FOTO. Ar krāšņiem un sirsnīgiem amatu svētkiem “Viena diena mūsmājās” Brīvdabas muzejs atklājis vasaras sezonu 0
Vakar, 1. maijā, Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ar svētkiem “Viena diena mūsmājās” atklāja vasaras sezonu, aģentūru LETA informēja muzeja pārstāve Līga Rimšēviča.
Šajā dienā apmeklētājiem tika atvērtas eksponātēkas, un norisinājās īpaši svētki “Viena diena mūsmājās. Muzejs atdzīvojas”. Lai radītu muzejā atspoguļotā laikmeta noskaņu, muzeja darbinieki, kas ikdienā pilda dažādus amatus, no plkst. 11 līdz plkst. 15 uzturējās eksponātēkās, sagaidīja apmeklētājus laikmetam atbilstošos tērpos un veica videi raksturīgus darbus.
Tika stīpoti koka trauki, pīts zedeņu žogs un zvejas murds, kaltas naglas, darināti un rotāti māla podi, virpoti koka priekšmeti, adīti cimdi, austas celaines, radīti smalki baltie rokdarbi, lāpītas zeķes un austi lupatu deķi. Tāpat tika iemēģināta skaidu plēšamā mašīna, un veikti citi lauku ikdienas darbi. Bērni varēja izgatavot priedes mizas laiviņas un piedalīties citās radošās nodarbēs.
Svētkus ar dziesmām un dejām bagātināja Rīgas folkloras kopas “Budēļi”, “Laiva”, “Lāns”, “Savieši”, Ādažu “Ābols”, Ropažu “Oglīte” un etno kompānija “Zeidi”. Stāstniece un zāļu sieva Līga Reitere dalījās ar savām zināšanām, bet tautas lietišķās mākslas studiju “Irbi”, “Rītausma” un “Valdziņš” rokdarbu meistares demonstrēja dažādu novadu cimdu rakstus un mācīja adīšanu. Usmas luterāņu baznīcā, Hernhūtiešu saiešanas namā un Eleonorvilas kapelā notika svētbrīži.
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejā tiek glabātas ēkas un sadzīves priekšmeti, kas ataino lauku dzīvesveidu no 17. gadsimta līdz 20. gadsimta 30. gadiem, lai gan pēdējā pusgadsimta laikā lauku infrastruktūrā notikušas straujas pārmaiņas. Muzejs, kas dibināts 1924. gadā, ir viens no senākajiem un plašākajiem brīvdabas muzejiem Eiropā.
Tā 87 hektāru plašajā teritorijā izvietotas 114 senceltnes no visiem Latvijas novadiem. Muzejā norisinās krājumu komplektēšana, glabāšana, izglītojošais, pētnieciskais un restaurācijas darbs. Papildus tam muzejam pieder divas lauku ekspozīcijas to dabiskajā vidē – “Vēveri” Vecpiebalgas pagastā un zvejnieku sēta “Vītolnieki” Rucavas pagasta jūras krastā.