Sīpolu audzēšana ir Peipusa piekrastes iedzīvotāju tradicionālais rūpals, un ik rudeni ciematu ielas pārvēršas par sīpolu izstādi – pārdošanu.
Sīpolu audzēšana ir Peipusa piekrastes iedzīvotāju tradicionālais rūpals, un ik rudeni ciematu ielas pārvēršas par sīpolu izstādi – pārdošanu.
Foto: Zigmunds Bekmanis

FOTO: Gar Peipusu pa Sīpolu ceļu. Top jauns pārgājienu maršruts no Rīgas līdz Tallinai 0

“Latvijas Avīzē” jau rakstīju par ES un Eiropas Reģionālā attīstības fonda finansiāli atbalstīto projektu, kas divu gadu laikā paredz izveidot “Mežtaku” – ap 1050 km garu marķētu pārgājienu maršrutu cauri Latvijas un Igaunijas mežiem no Rīgas līdz Tallinai.

Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir 27
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
Lasīt citas ziņas

Kartē iezīmēt ejamo ceļu ir vienkārši, nopietnākais darbs – to apsekot un nepārprotami iezīmēt dabā, informējot gājējus gan par skaistākajām ainavām un apskates objektiem, gan iespējamiem šķēršļiem, ceļa seguma īpatnībām un citiem faktoriem, kas jāņem vērā, lai pārgājiens sagādātu pārsvarā pozitīvas emocijas, nevis sāpošas kājas un noberztas tulznas.

Tādēļ “Lauku ceļotāja” pārstāvis Juris Smaļinskis šo vasaru veltījis “Mežtakas” izstaigāšanai no tās sākuma līdz beigu punktam, vācot nepieciešamo informāciju, fotografējot un aicinot līdzi kā vietējos tūrisma speciālistus, tā ikvienu, kam izkustēšanās dabā sagādā prieku. Tā nu arī es izmantoju šo iespēju un divas dienas pavadīju Igaunijas lielākā ezera Peipusa krastos, ejot no Varnjas līdz Sasukverei (~ 44 km).

CITI ŠOBRĪD LASA
Peipusa ezera apkārtnes sīpoli

Vecticībnieku krasts

“Latviešiem, kas pirmoreiz nonākuši pie Peipusa (2613 km²), grūti noticēt, ka tā nav jūra, bet ezers, jo tik lielu ezeru Latvijā nav,” teic Juris Smaļinskis. Tiešām, mūsu lielākais ezers Lubāns (80,7 km²) ir vairāk nekā trīsdesmit reizes mazāks.

Tiesa gan, arī Peipusa ezers nav pārāk dziļš – vidēji tikai aptuveni astoņus metrus. Pa to iet Igaunijas–Krievijas robeža, taču tā paliek aiz apvāršņa, un tikai pašos ezera dienvidos, kur tas sašaurinās, pie Podmotsas (7 km no Verskas) neliela līča pretējā krastā saskatāms krievu robežsargu novērošanas tornis.

Peipusa krasts ir ļoti daudzveidīgs, sākot ar pārpurvotu zemieni, meldru mežiem, purviem dienvidos un lieliem, maziem akmeņiem nosētām piekrastes teritorijām vidusdaļā līdz baltsmilšu pludmalēm ziemeļos.

Visinteresantākā vieta atrodas pie Kallastes, kur apmēram kilometra garumā krasta krauju veido devona perioda sarkanā smilšakmens krauja (~ 20 m) ar ūdens līmeņa svārstību rezultātā izskalotām alām apakšā un neskaitāmām čurkstu aliņām – ligzdām ieža augšpusē.

Te ir apzināta lielākā čurkstu kolonija Igaunijā, atrastas bruņuzivju fosilijas, tās dzīvojušas pirms aptuveni 390 miljoniem gadu. Klintis devušas arī nosaukumu šai apdzīvotajai vietai.

Sīpolu ceļš cauri Sīpolu ciemiem

Ne tikai daba, bet arī cilvēki Peipusa krastos ir īpaši. Lielākā daļa ir vecticībnieku pēcteči, kuru senči meklēja patvērumu no vajāšanām Krievijā pēc 1685. gada ukaza, kas vērsās pret viņu ticību.

