
Dainas Dagnijas krāšņās kolāžas aizceļojušas uz Bauskas muzeju 0
Bauskas muzeja izstāžu zālē sestdien, 17. janvārī, plkst. 12 atklās gleznotājas Dainas Dagnijas tekstilkolāžu izstādi “Tautu meitas, puķu meitas un eņģeļi”, portālam LA.lv pastāstīja muzeja speciāliste Līga Grosbarde.
Gleznotāja, tekstilkolāžiste Daina Dagnija dzimusi 1937.gadā Rīgā. Sākoties padomju okupācijai 1944. kopā ar ģimeni devās bēgļu gaitās. 1951. gadā māksliniece ieceļoja ASV, kur ieguva māksliniecisko izglītību. Pēc ilgstošas dzīves trimdā 2001. gadā māksliniece atgriezās uz dzīvi Latvijā.
Daina Dagnijas nozīmīgākie apbalvojumi un atzinības – 1980. un 1985. gadā – piešķirta Ņūdžersijas štata godalga – New Jersey State Council on the Arts Fellowship – glezniecībā, bet 1981.gadā – Pasaules brīvo latviešu apvienības kultūras fonda goda balva vizuālajās mākslās. ASV mākslas programmas “Art in Embasies” ietvaros viņas darbi izraudzīti ASV vēstnieka Latvijā Džeimsa Holmsa rezidencei Rīgā. Savukārt Latvijas Mākslinieku savienības nominācija “Baltijas Asamblejas balva” piešķirta par retrospektīvo izstādi “Arsenālā” 2004.gadā.
Māksliniece par sevi teic: “Manas gleznas ir kā mans personīgs “ceļojums”, kas vedis pa dzīves kalniem un lejām. Tās ir kā manu izjūtu, pārdzīvojumu dienasgrāmata. Domāju, ka mūsos ir kāds garīgs spēks, kas mūs vada. Un tieši tas man arī lika atgriezties Latvijā.”
Paralēli glezniecībai 20. gadsimta 60. gados māksliniece sāka veidot savdabīgu dekoratīvo mākslu – tekstilkolāžas ar pasaules tautu sievietēm. Sākumā Daina Dagnija pie savām gleznām piestiprināja dažādus mazus objektus no metāla un auduma. Tad kolāžas “atdalījās” no gleznām, un attīstoties dažādu materiālu izsmalcinātām kombinācijām, ieņēma savu nozīmīgu vietu mākslinieces daiļradē.
Katram tēlam ir savs raksturs. Viena ir mazliet aktrise, cita – lelle, vēl kāda cita karaliene, ragana, feja vai princese. Visi tēli ir mākslinieces fantāzijas, kam iedvesmu devušas operu izrādes, literatūra un ceļojumu iespaidi.
Bauskas muzeja izstādei māksliniece piedāvā tekstilkolāžas tehnikā veidotas dažādu tautu sievietes krāšņos tērpos ar aksesuāriem un eņģeļus, kurus veidot viņu iedvesmojuši renesanses un baroka laika audumi.
Savdabīgā izteiksmes stila, kā arī darbu tematikas dēļ Dainas Dagnijas darbi guvuši ievērību daudzās pasaules valstīs. Gan gleznas, gan arī tekstilkolāžas bijušas izstādītas galerijās un muzejos Amerikā, Kanādā, Marokā, Spānijā un Baltijas valstīs.