Sociāldemokrāti pilīs. “Saskaņa” mīl savus kongresus rīkot greznās vietās – kultūras pilī “Ziemeļblāzma”, nesen atjaunotajā VEF Kultūras pilī, tagad Melngalvju namā. Tādēļ ārēji tie atgādina augstākās sabiedrības rautus, nevis sociāldemokrātu pasākumu.
Sociāldemokrāti pilīs. “Saskaņa” mīl savus kongresus rīkot greznās vietās – kultūras pilī “Ziemeļblāzma”, nesen atjaunotajā VEF Kultūras pilī, tagad Melngalvju namā. Tādēļ ārēji tie atgādina augstākās sabiedrības rautus, nevis sociāldemokrātu pasākumu.
Foto – Ģirts Zvirbulis

“Saskaņas” kongresa aizkulises: glamūrs, izrādīšanās un “ņaudnīca” 12

Zem kristāla lustrām sēž dārgos uzvalkos iespīlēti apaļīgi kungi un smalki safrizētas, spilgti uzkrāsotas dāmas. Viņi ik pa laikam pieklājīgi plaukšķina dziedātājai Marijai Naumovai, kura uz skatuves dedzīgi izpilda estrādes mūzikas hitus, no blakus esošās Lībekas zāles plūst uzkodu smarža. Uz notiekošo atzinīgi noraugās viduslaiku augstmaņi, kas iemūžināti gleznās ar milzīgiem apzeltītiem rāmjiem. Ja sestdien kāds nejaušs apmeklētājs būtu iemaldījies Melngalvju namā, viņš, visticamāk, sajustos nokļuvis kādā “sabiedrības krējumam” domātā “VIP” rautā, nevis sociāldemokrātu kongresā. Lai gan šāda iespēja maz ticama, jo uzraksts “Private event” (privāts pasākums – angļu val.) un ražena auguma apsargi pie ieejas rūpējās, lai nepiederošie ar savu klātbūtni netraucētu “Saskaņas” kongresu. Drošībnieki apturēja arī šo rindu autoru un bargi noprasīja, kas man te meklējams. Pēc pāris jautājumiem tomēr ļāva doties iekšā, bet stingri piekodināja nēsāt īpašu žurnālista kartīti, ko izsniedz turpat pie ieejas.

Ja atskaita austrumniecisko glamūru, tad “Saskaņas” kongresa sākums daudz neatšķiras no citu partiju sanākšanām – himna, muzikāli priekšnesumi, līderu uzrunas. Sadaļa “viesu videoapsveikumi” gan bija garāka, vārds tika dots dažādu Eiropas sociāldemokrātisko partiju pārstāvjiem, bet vairāki bija ieradušies uz pasākumu klātienē. Ar ārzemju draugiem un dalību starptautiskās organizācijās lepojas arī citas partijas, jo tas ceļ organizācijas autoritāti. Taču “Saskaņai” šāds uzsvars ir īpaši būtisks, jo tādējādi partija cenšas mazināt tai piedēvēto “Maskavas rokas” tēlu.

“Saskaņa” arī centās demonstrēt, ka partijas pro-gramma un piedāvājums vēlētājiem top nevis Kremļa kuratoru kabinetos, bet šeit uz vietas, ieklausoties Eiropas speciālistu vērtējumos. Tādēļ kongresa lielākā daļa bija plānota kā paneļdiskusija ar devīzi “Atbalsti pārmaiņas!”. “Pēc pētījumu aģentūras SKDS datiem, 21,8% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka valstij ir nepieciešamas radikālas reformas. Vēl 41,3% domā, ka valstij ir vajadzīgas ļoti radikālas pārmaiņas. Kopumā 63,1% Latvijas iedzīvotāju iestājas par radikālām un ļoti radikālām reformām,” savā runā teica “Saskaņas” priekšsēdētājs Nils Ušakovs, vienlaikus piebilstot, ka pašreiz valdošās partijas šo pieprasījumu nespēj apmierināt. “Par ko pašlaik, dažus mēnešus pirms vēlēšanām, runā valdošo partiju politiķi? Aizliegt alkohola tirdzniecību par skaidru naudu. Aizliegt privātajās augstskolās studēt krievu valodā. Izmantot robotus imigrantu vietā. Un, protams, nacionāļi ar kebabiem,” ironizēja “Saskaņas” līderis. “Saskaņas” atbildība esot piedāvāt gudras alternatīvas.