Tādēļ šeit izsenis saplūdušas somugru (igauņu) un slāvu (krievu) kultūras, veidojot savdabīgu sajaukumu. Ļoti labi to var izbaudīt, ejot pa Mežtaku no Varnjas līdz Kolkjai – piekrastes ciemiem, kas gandrīz nemanāmi pāriet viens otrā.

Katrs abpus ielai pieplakušo māju iemītnieks pēc savas saprašanas centies izcelties ar sētas noformējumu – apgleznotiem akmeņiem, košās krāsās apzīmētām, no automašīnu riepām gatavotām skulptūrām (vardēm, gulbjiem, zaķiem un pat olimpiskajiem lācīšiem) vai iespaidīgu patvāru kolekciju.

Tuvojoties rudenim, priekšplānā izvirzās tikko novākto sīpolu virtenes, tīkliņi un galdi, kas izrāda jaunās ražas bagātību, ko, protams, ne tikai var, bet vajag iegādāties, atbalstot tradicionālo sīpolu šķirņu audzētājus.

Lai gan viena pīne ar 9–11 posmiem maksā 8–10 eiro un parasti lielveikalos sīpoli nopērkami lētāk, Peipusa sīpoli ir īpaši.

Tie tiek audzēti ģenētiski pietuvināti senajai Krievzemes šķirnei ‘Bessonovskaja’ jeb ‘Krievu Zeltainais’, kam vēsturiskais izejmateriāls jau cara laikos stādīts Penzas apgabalā.

“Sīpoliem vecticībnieku dzīvē ir ne vien praktiska, bet arī simboliska nozīme. Mūsu baznīcām ir sīpolveida kupoli, senais ierocis loks (“luk” – kr. val.) ar bultām (“strelki”), bet sīpola ziednesi, kas izaug no lielā otrā gada sīpola, mēs arī saucam par “strelkām”,” saikni ar vēsturi ieskicē Konstantīns jeb vienkārši Kostja (56) no Kolkjas, kurš šajā apvidū ir lielākais sīpolu audzētājs (trīs četras tonnas gadā), tādēļ viņa saimniecība tūristiem pazīstama kā Sīpolu sādža, kur var atbraukt apskatīties, kā sīpoli aug 30–40 cm augstās un pusotru metru platās dobēs, kas Peipusa piekrastē ir tradicionālais dārzeņu audzēšanas veids. Tas saistīts ar augsto gruntsūdens līmeni, kā arī smelties zināšanas par sīpolu audzēšanu.

Pa vidu sīpoliem aug bietes, burkāni un cigoriņi, kuri kādreiz nozīmīgo lomu vietējā ekonomikā gan zaudējuši un pilda vien dekoratīvo funkciju.

Kostja uzskata – ja sīpolu plantācijas no ezerkrasta izzudīs, būtiski mainīsies visa Peipusa piekrastes ekosistēma – izzudīs daudzas augu, kukaiņu un dzīvnieku sugas, tāpēc svarīgi visiem spēkiem atbalstīt vietējo iedzīvotāju galveno vasaras rūpalu, un to var izdarīt, vienīgi pērkot sīpolus.

Ja kāds sacīs, ka dārgi, Kostja aicina pašiem pamēģināt katru rudeni nolīdzināt, pārrakt un no jauna izveidot augstās dobes, vākt un žāvēt sīpolu sēklas stādmateriāla atjaunošanai, ar rokām apstādīt pushektāru ar pirmā gada sīksīpoliņiem (katrā dobē 6–8 rindās), no kuriem izaugs lielie, zeltainie bumbuļi pārdošanai.

Šogad tieši augusta pēdējā dienā Kallastē notiks visu gadu gaidītais Lielais Sīpolu gadatirgus, kur sabrauks sīpolu audzētāji no visas Peipusa apkaimes, bet jau šajā nedēļas nogalē (24., 25.08.) ceļotājiem durvis vērs piekrastes ciemu kafejnīcas, kur varēs nobaudīt arī zivis, jo zvejošana ir vietējo iedzīvotāju svarīgākā nodarbe.

