Gaļas vistas 0

Vēlos iegūt kādu informāciju par gaļas vistām Ross 308 un Gibro N. Vai tās var iegādāties arī kaut kur Vidzemē? Par kādu cenu?
 Iveta Rūjienā

Reklāma
Reklāma

 

Laiks ir nauda!

Veselam
Onkologi nosauc pārtikas produktus, kurus būtu tūlīt jāpārtrauc lietot uzturā, ja grib izvairīties no vēža
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 71
Kokteilis
FOTO. Haoss pirms Eirovīzijas lielā fināla: valstis nosoda Nīderlandes pārstāvja diskvalifikāciju, bukmeikeri nosauc pašreizējos favorītus
Lasīt citas ziņas

Pasaulē ir vairāki specializētie gaļas šķirņu krosi. Piemēram, Holandē plašāk izplatīti Hibro, Vācijā – Lohmann Meat, Anglijā – Ross, Francijā – ISA Vedete. Latvijā broileru ieguvei izmanto divus krosus: Ross 308 un Cobb 500. Šos krosus selekcionāri nemitīgi pilnveido.

Kā pastāstīja SIA “Lielzeltiņi” galvenā tehnoloģe Anita Mišina, patlaban broileru krosu Hibro N lielākoties izplatīts austrumzemēs. Bauskas putnu fabrikā šie putni izmantoti tikai ražošanas pirmsākumos. Cāļus nobaroja 56 dienas, vidēji iegūstot putnus ar 2,4 kg dzīvsvaru (dzīvmasas pieaugums – 42,86 g diennaktī). Iegūt nepieciešamo dzīvsvaru īsākā termiņā nebija iespējams gan šo cāļu lēnās augšanas, gan nepilnvērtīgās barības vielu izmantošanas dēļ. Taču laiks ir nauda! Secinājuši, ka 56 dienas ir pārāk ilgs laiks, putnkopji 2001. – 2002. gadā pievērsās Hibro G broileru krosa cāļu audzēšanai. Šie putni 2,4 kg dzīvsvaru var sasniegt 49 dienu vecumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apmeklējot zinātniskās konferences un iepazīstoties ar ārvalstu kolēģu sasniegtajiem rezultātiem, “Lielzeltiņu” mājputnu audzētāji pirms vairākiem gadiem uzsāka uzlabotā krosa Ross 308 putnu audzēšanu. Šiem broilercāļiem pietiek ar 40 dienām, lai sasniegtu 2,4 – 2,5 kg dzīvsvaru un dotu labas kvalitātes gaļu.

“Lielzeltiņos” Ross 308 broilercāļus nobaro līdz 2,3 kg, šāda svara sasniegšanai tiem nevajag vairāk par 38 dienām.

Broileru cāļu hibrīds Cobb 500 veidots tā, lai iegūtu pēc iespējas lielāku fileju. Diemžēl šiem putniem konstatēti vairāki trūkumi: ļoti zema imunitāte un lielas problēmas ar kājām. Kaulu sistēma nespēj tik ātri attīstīties un pielāgoties strauji augošajai krūšu daļai, tāpēc jābrāķē liels daudzums putnu. Vairākas putnu fabrikas jau ir atteikušās no šo broilercāļu audzēšanas.

 

Kur meklēt cālīšus?

Bioloģiskai audzēšanai neveido speciālus gaļas vistu krosus, bet izmanto tos, kuri piemēroti konvencionālajai saimniekošanai. Šie putni ir produktīvi, ātraudzīgi, labi izmanto barību, taču ir jutīgi attiecībā uz mikro­klimata izmaiņām un nesabalansētām barības devām. Gaļas šķirnes krosa Ross 308 cāļi bioloģiskajās saimniecībās aug divreiz ilgāk, tiem vajadzīgas vismaz 80 dienas.

Dažkārt lauku sētās redzamas sen realizācijas svaru sasniegušas gaļas vistas, ko īpašnieki paturējuši olu dēšanai. Ja tā notiek, šo putnu dējības periods parasti nav ilgāks par diviem trim mēnešiem. Pārāk ilgi turētiem broilercāļiem ķermenī nogulsnējas vairāk tauku, un barība ir izmantota neracionāli.

Reklāma
Reklāma

Latvijā nav gaļas vistu ganāmpulka broilercāļu iegūšanai, visu audzējamo materiālu ieved. Vienīgā inkubācijas olu ražotāja ir Ķekavas putnu fabrika, kas iegūtos cāļus izmanto savām vajadzībām. Inkubācijas olas uzņēmums piegādā arī partnerfirmai “Cerova”, no kuras SIA “Lielzeltiņi” iepērk diennakti vecus cāļus.

