Latvijā
Politika

FOTO. Atsevišķos EP vēlēšanu iecirkņos veidojas balsot gribētāju rinda: uz brīdi bija traucēta datu apmaiņa0


Cilvēki ieradušies nodot savas balsis iepriekšējā balsošanā Eiropas Parlamenta vēlēšanās, 22.05.2019.
Cilvēki ieradušies nodot savas balsis iepriekšējā balsošanā Eiropas Parlamenta vēlēšanās, 22.05.2019.
Foto: LETA/Ieva Makare

Ziņa papildināta un pievienota foto galerija pl. 19:31.

Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu iecirknī Rīgas Valsts 1.ģimnāzijā nereģistrētajiem vēlētājiem nākas aptuveni stundu stāvēt rindā, turklāt šajā un vēl vismaz vienā iecirknī novēroti traucējumi datu apmaiņas sistēmā, noskaidroja aģentūra LETA.

3.iecirkņa vadītāja skaidroja, ka jau no plkst.17 izveidojušas divas rindas, lai paātrinātu vēlēšanu procesu tieši šajā iecirknī reģistrētajiem balsstiesīgajiem.

Latvijā sākas iepriekšējā balsošana EP vēlēšanās

Tāpat attiecīgajā iecirknī nereģistrētajiem vēlētājiem gaidīšanu līdz nobalsošanai paildzina traucējumi datu apmaiņas sistēmas darbībā.

Iecirkņa vadītāja arī norādīja, ka pirmās stundas laikā iecirknī nobalsojuši vairāki desmiti pilsoņu.

Traucējumi datu apmaiņas sistēmā konstatēti arī 4.vēlēšanu iecirknī, kas atrodas Rīgas Centra Daiļamatniecības pamatskolā. Iecirkņa pārstāves skaidroja, ka pirmās stundas laikā tajā savas balsis paspējuši nodot jau aptuveni 60 vēlētāju. Viņas iepriekšējās balsošanas aktivitāti vērtēja kā ļoti augstu.

Kā novēroja aģentūra LETA, šodien arī vēlēšanu iecirknī Kongresu namā veidojas rinda, vēloties nobalsot virknei tajā nereģistrētu vēlētāju. Vēlēšanu komisijas pārstāvis pastāstīja, ka rinda veidojas arī tādēļ, ka balsot nāk iecirknī nereģistrēti vēlētāji.

Attiecīgi ir jāgaida, kamēr iecirknis, kurā viņi ir reģistrēti, apstiprinās, ka konkrētais cilvēks jau nav nobalsojis. Tāpat iecirknī pa brīdim bijušas problēmas ar interneta savienojumu.

LETA jau vēstīja, ka Latvijā šodien sākas iepriekšējā balsošana EP vēlēšanās. Iepriekšējā balsošana šodien paredzēta trīs stundas, noslēdzoties plkst.20. Iepriekšējā balsošana norisināsies arī ceturtdien un piektdien.

Iepriekš vēlētāji var balsot savā vai citā vēlēšanu iecirknī, ja starp šo iecirkni un iecirkni, kurā vēlētājs balsos ir iespējama tiešsaistes datu apmaiņa. Balsojot citā iecirknī, jāieplāno ilgāks laiks – vidēji piecas līdz 20 minūtes -, kas jāpavada iecirknī, jo vēlēšanu komisija pirms vēlēšanu materiālu izsniegšanas sazināsies ar vēlētāja iecirkni un veiks iecirkņa maiņu, iepriekš skaidroja Centrālā vēlēšanu komisija.

EP vēlēšanu iepriekšējās balsošanas laikā šovakar piecas minūtes nebija iespējams veikt datu apmaiņa starp vēlēšanu iecirkņiem tiešsaistes sistēmā, aģentūrai LETA pastāstīja Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa.

Datu apmaiņa starp iecirkņiem nepieciešama, lai konkrētajā vietā nobalsot varētu tie vēlētāji, kuri ir reģistrēti balsošanai citā iecirknī.

Pašlaik sistēmas darbība ir atjaunota un nav ziņu, ka tagad iecirkņu saziņā būtu problēmas, norādīja CVK vadītāja.

Lai noskaidrotu sistēmas darbības pārtraukuma iemeslus būs nepieciešams laiks, iespējams, līdz vienai dienai, skaidroja Bērziņa.

Rādītāji liecina, ka sistēmai nebija liela noslodze. Sistēmas traucējumu cēlonis varētu būt gan iekšējs, gan ārējs, bet tas vēl jānoskaidro, teica Bērziņa.

Viņa vērsa uzmanību, ka iecirkņa maiņa ir papildu balsošanas iespēja un ir jārēķinās ar tehniskajiem riskiem. Turklāt šī sistēma pašlaik tiek izmēģināta un CVK labprāt uzklausīs arī vēlētāju ietiekumus, norādīja Bērziņa.

Ņemot vērā, ka nav ieviests elektroniskais reģistrs, pārliecināšanās par to, vai vēlētājs jau nav nobalsojis savā iecirknī, notiek fiziski, tāpēc nepieciešams papildu laiks, piebilda CVK vadītāja.

Piedalīties vēlēšanās drīkst balsstiesīgie Latvijas un citu ES dalībvalstu pilsoņi, kuri reģistrējušies vēlēšanām Latvijā. Balsojot jāuzrāda pase vai personas apliecība (eID). EP vēlēšanu pamatdiena būs šo sestdien.

Latvijas iedzīvotājiem jāievēl astoņi no kopumā 751 EP deputāta. Jaunais sasaukums strādās no 2019. līdz 2024.gadam

Uz ievēlēšanu no Latvijas pretendē 16 saraksti un kopumā 246 deputātu kandidāti. Deputātu vietu sadalē nepiedalīsies tie kandidātu saraksti, kuri būs saņēmuši mazāk par 5% vēlētāju balsu.

Saistītie raksti

Provizoriskie vēlēšanu rezultāti būs zināmi pusnaktī no 26. uz 27. maiju, kad noslēgsies vēlēšanas visās ES dalībvalstīs.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
“Bija piektdienas vakars, un nolēmām uzņēmuma garāžā iedzert.” Dzērājšofera stāsts ar traģiskām beigām un cietumu 2
7 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
1890. gada 2. jūnijā. Ar “krītamo širmi” Vērmaņdārzā
7 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Panorāmas ratu Pārdaugavā būvēs uzņēmums, kas nav veicis nekādu saimniecisko darbību 4
15 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Veselam
Pagājušajā diennaktī atklāti pieci jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi 1
4 stundas
IE
Ināra Egle
Latvijā
“Agri vai vēlu robežas var nākties pārskatīt.” Novadi cīnās katrs par savu identitāti 2
4 stundas
LE
LETA
Sports
Prokopčuka paziņo par aiziešanu no profesionālā sporta 1
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rektoru padome: IZM izstrādātie Augstskolu likuma grozījumi ir brāķis 2
4 stundas
LE
LETA
Kultūra
Laikmetīgās mākslas muzeja projektu vēlas atdāvināt valstij 2
4 stundas