Foto: Indra Doršs

Cūkkopība Latvijā attīstās lēni vai gandrīz nemaz. Valdība atbalsta grozījumus noteikumos 0

Vairs neierobežos cūku novietņu, kurām izsniegta A kategorijas atļauja piesārņojošai darbībai, koncentrāciju nelielā teritorijā, paredz valdības šodien atbalstītie grozījumi Ministru kabineta noteikumos “Vispārīgie teritorijas plānošanas, izmantošanas un apbūves noteikumi”.

Reklāma
Reklāma
itāļiem izdodas iztirgot savus olīvu atkritumus Latvijā… Inese “iegrābusies”, iegādājoties Latvijā populāru olīveļļu
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts? 16
Lietotas automašīnas, kuras nevajadzētu iegādāties: eksperts norāda uz trim neuzticamiem modeļiem 34
Lasīt citas ziņas
Zemkopības ministrija (ZM) norāda, ka saskaņā ar statistikas datiem kopējais cūku saimniecību skaits un cūku skaits Latvijā pēdējos gados ir sarucis.

Tas liecina, ka cūkkopība attīstās ļoti lēnu vai gandrīz nemaz, jo nozares darbību ievērojami ietekmē valstī nelabvēlīgā situācija Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma dēļ un saistībā ar Krievijas noteikto embargo eksportēt dzīvas cūkas un cūkgaļas produkciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Saskaņā arī ZM sniegto informāciju, sākotnējais mērķis ierobežot lielu cūku novietņu koncentrāciju nelielā teritorijā ir zaudējis savu aktualitāti.

Cūkkopības nozares situācija ir mainījusies un pašreiz A kategorijas cūkkopības uzņēmumiem jāstrādā ekstensīvi, tāpēc prasība attiecībā uz pieļaujamo cūku blīvumu – 1500 dzīvnieku vienībām trīs kilometru rādiusā, kavē to attīstību un mazina konkurētspēju salīdzinājumā ar citu valstu uzņēmumiem.

ZM uzsver, ka cūkkopības uzņēmumiem nepieciešamas papildu investīcijas esošajos cūku audzēšanas kompleksos, un šīs investīcijas var atpelnīt, tikai kāpinot produktivitāti jeb intensitāti, ko nevar bez apjoma palielināšanas.

Turklāt lielākam cūku audzēšanas kompleksam ir pieejami lielāki finanšu resursi vides aizsardzības un biodrošības pasākumu īstenošanai.

Biodrošības prasības ir vieglāk ievērot vienā, nevis vairākos kompleksos, kuri cits no cita atrodas trīs kilometru attālumā un starp kuriem regulāri notiek resursu, tostarp cilvēku un dzīvnieku kustība.

Atceļot prasību attiecībā uz pieļaujamo cūku blīvumu – 1500 dzīvnieku vienībām trīs kilometru rādiusā, cūkkopības uzņēmumiem būs iespēja kļūt konkurētspējīgiem, ievērojot visas vides aizsardzības prasības, kā arī paplašināties un modernizēties.

Tas uzlabos vides aizsardzības un biodrošības pasākumu īstenošanu. Tikmēr iedzīvotāju dzīves kvalitāte tālab nepasliktināsies, norāda ZM.

Noteikumu projekts stāsies spēkā pēc tā publicēšanas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.