Diemžēl jāteic, ka šajā kongresā īpaši daudz gudru alternatīvu neizdevās saklausīt. Viens no retajiem runātājiem, kurš piedāvāja ko daudzmaz konkrētu un sociāldemokrātu tematikai atbilstošu, bija Saeimas deputāts Andrejs Klementjevs. Viņš informēja par “Saskaņas” ieceri vērsties Satversmes tiesā, lai panāktu, ka personas ienākumi līdz minimālai algai netiek aplikti ar nodokļiem. Citi politiķi un pieaicinātie eksperti vai nu bārstīja jau daudzkārt dzirdētas klišejas (sabiedrības spēks ir dažādībā, jāveicina zināšanu eksports, spēcīgi reģioni ir labklājības pamats), vai “ņaudēja” par to, cik slikti ir pašreiz valdošo partiju darbi. Nodokļu reforma esot slikta, jo palīdz tikai bagātajiem. Savukārt izglītības valodas reforma vispār esot “absolūts ļaunums”, “politiska provokācija” un “valdošo partiju nespējas apliecinājums”. Tādēļ iecerētā domu apmaiņa vai “domnīca” vairāk atgādināja “ņaudnīcu”.

Partijas Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs starplaikā paskaidroja, ka pasākuma mērķis neesot jau tagad nonākt pie konkrētas programmas, bet gan apkopot idejas, kuras vēlāk partijas vadība iestrādāšot gan priekšvēlēšanu 4000 zīmju programmā, gan izvērstā piedāvājumā vēlētājiem. Arī “Saskaņas” premjera kandidāts kongresā netika apspriests. Lūgts precizēt, kādiem kritērijiem šai personai būs jāatbilst, Ušakovs skaidroja, ka viņam būtu jāatbilst gan partijas vērtībām, gan sociāldemokrātu kopējai ideoloģijai, kā arī “profesionālim un ar morālām dotībām”. Viņaprāt, kandidātam jābūt arī “Saskaņas” biedram. Rīgas mērs jau iepriekš licis saprast, ka nevēlas pats kandidēt uz premjera amatu.

