“Vai mēs krītam otrā grāvī?” Jaunups kritiski vērtē izmaiņas izglītībā 0
Diskusijas par izmaiņām izglītības sistēmā, īpaši attiecībā uz vērtēšanu un eksāmeniem, sabiedrībā raisa pretrunīgus viedokļus. Kā TV24 raidījumā “Preses Klubs” norāda Edgars Jaunups, partijas “Latvijas attīstībai” valdes loceklis, viņam personīgi šīs pārmaiņas šķiet neierastas un pat zināmā mērā mulsinošas, jo tās būtiski atšķiras no pieredzes, kādā izglītība tika organizēta iepriekšējās paaudzēs.
Viņš norāda, ka sākumskolā bērniem vairs netiek liktas atzīmes, kas no vienas puses var šķist pozitīvi, tomēr vienlaikus rodas jautājums, vai šāda pieeja ilgtermiņā palīdz nodrošināt skaidru un salīdzināmu izglītības līmeņa novērtējumu. Jaunups atzīst, ka pats nepieder pie izglītības ekspertiem un respektē speciālistu viedokļus, tomēr viņam rodas sajūta, ka pārmaiņās varētu būt pārspīlēts virziens.
Viņaprāt, iepriekšējā izglītības sistēma, īpaši padomju laikā, bija novecojusi un neatbilstoša mūsdienu prasībām, taču pašreizējās reformas varētu būt virzījušās pretējā galējībā. Samazinot vērtēšanas elementus un pārbaudījumus, tiek mazinātas iespējas objektīvi fiksēt skolēnu zināšanu līmeni, kas, viņaprāt, ir būtiski izglītības kvalitātes nodrošināšanai.
Vienlaikus viņš uzsver, ka eksāmeni paši par sevi nav traumatiska pieredze, un viņa paša skolas laikā tie neradīja negatīvas sekas. Tādēļ rodas jautājums, vai to nozīmes samazināšana patiešām ir nepieciešama tik lielā apjomā. Kopumā Jaunups atzīst, ka, iespējams, mūsdienu pedagoģijas un bērnu psiholoģijas speciālisti labāk izprot šo pārmaiņu nepieciešamību, tomēr viņam personīgi tās šķiet diskutablas un raisa bažas par virzību, kādā attīstās izglītības sistēma.