Pavasarī SIA “Cerova” (Bauskas novada Ceraukstes pagastā) Ross 308 cālīšus piedāvās arī putnu turētājiem lauku sētās un piemājas saimniecībās. No Lietuvas ievestus broilercālīšus maija vidū varēs iegādāties arī Raunas novada z/s “Mazputnēni” izbraukuma tirdzniecībās.

 

Audzēšana

Pirmās septiņas dienas broilercāļu dzīvības un attīstības procesā ir vissvarīgākās. Šajā laikā nostabilizējas putnēnu imūnsistēma, aug skelets, tie adaptējas jaunajos apstākļos. Cāļus ievieto iztīrītā, izmazgātā, izdezinficētā mītnē, kur mikro­klimats (temperatūra, mitrums, gaisa plūšanas ātrums) krasi neatšķiras no mikroklimata inkubatorā. Uzreiz pēc izšķilšanās ieteicams barībai pievienot A, D, E, C, B grupas vitamīnus, kas palīdz cālim izveidot skeletu, nostiprināt imūnsistēmu.

Intensīvai broilercāļu nobarošanai pārsvarā nepieciešami kvieši. Putnu barību gatavo kā kombinēto granulēto spēkbarību – tā ir izdevīgāka, jo satur visu nepieciešamo un ir ērti izēdināma. Kopumā barībā jāiekļauj: 50 – 60 % graudu (kvieši, kukurūza, mieži), 20 – 25 % spraukumu (sojas, saulespuķu), 4 – 5 % dzīvnieku valsts produktu (zivju miltu), 1,5 – 4,5 % augu tauku (saulespuķu, sojas), kā arī minerālbarība (kaļķakmens). Šie barības līdzekļi spēj pilnībā nodrošināt putnus ar pilnvērtīgu proteīnu, enerģiju, kokšķiedru, B grupas vitamīniem, barībā iekļautie koncentrāti – ar bioloģiski aktīvām vielām. Tos var aizstāt ar botānisko barības piedevu, kuras sastāvā ietilpst nātru, ozolmizu, kliņģerīšu un skuju drogas. Lai putni barību labāk sagremotu, viņu ēdienkartē jāiekļauj barības skābinātāji, kas satur tikai organiskās skābes. Savukārt, lai izvadītu no organisma kaitīgos metabolītus, barībai ieteicams pievienot piedevu, kas veidota uz rauga bāzes. Tā absorbē šīs kaitīgās vielas un vielmaiņas galaproduktus. Zivju milti ir vērtīgs papildinājums barībai, taču jāuzmanās, jo satur ļoti daudz baktēriju. Tos nedrīkst izēdināt par daudz, lai putnu gaļa nepieņemtu zivju specifisko garšu un aromātu. Tādēļ 10 – 12 dienas pirms putnu kaušanas zivju produktus nevajag dot.

Atkarībā no putnu attīstības perioda ēdināšanu iedala trīs posmos – pirmsstarta, augšanas un finiša. Pirmajās dienās (pirmsstarta periodā) cālīšiem jāsaņem laba, pilnvērtīga, to niecīgajiem organismiem piemērota barība. Starta periodā jāsagatavo putna skelets, lai tas spētu noturēt masu, kā arī jāieliek pamati nākamajam attīstības periodam – augšanai. Šajā periodā aug gan skelets, gan muskulatūra, mainās apspalvojums, iekšējie orgāni piemērojas tālākam nobarošanas periodam. Pēdējais un noslēdzošais posms ir finišs, tas stabilizē putnu muskulatūru maksimālam svara pieaugumam.

 

SVARĪGI

Lai broilercāļi strauji augtu, svarīgi ievērot šādus nosacījumus:

• izēdina tikai viegli sagremojamu, svaigu barību;

• dzirdina ar tīru un svaigu ūdeni;

• nodrošina optimālu gaismas režīmu, kā arī pietiekamu gaismas intensitāti.

• gādā, lai cāļi ne brīdi neizjustu diskomfortu.

 

UZZIŅA

• Gaļas vistu krosi pamatā veidoti uz divu šķirņu krustojumu (Plimutrokas vistas un Ņūhempšīras gaiļi) bāzes. Atlasot pa pāriem īpatņus ar vislabākajām saimnieciskajām īpašībām, veido tālāk vecākus, no kuriem trešās pakāpes krustojumā iegūst broilercāļus.

• Broilercāļu augšanu un nobarošanos nav nepieciešams kā īpaši stimulēt. Putnu bioloģiskās īpatnības un efektīva barības izmantošana ļauj tiem pieņemas svarā dabiskā veidā.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.