
Kāpēc mēs baidāmies, ieraugot peli: zinātnieki atklājuši pārsteidzošu iemeslu 0
Lielākā daļa cilvēku, ieejot virtuvē, lai pagatavotu brokastis, un pēkšņi ieraugot peli, izjūt paniku un bailes. Kāpēc gan tik maza radība spēj izraisīt tik spēcīgu reakciju?
Šīm bailēm var būt gan acīmredzami, gan dziļi zemapziņā sakņoti iemesli, raksta “Huffpost”.
Pirmkārt, tas ir evolūcijas gaitā izstrādājies pašsaglabāšanās instinkts. Senāk peles izplatīja bīstamas slimības, un bailes no tām bieži vien nozīmēja izdzīvošanu.
Lai arī mūsdienās tas bieži vairs nav aktuāli, mūsu smadzenes joprojām automātiski uztver grauzējus kā draudus — neatkarīgi no racionāla apzināta vērtējuma.
Turklāt daudziem cilvēkiem peles šķiet “pretīgas” un “netīras”, kas tikai pastiprina riebumu.
Šāda stresa reakcija ir dabiska — tā veidojusies tūkstošiem gadu garumā, kad izdzīvošana bija atkarīga no spējas izvairīties no iespējamiem draudiem.
Bez instinktiem savu lomu spēlē arī sabiedrības priekšstati.
Peles nereti tiek saistītas ar netīrību, apdraudējumu un slimībām. Šādas asociācijas pastiprinās ik reizi, kad dzirdam vai lasām negatīvus stāstus par grauzējiem.
Ja cilvēkam nekad nav bijusi pozitīva pieredze saskarsmē ar šiem dzīvniekiem, mainīt attieksmi kļūst ļoti grūti. Pat jaukie multfilmu tēli nespēj vienmēr izkliedēt šo dziļi iesakņojušos riebumu.
Kad pele negaidīti parādās mājās, pretīguma sajūtu un baiļu uzplūdus gandrīz nav iespējams apslāpēt. Taču ir vēl kāds svarīgs aspekts: mūsu mājoklis ir telpa, kurā vēlamies justies droši un mierīgi.
Ja tajā ielaužas negaidīts “viesis”, tas izjauc šo drošības sajūtu un rada nemieru.
Pele var izraisīt zemapziņas domu — “kas vēl varētu iekļūt iekšā?” Vai tie būtu kukaiņi, lielāki kaitēkļi vai kas vēl ļaunāks — bailēm tiek dota vaļa.
Šī ievainojamības sajūta situāciju padara vēl draudīgāku.
Ko darīt, ja pamanāt peli? Svarīgākais — saglabāt mieru un rīkoties apdomīgi. Ja nav iespējams pašiem noķert peli, vēlams izsaukt speciālistus.
Var izmantot drošas slazdus vai izvēlēties humānus ķeršanas veidus, kas nekaitē dzīvniekam.
Pēc grauzēja izķeršanas nepieciešams rūpīgi iztīrīt tā atrašanās vietu, izmantojot dezinfekcijas līdzekļus. Tāpat jāatrod un jāaiztaisa iespējamās ieejas vietas, lai nepieļautu jaunu peļu iekļūšanu mājoklī.