Līdzšinējais bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube ar piemiņas velti Nacionālo bruņoto spēku komandieru maiņas ceremonijā, 27.01.2017.
Līdzšinējais bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube ar piemiņas velti Nacionālo bruņoto spēku komandieru maiņas ceremonijā, 27.01.2017.
Foto: LETA/ieva Makare

Graube: Nav skaidrs, ar ko vispār tiek saprasta Eiropas armija? 1

Bijušais Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Raimonds Graube piesardzīgi raugās uz Eiropas lielvalstu – Vācijas un Francijas līderu priekšlikumu par Eiropas armijas izveidošanu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Emocijzīmes, kas bieži tiek pārprastas: tās nozīmē kaut ko pavisam citu, nekā domājat 31
Eksperti atklāj, ka ir kaut kas, no kā Putins baidās vairāk nekā no NATO
Kokteilis
FOTO. Daži no viņiem pat neprecēti! Šī gada 10 iekārojamākie Latvijas vīrieši MI skatījumā
Lasīt citas ziņas

Graube norādīja, ka šāda Eiropas armija nevar tikt veidota kā paralēla struktūra NATO,

turklāt no lielvaru vadītāju paustā “nav skaidrs, ar ko vispār tiek saprasta Eiropas armija un kādai tai vajadzētu izskatīties.”
CITI ŠOBRĪD LASA

Paralēla struktūra NATO nespētu atrisināt Eiropas apdraudējuma problēmas, jo pilnvērtīgu drošību var īstenot tikai ar transatlantisko sadarbību.

Tāpat Eiropas armijas izveidošana palielinātu birokrātiju, jo būs nepieciešami jauni štābi un loģistikas centri. “Būs nepieciešami kvalificēti virsnieki štābos un tas Latvijas gadījumā ir nepaveicams uzdevums, jo mums virsnieki nepieciešami pašiem, ” uzsvēra Graube.

Eiropas spēki varētu būt tikai kā daļa no kopējās NATO struktūras, kas attīstītu kādas “NATO iztrūkstošas spējas”. Graube arī uzskata, ka ņemot vērā visaptverošās aizsardzības principus Eiropa drīzāk vajadzētu stiprināt kādas citas drošības struktūras, piemēram, robežsardzi cīņā ar nelegālo imigrāciju.

Vācijas kanclere Angela Merkele otrdien, uzrunājot Eiropas Parlamenta (EP) deputātus, aicinājusi nākotnē izveidot īstu Eiropas armiju.

Izklāstot savu redzējumu par Eiropas nākotni, Merkele arī aicināja izveidot Eiropas Drošības padomi, kas centralizētu aizsardzības un drošības politiku Eiropā.

Merkele piebilda, ka šī ideja varētu tikt attīstīta paralēli transatlantiskajai sadarbībai NATO ietvaros.

Aicinājumu veidot Eiropas armiju vairākkārt izteicis arī Francijas prezidents Emanuels Makrons, izpelnoties ASV līdera Donalda Trampa kritiku.

Tramps pagājušajā nedēļā tviterī paziņoja, ka Makrona aicinājums veidot “īstu Eiropas armiju” ir ļoti aizvainojošs, un piebilda, ka “Eiropai vispirms vajadzētu samaksāt savu daļu NATO, kuru lielā mērā subsidē ASV”.

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs tikmēr atzinīgi novērtējis Eiropas Savienības (ES) centienus aizsardzības jomā, bet brīdinājis, ka tie nedrīkst kaitēt transatlantiskajām saitēm.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.