Pasaulē
Baltija

FOTO. Jaunais Lietuvas prezidents Gitans Nausēda: “Lietuviešiem jāsmeļas spēks, lai nosargātu nacionālo identitāti.”0


Lietuvas prezidents Gitans Nausēda dod zvērestu.
Lietuvas prezidents Gitans Nausēda dod zvērestu.
Foto: BNS foto/ Scanpix / LETA

Lietuvas jaunais prezidents Gitans Nausēda piektdien Seima svinīgā sēdē devis amata zvērestu, pārņemot pilnvaras no līdzšinējās prezidentes Daļas Grībauskaites, kas šajā amatā atradusies desmit iepriekšējos gadus.

Uzlicis roku uz Lietuvas konstitūcijas, Nausēda zvērējis būt uzticīgs Lietuvas Republikai un tās pamatlikumam, godīgi pildīt amata pienākumus un būt vienādi taisnīgs pret visiem.

Lietuvas parlamenta spīkers Viktors Pranckietis šai sēdē pateicies līdzšinējai prezidentei “par vērtību stabilitāti” un to, ka divu viņas amata pilnvaru termiņu laikā Lietuva iemantojusi lielāku ticību sev un lielāku atpazīstamību, par skaidras tiesiskuma vīzijas īstenošanu un stingru patriotiskumu.

Jaunais prezidents kopā ar sievu no rīta pirms zvēresta došanas ceremonijas devās pie Lietuvas deviņpadsmitā gadsimta nacionālās atmodas tēva Jona Basanaviča pieminekļa, lai apliecinātu pateicību šai vēsturiskajai personībai, kura vadītā Lietuvas Padome 1918.gada 16.februārī Viļņā parakstīja dokumentu, kurā pasludināja, ka Lietuva atjauno neatkarīgu, uz demokrātiskiem pamatiem balstītu valsti.

Kā uzsvēra Nausēda, no Basanaviča lietuviešiem mūslaikos jāsmeļas spēks, lai globalizācijas apstākļos nosargātu savu nacionālo identitāti.

Pēc Seima sēdes tieši pusdienlaikā sākas Lietuvas Bruņoto spēku godasardze Neatkarības laukumā pie parlamenta ēkas, kurai sekos parāde Ģedimina prospektā.

Plkst.13 Viļņas katedrālē notiks mise, bet pēc tās Katedrāles laukumā notiks Viļņas pilsētu un ārvalstu lietuviešu karogu godināšanas ceremonija.

Tad jaunais prezidents ieradīsies Simona Daukanta laukumā, lai pārņemtu no savas priekšgājējas prezidenta pili, un teiks runu. Pils Baltajā zālē līdzšinējā Lietuvas valdība saskaņā ar konstitūciju noliks savas pilnvaras, un prezidentam 15 dienu laikā būs jāiesniedz Seimam nākamā premjera kandidatūra.

Pēcpusdienā Simona Daukanta laukumā sāksies svētku koncerts, kurā būs pārstāvēti mūziķi no visiem desmit Lietuvas apriņķiem, bet vakarpusē Nausēda par godu savai inaugurācijai rīkos svinīgu pieņemšanu prezidenta pils iekšpagalmā.

Uz pieņemšanu uzaicināti vairāk nekā 2000 cilvēki. Pildot iepriekš doto solījumu, Nausēdas komanda par viņa viesiem izraudzījusies daudz kultūras, izglītības, zinātnes un mākslas cilvēku, ārstu, garīdznieku, bijušo politieslodzīto tuvinieku un sabiedrisko organizāciju aktīvistu.

Jaunais prezidents neslēpis, ka aicinājis arī pazīstamus viedokļu līderus, tai skaitā tādus, kuriem viņš var pateikties par atbalstu vēlēšanās.

Augsta līmeņa ārvalstu viesi uz Lietuvas prezidenta inaugurācijas svinībām nav aicināti.

“Mēs būtu ļoti gribējuši uzaicināt visus. Diemžēl augstākā līmeņa ārvalstu līderus nolēmām neuzaicināt vienkārša iemesla pēc – prezidents grib vairāk laika atvēlēt tautai, vienkāršajiem cilvēkiem, bet, ja mēs uzaicinātu augsta līmeņa līderus no ārvalstīm, būtu nepieciešama atsevišķa programma katram no viņiem,” iepriekš skaidrojusi inaugurācijas komisijas vadītāja Aļģe Budrīte.

55 gadus vecais ekonomists, bijušais ilggadējais Lietuvas “SEB bankas” prezidenta padomnieks Nausēda prezidenta vēlēšanās piedalījās kā neatkarīgais kandidāts, solot veidot labklājības valsti un mazināt sociālo atstumtību.

26.maijā notikušajā vēlēšanu otrajā kārtā viņš pārspēja savu sāncensi, bijušo finanšu ministri Ingrīdu Šimonīti, kuru izvirzīja opozīcijas partija “Tēvzemes savienība – Lietuvas kristīgie demokrāti”, ar gandrīz divkāršu balsu skaitu. Nausēda šai balsojumā ieguva 65,68%, bet Šimonīte – 33,04% balsu.

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda dod zvērestu.

Pēc ievēlēšanas Nausēda izteicās, ka ka vēlas mainīt tradīcijas, ieturēt atvērtāku darba stilu, rīkot regulāras preses konferences un savā inaugurācijā redzēt plašāku inteliģences pārstāvju loku.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Pasaulē
Vecāku ļaunākais murgs, kam sekoja līdzi visa pasaule! Pēc 13 gadiem jaunumi neatrastās Madeleinas lietā
23 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Uzbrukumā ar nazi pamatskolā Ķīnā ievainoti vairāk nekā 40 cilvēki
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
ASV saistībā ar Džordža Floida nāvi apsūdzēti četri policisti
1 diena

Lasītākie

IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Dzīve piespiež pārdot citādi. Kā mājražotāji pārvar krīzi
36 minūtes
IE
Ināra Egle
Latvijā
Deputātos mostas lokālpatriotisms – bet tikai vārdos
2 stundas
GP
Gunta Paavola
Pasaulē
Kā Andris Somijā būvē olimpisko stadionu. Pēc žurnālistu saceltā skandāla par neizmaksātajām algām un briesmīgo sadzīvi, situācija uzlabojas
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Portālā LA.LV un kanālā “RīgaTV 24” būs skatāmas ģenerālprokura amata kandidātu debates
48 minūtes
LE
LETA
Dabā
Plus 30, sutīgs, negaisi, lietusgāzes, liela krusa un vētra – nākamās nedēļas laika prognoze
2 stundas