Ekonomika
Auto un tehnoloģijas

Eksperts: efektīvai 5G tīkla ieviešanai jāsadarbojas gan valstij, gan mobilajiem operatoriem0


Mobilo sakaru operatora “Bite” tehniskais direktors Gints Butens.
Mobilo sakaru operatora “Bite” tehniskais direktors Gints Butens.
Publicitātes foto

Autors: mobilo sakaru operatora “Bite” tehniskais direktors Gints Butens

5G ir kardināli jauns mobilo sakaru standarts, tāpēc tā praktiskā ieviešana saistās gan ar ieguvumiem lietotājiem, gan būtiskām investīcijām telekomunikāciju operatoriem.

Tās var samazināt, ja 5G tīkla ieviešanu atbalsta valsts un operatori savstarpēji sadarbojas, uzskata Butens.

Līdzīgās domās ir arī globālā vadības konsultāciju uzņēmuma “McKinsey & Company” telekomunikāciju eksperti, kuri norāda, ka 5G tīkla ieviešanas izmaksas var samazināt līdz pat 50%, ja trīs tirgus spēlētāji dalās ar tīklu.

Savukārt, ja katrs Eiropas operators centīsies ieviest 5G infrastruktūru neatkarīgi, tad investīcijām tīklā būtu jāpalielinās par 60%, sev līdzi nesot pieaugošas operacionālās izmaksas.

Tādējādi efektīva operatoru un valsts savstarpējā sadarbība 5G ieviešanā ir tikpat būtiska kā ieguvumi, ko sola jaunā tehnoloģija. Cita starpā sabiedrības ieguvumi būtu: ātrāka tīkla un tehnoloģijas ieviešana, augstāka sakaru kvalitāte un zemākas 5G ieviešanas izmaksas.

5G jaunās iespējas

Pēc eksperta teiktā, 5G ir vairāk nekā ātrums – tā ir spēja apkalpot vairāk ierīču, kurām ir nepieciešami mobilie dati, kā arī zemāks latentums, kas nozīmē, ka ierīces savā starpā sazinās ļoti ātri un darbība notiek reālajā laikā.

“Tas svarīgi gan ražošanai, gan viedajām transporta sistēmām un citām jomām. Līdz šim neviens mobilo datu apraides standarts to nespēja nodrošināt, un tikai līdz ar 5G ieviešanu mēs varēsim runāt par viedajām pilsētām, viedo ražošanu, “lietu internetu” un tā joprojām,” skaidro Butens.

Vienlaikus viņš atgādina, ka atšķirībā no iepriekšējiem mobilo sakaru standartiem, 5G nodrošināšanai operatoriem ir jāizmanto augstākas frekvences un arī bāzes staciju tīkls ir jāveido blīvāks.

Tāpēc, ka to apraides rādiuss būs mazāks nekā līdz šim. Gan minētās tehniskās prasības, gan arī frekvenču noma veido būtiskākās 5G ieviešanas un uzturēšanas izmaksas.

“Neapšaubāmi no 5G iegūs visi, tostarp valsts un pašvaldības, tāpēc valdībai vajadzētu būt ieinteresētai stimulēt telekomunikāciju operatoru savstarpējo sadarbību un izmantot pieejamos instrumentus, lai maksimāli atvieglotu 5G tīkla ieviešanu,” piebilst “Bites” tehniskais direktors.

Mobilo operatoru sadarbība

Pēc eksperta paustā, Eiropā un pasaulē pēdējās desmitgadēs operatori aizvien vairāk sadarbojas mobilo sakaru tīkla ieviešanā, it sevišķi, ja tas saistīts ar mobilo datu tīkla infrastruktūras attīstīšanu. Atsevišķās valstīs to paredz normatīvie akti, bet citviet operatori to dara brīvprātīgi.

Dalīšanās ar infrastruktūru var būt pasīva un aktīva. Pasīvā paredz dalīšanos ar iekārtām, torņiem, bet aktīvā – ar tīklu.

Piemēram, “Bite” Lietuvā sadarbojas ar citiem mobilo sakaru operatoriem, daloties ar infrastruktūru pasīvi, proti, operatori savā starpā dalās ar torņiem, tā samazinot operacionālas izmaksas.

Spilgts aktīvās dalīšanas piemērs ir redzams Zviedrijā, kas ir ļāvis trim operatoriem efektīvi un kvalitatīvi ieviest mobilo sakaru tīklus, norāda eksperts.

Savukārt Dienvidkoreja ir stingri apņēmusies kļūt par ceturtās industriālās revolūcijas līderi.

Proti, šovasar Dienvidkorejas Zinātnes un Informācijas komunikācijas tehnoloģiju ministrija paziņoja, ka valsts trīs mobilie operatori un viens interneta pakalpojumu sniedzējs dalīs kopējās 5G infrastruktūras ieviešanas izmaksas. Kopumā tas visiem uzņēmumiem desmit gados ļaušot ietaupīt ap 938 miljoniem ASV dolāru.

“Mēs noteikti redzam ilgtermiņa ieguvumus no operatoru savstarpējās sadarbības un ceram, ka arī Latvijā varētu iedibināt ko līdzīgu. Katrā ziņā – mēs esam tai atvērti,” tā Butens.

Viņaprāt, Latvija tāpat kā Lietuva ir pietiekami kompakta valsts, tai ir izdevīgs reljefs, tādēļ efektīva mobilo sakaru operatoru sadarbība ļautu padarīt sabiedrībai pieejamu ne vien ātrāko internetu, bet arī jaunākās mobilās tehnoloģijas.

Saistītie raksti

Runājot par valstij un pašvaldībām pieejamajiem instrumentiem, kas ļautu stimulēt ātrāku un efektīvāku 5G ieviešanu, Butens min atvieglotas birokrātiskās procedūras bāzes staciju būvniecībai un transporta tīkla modernizāciju.

“Tradicionālās mikroviļņu tehnoloģijas ir ierobežotas gan attālumā, gan spektrā. Tādēļ, ja valsts vēlas iegūt maksimālo no jaunākajām tehnoloģijām, ir jādomā par optiskās infrastruktūras izveidi, ar kuru tā varētu dalīties. Ja šādi pasākumi tiktu veikti, tad mēs visi kopā turpinātu attīstīt Latviju kā moderno tehnoloģiju lielvalsti,” pauž Butens.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

DJ
DIĀNA JANCE
Kultūra
“Man liekas, ka dzīvojam idilles stūrītī.” Saruna ar Jāņa Baltvilka balvas ieguvēju grāmatu mākslā Loti Vilmu Vītiņu
Intervija 10 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
“Tur tāds mazs rokfestivāls!” Viktora Coja fani piemin 30. gadadienu kopš mūziķa bojā ejas Latvijā
1 stunda
LA
LA.LV
Kultūra
Cilvēki atvadās no mūžībā aizgājušā rakstnieka un publicista Artūra Snipa
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Uz Liepājas šosejas notikusi smaga avārija
3 stundas
JAROSLAVS ŠAREKS
Pasaulē
Ļaunuma impērijas sakāve. Sāsts par vienu no izšķirošajiem notikumiem Eiropas un pasaules vēsturē
4 stundas