba devējiem iespējas noteikt, kuriem amatiem obligāti nepieciešama vakcinācija pret Covid-19.

Vienlaikus stājies spēkā arī noteikums, ka, ja darbinieks pēc pārejas perioda beigām 15. novembrī nespēj uzrādīt vakcinācijas pret Covid-19 vai pārslimošanas sertifikātu, viņu iespējams atstādināt no darba bez algas saglabāšanas. Šis noteikumu punkts, kā arī prasība par obligāto vakcināciju draud ar publiskas neapmierinātības izpausmēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pagājušajā nedēļā pret prasību par obligātu vakcināciju pie Saeimas jau protestēja daži desmiti ugunsdzēsēju. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) vadītāja vietnieks Kristaps Eklons pēc tam intervijā Latvijas Televīzijai teica, ka tas bijis “ļoti nepatīkams solis priekš glābšanas dienesta, nesaskaņots” un “tās bija atsevišķas personas”. Dienesta vadības nostāja ir atbilstoša valdības uzstādījumam, ka ir nepieciešams vakcinēties pret Covid-19.

“Mums ir jābūt gataviem uzņemties lielāku risku nekā parastajam sabiedrības pārstāvim, tāpēc tas ir dienests ar speciālām sociālām garantijām, ar speciālām veselības prasībām, ar speciālām fiziskām prasībām. Te ir tā izšķiršanās katram personīgi – vai viņš ir gatavs būt dienestā vai viņš nav, tas ir brīvprātīgi,” teica Eklons. VUGD informēja, ka līdz 14. oktobrim 73% dienestā nodarbināto ir ar vakcinēšanās un pārslimošanas sertifikātiem. Nedēļas laikā vakcinēto skaits VUGD esot pieaudzis par 10%.

Bet Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) piektdien nosūtīja vēstuli Saeimas deputātiem un Ministru kabinetam, kurā pauž kategorisku protestu pret iespēju, ka darbinieki bez Covid-19 vakcinācijas sertifikātiem varētu tikt atstādināti no darba bez darba samaksas saglabāšanas.

Arodbiedrību savienība uzskata, ka mērķi pārtraukt Covid-19 vīrusa pārneses ķēdi “var panākt ar citām alternatīvām, darbiniekiem un darba devējiem mazāk sāpīgām, ar darba tiesību līdzsvaru nodrošinošām un sabiedrības labklājību saudzējošākām metodēm, piemēram, distancēšanās, deguna un mutes aizsegu lietošana, uzņēmumu un nozaru drošības protokoli, regulāra testēšana, saslimušo izolēšana, stingrāka robežu kontrole, attālināta darba veikšana.” LBAS aicina nepieļaut diskrimināciju, liedzot veseliem darbiniekiem veikt savus darba pienākumus.

Šajā sakarā LBAS ierosina mainīt vairākus valdības rīkojuma punktus, tostarp nodrošināt, ka darba pienākumus var veikt ne tikai ar vakcinācijas sertifikātu, bet arī testēšanas sertifikātiem, tostarp arī darba devēju organizētu testu rezultātiem; nodrošināt, ka darba devējs pirms lēmumu pieņemšanas vienmēr konsultējas ar arodbiedrību; nodrošināt īpašu valsts rehabilitācijas programmu un kompensācijas par ārstēšanos, ja vakcinētai personai pēc vakcīnas saņemšanas iestājas komplikācijas, darbaspēju zaudējums vai nāve; kā arī ar Covid-19 saslimušajiem darba nespējas lapas no pirmās dienas apmaksāt no valsts budžeta.

Atstādināšana vai dīkstāve

Labklājības ministrija, skaidrojot situāciju, pagājušajā nedēļā publiskoja informatīvo materiālu darba devējiem. Tajā atgādināts, ka nekādas jaunas Darba likuma normas Covid-19 sakarā ieviestas nav un tādēļ visas darbības jāveic saskaņā ar esošo regulējumu.

Darba likums paredz, ka situācijās, kurās darbinieka neatstādināšana no darba var kaitēt viņa paša vai trešo personu drošībai un veselībai un kurās darba devējam nav iespējas pārstrukturēt savu darbību un piedāvāt nevakcinētajiem darbiniekiem attālināto darbu, viņam ir nevis iespēja, bet gan pienākums atstādināt darbinieku no darba uz trijiem mēnešiem, nesaglabājot darba algu un aizliedzot ierasties darba vietā. Ja pēc trijiem mēnešiem situācija nav mainījusies, ir iespēja atstādināt vēl uz trijiem mēnešiem, bet pēc šī perioda beigām risināt jautājumu par dīkstāvi vai atbrīvošanu no darba.