Cik partijai izmaksā šāda līmeņa pasākums? Skaidrs, ka tas nav lēti, bet precīzu summu Ušakovs nevēlējās atklāt, norādot, ka tas būs zināms tikai pēc visu rēķinu saņemšanas un apmaksas. “LA” gan neoficiāli tapa zināms, ka īsi pirms kongresa “Saskaņa” uzdevusi katram savam Saeimas deputātam ieskaitīt partijas kasē “ziedojumu” divu mēneš-algu apmērā. Tātad vismaz 4000 eiro no 23 deputātiem jeb kopskaitā aptuveni 90 000 eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
Kāds pāris loterijā laimē vienu miljonu. Sapnis par jaunu māju netiek piepildīts, jo sieviete negaidīti pazūd
Lavrova lidmašīnai beigusies degviela, taču brazīļi atsacījušies to uzpildīt
Bijušais ASV sauszemes spēku komandieris brīdina: Baltijai jāgatavojas atvairīt agresoru vismaz divas nedēļas
Lasīt citas ziņas
Putins “ir uz jaunas zemes sagrābšanas sliekšņa”: brīdina, ka Krievija jau tuvākajās dienās var anektēt Piedņestru
TV24
Smiltēns: Pat tantei ar gurķu burku ir sava loma valsts aizsardzības mehānismā
Interneta lietotāju sašutumu izpelnījies sabiedrisko mediju portālā publicētais “Cūku komikss” par karu Ukrainā
Ukrainas tautas apņēmība un spēks turpina iedvesmot: Lielbritānijas karalis uzrunā ukraiņus
VIDEO. Atkal satikušies pasaulē garākais vīrietis un īsākā sieviete
20:45
Putins “ir uz jaunas zemes sagrābšanas sliekšņa”: brīdina, ka Krievija jau tuvākajās dienās var anektēt Piedņestru
20:38
Krāpnieki izplata viltotu Navaļnija vēstuli, lai izkrāptu cilvēkiem naudu
20:13
TV24
Vēsturnieks: Globāli sankcijas pret Krieviju ir kļūda – tagad viņi savu naudu vienkārši “groza” iekšienē
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
VIDEO. Atkal satikušies pasaulē garākais vīrietis un īsākā sieviete
VIDEO, FOTO. Rīgā pie Brīvības pieminekļa pulcējās vairāki simti cilvēku Ukrainas atbalstam
VIDEO. “Nopietni? Tas vispār ir legāli?” Soctīklotāji šokā par dzīvokli Ņujorkā, kas mēnesī izmaksā 1200 ASV dolārus
Lavrova lidmašīnai beigusies degviela, taču brazīļi atsacījušies to uzpildīt
Krāpnieki izplata viltotu Navaļnija vēstuli, lai izkrāptu cilvēkiem naudu
VIDEO. “Jūs sabojājat manu dzīvi vienas izpostītas dienas dēļ!” Pusaudzis, kurš izspēlēja negantu joku, laivotājus aplejot ar pienu, izjutis karmas garšu
“Neviens pasaulē neticēja, ka mēs izdzīvosim!” Sirskis pauž pārliecību, ka “gaisma uzvarēs tumsu”
Kokteilis
FOTO. Kokaīns, marihuāna un atkritumu tvertne, kas “skatās uz viņu”: princis Harijs pēc vaļsirdīgām atklāsmēm tagad saskaras ar nopietnām problēmām
FOTO. Igaunija svin neatkarības proklamēšanas 106.gadadienu
Navaļnija mirstīgās atliekas beidzot atdotas mātei
Viedoklis
Romāns Meļņiks: Ne jau pateicoties cītībai mācībās un iepriekšējos darbos sievietes tika amatos, bet spekulējot ar dzimumu
TV24
Rīgas lielākā atskurbtuve ir Stradiņu slimnīcas uzņemšanas nodaļa, un tas nav normāli
Bots/Plūme Siguldā uzvar Pasaules kausa posmā kamaniņu sportā
VIDEO. Varšavā pie Krievijas vēstnieka villas izber divas tonnas kūtsmēslu
TESTS: 10 jautājumi – cik daudz patiesībā tu zini par Ukrainu?
Kāds pāris loterijā laimē vienu miljonu. Sapnis par jaunu māju netiek piepildīts, jo sieviete negaidīti pazūd
Veselam
TOP 5 bīstami mīti par lieko svaru: tas rada liekos kilogramus, nevis palīdz no tiem atbrīvoties!
Latvijā naktī uz sestdienu no sliedēm nogājis vilciens ar Krievijas graudus transportējošiem vagoniem
Dārzs
Kuri ir tomātiem un gurķiem piemērotākie dēstu podiņi
Ekspertu padomi labu finanšu ieradumu veidošanai: 6 vienkārši soļi sirdsmieram
TV24
Plāno pārskatīt pabalstus un palielināt izmaksājamās summas. Kādi valsts pabalsti varētu tikt paaugstināti jau no nākamā gada?
Labāk nepiedalies riskantās aktivitātēs: pastāv iespēja pazaudēt kaut ko dārgu! Horoskopi 25. februārim