
Lielākās problēmas sāksies, kad armija atgriezīsies mājās: eksperti prognozē Putinam drūmu nākotni 0
ASV atkārtoti vēršas pie Krievijas ar aicinājumu pārtraukt agresiju pret Ukrainu un noslēgt miera vienošanos, taču Kremlis turpina bloķēt jebkādus centienus šajā virzienā. Kā ziņo Unian, atsaucoties uz vācu laikrakstu BILD, Rietumu politiskajās aprindās radies jaunas un visai satraucošas aizdomas – kara beigās Vladimira Putina režīms varētu saskarties ar nopietniem iekšpolitiskiem izaicinājumiem.
Maskava vēl joprojām nav sasniegusi savus stratēģiskos militāros mērķus. Tikmēr Krievijas militāri rūpnieciskais komplekss ir paplašināts, pateicoties lielām investīcijām no valsts. Simtiem tūkstošu iedzīvotāju kara dēļ saņem stabilus ienākumus. Šie apstākļi būtiski apgrūtina Putina iespējas piekāpties kompromisiem.
Rodas jautājums, kādas sekas uz Krieviju atstātu kara beigas? Nesen Krievijas ekonomisti norādīja: “Ja analizē ražošanas dinamiku, neņemot vērā sektorus ar dominējošu militāri rūpniecisko komponenti, var runāt par pāreju uz recesiju.” Valstī vērojams ražošanas kritums daudzās nozarēs – no pārtikas rūpniecības līdz mašīnbūvei. Tikai aizsardzības rūpniecībā vērojama izaugsme.
Neskatoties uz to, ekonomiste un bijusī Krievijas Centrālās bankas darbiniece Aleksandra Prokopenko uzskata, ka kara beigas nebūs trieciens militārajai nozarei: “Pēc manām domām, kara beigas neietekmēs ieroču rūpniecību – šis sektors turpinās gūt labumu no valsts vajadzībām.”
Armijas atgriešanās kā izaicinājums
Cits nestabilitātes avots varētu būt karavīri, kas atgriezīsies no frontes. Eksperte Margarete Kleina no Starptautisko attiecību un drošības institūta brīdina: “Kara veterāni, kuri atgriezīsies pēc kauju beigām, visticamāk, būs izaicinājums Putinam.”
Galvenā problēma ir materiālā, saka eksperte, uzsverot, ka tie, kuri devās uz fronti brīvprātīgi, nopelnīja daudz vairāk nekā parasti. Viņu vidējā alga pārsniedza viņu iepriekšējos ienākumus. Tāpat viņi saņēma lielas vienreizējās prēmijas par vervēšanu (vairāk nekā 40 000 eiro apmērā).
Daudzi no šiem cilvēkiem kļuva nežēlīgi un guva psiholoģiskas traumas. Ja viņi atgriezīsies reģionos ar zemu dzīves līmeni un valsts viņiem nenodrošinās cienīgu nākotni, var rasties sociāla spriedze un vardarbības pieaugums, kas novērojams jau tagad.