Otrs rīcības variants ir sūtīt nevakcinēto darbinieku dīkstāvē uzreiz, turklāt, ja tā nepieciešamība pēc tās radusies darbinieka vainas dēļ, proti, vakcinācijas sertifikāta neesamības dēļ, tad arī nav jāizmaksā atlīdzība. Tiesa gan, darba devējam, ja to vēlas, ir arī tiesības šādas dīkstāves laikā maksāt atlīdzību. Jāpiebilst, ka atšķirībā no atstādināšanas likumi neierobežo dīkstāves termiņus. Gan atstādināšanas, gan dīkstāves gadījumā darba devējam ir tiesības pieņemt citu darbinieku šīs darba vietas aizpildīšanai.

Runājot par tiesībām atlaist no darba, skaidrojumā teikts tā: “Darba likuma 101. panta piektā daļa paredz, ka izņēmuma kārtā darba devējam ir tiesības viena mēneša laikā celt prasību tiesā par darba tiesisko attiecību izbeigšanu gadījumos [..], ja viņam ir svarīgs iemesls. Par šādu iemeslu atzīstams katrs tāds apstāklis, kas, pamatojoties uz tikumības un savstarpējas taisnprātības apsvērumiem, neļauj turpināt darba tiesiskās attiecības. Jautājumu par svarīga iemesla esamību izšķir tiesa pēc sava ieskata.”

Un te uzmanību būtu vērts pievērst tieši pēdējai frāzei par to, ka “izšķir tiesa”, jo vairumā gadījumu darba tiesiskajos strīdos Latvijas tiesas nostājas darba ņēmēja, nevis darba devēja pusē – to apliecinājuši vairāki darba tiesību juristi. Citiem vārdiem sakot – iespējas atlaist no darba vakcinācijas sertifikāta neesamības dēļ ir samērā šaubīgas un darba devējam šāda rīcība draud ar zaudētu tiesu un nākotnē izmaksājamām kompensācijām.

Skaidrību ieviesīs kovida likums

Skaidrojot situāciju, LBAS darba tiesību eksperts Kaspars Rācenājs saka – būtu jāņem vērā tas, ka atstādināšanas no darba maksimālais termiņš ir trīs mēneši un arī ārkārtējais stāvoklis valstī noteikts uz trijiem mēnešiem. Ņemot vērā to, kā arī noteikto pārejas periodu līdz 15. novembrim, atstādināšanas no darba termiņš, visticamāk, beigsies jau pēc ārkārtas situācijas termiņa beigām.

Rācenājs saka, ka ir ieviesusies nelāga prakse, ka valsts skaidri nepasaka, vai darbinieku bez vakcinācijas sertifikāta ir vai nav iespējams atlaist, un arī Labklājības ministrijas izstrādātais informatīvais materiāls nav mainījis situāciju, tādēļ darba devēji esot nostādīti sarežģītā situācijā.

LBAS nostāja šajā jautājumā esot stingra – šāds regulējums darbiniekus nostāda izmisīgā stāvoklī, jo atstādinātajam vai dīkstāvē nosūtītajam darbiniekam netiek izmaksāta alga un arī bezdarbnieka pabalstu saņemt neesot iespējams, jo darba attiecības ar esošo darba devēju nav izbeigtas.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Faktiski darbinieki tiek piespiesti vai nu vienoties par darba attiecību izbeigšanu, vai arī rakstīt atlūgumu. Šajā situācijā darbiniekam atlaišanas pabalsts nepienākas,” saka Rācenājs. “Ja salīdzinām ar to kovida likuma grozījumu versiju, kuru Saeima sāka, bet nepabeidza skatīt vasarā, tad tur bija paredzētas darba devēju tiesības atbrīvot nevakcinētos darbiniekus no darba, bet izmaksājot atlaišanas pabalstu.”