Tostarp būs “Kala majakas” Kallastē, kuras saimniece Irina gatavo fantastiskas sīgas (tās ir viena no nozīmīgākajām Peipusa zivju sugām). Viņas sētā atrodas zivju kūpinātava, tādēļ visa produkcija vienmēr ir svaiga un garda. Līdzīga kafejnīcu akcija plānota arī 14. septembrī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
Kokteilis
VIDEO. “Krišjānis lido!” Satīriska dziesma par bijušā premjera lidojumiem guvusi plašu popularitāti
Lasīt citas ziņas
ASV pirmoreiz izvirza apsūdzības par kara noziegumiem Ukrainā – četri krievu zaldāti spīdzinājuši un imitējuši nāvessodu ASV pilsonim
Asinis pārstāj riņķot. Sibīrijā gaisa temperatūra nokrītas zem -58 grādiem. Cik tas ir “pēc sajūtām”?
Dokumentus nenokārtojušo Krievijas pilsoņu izraidīšana būs sarežģīts un smagnējs process – šobrīd skaita, cik tādu ir
Covid-19 uzņem apgriezienus, pieaug stacionēto slimnieku skaits; gripa visvairāk “ķer” mazos bērnus
Dzejniece Jana Skrivļa-Čevere: “Viss mums apkārt ir simboli”
23:15
Izraēlas armija Gazas joslā atklājusi lielus ieroču krājumus netālu no slimnīcas un skolas
22:48
Baidens: Ja Putins ieņems Ukrainu, viņš pie tās neapstāsies, viņš ir to diezgan skaidri pateicis
21:58
Baltijas jūrā šobrīd ledus apjoms jau astoņreiz lielāks par normu – 33 000 kvadrātkilometru; parasti ir ap – 4000
TV24
Latvija ir neizdevusies valsts – kā veidojas šī propaganda?
VIDEO. Daugavpils mērs izceļas Ziemassvētku pasākumā un saņem administratīvo protokolu
VIDEO. Rīgas centrā ap miskastēm “spieto” žurku bars. Ko par to saka Rīgas dome un tuvējā veikala vadība?
Veselam
Skatītājs izbrīnīts par invaliditātes grupas piešķiršanas kārtību: “Vai ir paredzams, ka amputētais loceklis ataugs?”
Divu dienu laikā lidojumā salūzušas piecas Krievijas aviokompāniju lidmašīnas
Vai sievietēm izdosies sākt Krievijā kluso pretošanos? Viņas pieprasa atgriezt vīriešus no frontes, par to tiekot pie.. – ‘disidentu zīmoga’
FOTO. Šodien daļu Latvijas priecēja skaista dabas parādība – saules dārzs jeb māņu saules
Kokteilis
VIDEO. “Krišjānis lido!” Satīriska dziesma par bijušā premjera lidojumiem guvusi plašu popularitāti
Kokteilis
VIDEO. “Tu esi mana mīļākā vīra bijusī sieva!” Elīnu Maliginu un Džilindžera pašreizējo sievu saista kas īpašs
Receptes
Bauda arī acīm: fotopamācība dažādu ēdienu dekorēšanā svētku galdam
Mājas
Svētku dekoru vietā – dzīvie augi: orhidejas, ciklamenas, puansetijas
Mājas
Silti un mežģīņoti. Adām dūraiņus aukstam laikam
Ne tu būsi tas, kurš pakļausies dabas likumiem! Horoskopi 7. decembrim
“Laika apstākļi ir pietiekami labvēlīgi.” Latvijas-Baltkrievijas žoga plāns šogad paveikts par 92%; cik kilometru tas ir?
Skaidrs, kāds būs atbalsts kredītņēmējiem – 30% no procentu maksājumiem. Birokrātiju pieskatīs VID
Solvita Āboltiņa no Itālijas pārcelsies uz Nīderlandi, kļūs par Latvijas vēstnieci šajā valstī
Premjere: Ģimenes ārstiem jābūt pacietīgiem; es neieteiktu šantāžas veidā runāt ar veselības ministru
Irāna kosmosā nogādājusi kapsulu ar dzīvniekiem. Iepriekš turp nosūtīja mērkaķi, bet ko tagad?
Baidens: Ja Putins ieņems Ukrainu, viņš pie tās neapstāsies, viņš ir to diezgan skaidri pateicis
VIDEO. Vladimirs Putins ieradies Apvienotajos Arābu Emirātos
TV24
Vai krievi savas bruņojuma rezerves var atjaunot piecu gadu laikā, lai uzbruktu, piemēram, Eiropai?
Kokteilis
Kas noticis ar dziedātājas Bejonses ādas toni? Fani neizpratnē
TV24
Ko nozīmē Putina veltītie vārdi Latvijai, ik pa laikam izskanot runām par iespējamu uzbrukumu Baltijas valstīm? Skaidro Slaidiņš