Problēmu atzina arī Latvijas Darba devēju konfederācijas darba tiesību eksperts Jānis Pumpiņš, sakot, ka darba devēji ļoti gaida kovida likuma grozījumu projekta virzību Saeimā, kas beidzot izskaidrotu, vai darba devējiem ir tiesības atbrīvot nevakcinētos darbiniekus no darba vai nav.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kas noticis ar hercogieni Keitu Midltoni? Cilvēki satraukti visā pasaulē 22
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Kāda ir viņa dienesta pakāpe? Starptautisks skandāls tomēr…” NATO ģenerālsekretāra ceļu Ādažos šķērso nepaklausīgs “kareivis” 39
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Latvija lec kaut kādā nezināmajā, kur zināms ir viens – būs skandāls. Sociologs Kaktiņš par antigēnu testiem 46
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 274
1 diena
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Ciemats ir, ceļa nav.” Vairāki desmiti iedzīvotāju kļuvuši par ķīlniekiem 40
10 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Valstī spēkā trīs oranžie brīdinājumi par gaidāmajiem laikapstākļiem tuvākajās stundās
6 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Aiztur personu grupu par nelikumīgu Covid-19 vakcinācijas sertifikātu izsniegšanu
7 minūtes
LE
LETA
Ziņas
“Sekas var būt smagas.” PVO atzīst, ka omikrona paveida globālais risks ir “ļoti augsts” 77
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Latvija lec kaut kādā nezināmajā, kur zināms ir viens – būs skandāls. Sociologs Kaktiņš par antigēnu testiem 46
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aiztur personu grupu par nelikumīgu Covid-19 vakcinācijas sertifikātu izsniegšanu
20:33
LE
LETA
Ziņas
Valstī spēkā trīs oranžie brīdinājumi par gaidāmajiem laikapstākļiem tuvākajās stundās
20:18
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Televīzijas vērtīgākā senlieta – Jānis Domburs. Egila Līcīša feļetons
19:39
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Kāda ir viņa dienesta pakāpe? Starptautisks skandāls tomēr…” NATO ģenerālsekretāra ceļu Ādažos šķērso nepaklausīgs “kareivis” 39
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pēc ieceļošanas Latvijā varētu prasīt veikt Covid-19 testus 31
3 stundas
KS
Kārlis Streips
Stāsti
Kārlis Streips: Ir cilvēki, kuri katru gadu potējas pret gripu. Viņiem neviens nebrauc augumā 84
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Jaunais Covid-19 paveids – omikrons: vai tiešām īpaši lipīgs? Skaidro VM pārstāvis 57
7 stundas
Inita Šteinberga
Ziņas
“Satiksimies pieturiņā!” Bijušo autobusu pieturu smārdenieki pārvērtuši par tikšanās un izstāžu vietu 4
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kas noticis ar hercogieni Keitu Midltoni? Cilvēki satraukti visā pasaulē 22
8 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Ciemats ir, ceļa nav.” Vairāki desmiti iedzīvotāju kļuvuši par ķīlniekiem 40
10 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieki nesnauž! Ir īstais brīdis sākt superagri sēju 4
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu grupa “Prāta Vētra” komentē notikušo, kad pēc koncerta Londonā vairāki cilvēki saslima ar Covid-19 31
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pēc trīs nedēļas ilga saslimstības krituma Covid-19 izplatība Latvijā atkal pieaug 27
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķis Kristaps Strūbergs, dodoties ceļojumā uz Islandi, sapucējas ar manikīru valsts krāsās 15
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš saņēmis trešo vakcīnas pret Covid-19 devu 160
10 stundas
KK
Kamita Kalniņa
Ziņas
VIDEO. Latvijai izdots Eiropas meklētāko noziedznieku sarakstā iekļautais Gatis Zvingulis 7
5 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Banānu – kokosriekstu cepumiņi bez cukura 2
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 318
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 Latvijā prasījis trīs jauno māmiņu dzīvības 36
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 274
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Onkologs Jānis Eglītis seko Fūrmanim un Rācenim un atstāj Latvijas Ārstu biedrības valdi 42
1 diena
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Rīgā iedegtas Ziemassvētku egles un sācies svētku gaidīšanas laiks 5
23 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepumiņi – sērkociņi Ziemassvētku gaidīšanas laika “iededzināšanai”: brīnišķīga recepte svētkiem un dāvanām 14
1 diena
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Jau vismaz divdesmit gadus vara dara visu, lai slēptu ne tikai iepriekšējā režīma, bet arī savus noziegumus 35
13 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Kokteilis
“Man patīk, ja vīrieši prot izteikt komplimentus, uzņemties atbildību un nav augstprātīgi!” Saruna ar “Kad viņas satiekas” vadītāju Baibu Vītiņu 32
1 diena
LA
LA.LV
Praktiski
FOTO. Mākslinieces Ievas Bondares 10 idejas, kā pašam izgatavot Adventes vainagu 8
1 diena
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Saules aptumsums var atnest jaunu skatījumu uz lietām un notiekošo! Horoskopi no 29. novembra līdz 4. decembrim 2
1 diena