
Igaunijas zivju pārstrādes uzņēmumā “M.V.Wool” atkal atklāj listēriju klātbūtni 0
Igaunijas Veterinārais un pārtikas dienests (VTA) atkal atklājis listeriozi izraisošās baktērijas listērijas klātbūtni zivju pārstrādes un fasēšanas uzņēmumā “M.V.Wool” ņemtajos paraugos un neizslēdz iespēju, ka rūpnīcu nāksies slēgt, vēsta Igaunijas sabiedriskās raidorganizācijas ERR ziņu portāls.
Kā norādījis dienesta vadītāja vietnieks Olevs Kalda, tāda iespēja tiks nopietni izvērtēta, bet līdz lēmuma pieņemšanai uz šo uzņēmumu attiecināta tā dēvētā nulles tolerance, proti, tam būs jāpārbauda pilnīgi visas produkcijas partijas.
Pērn Igaunijā bija listeriozes uzliesmojums, kurā saslima 28 cilvēki, bet septiņi nomira. ERR un laikraksts “Eesti Ekspress” septembrī vēstīja, ka valstī deviņi cilvēki saslimuši ar listeriozi un divi no viņiem miruši pēc inficēšanās ar šīm baktērijām, kas saistīta tieši ar “M.V.Wool” ražotni.
“M.V.Wool” īpašnieks un vadītājs Mati Vetevols uzvēris, ka uzņēmums jau kopš marta sadarbojas ar VTA un ievēro nulles tolerances režīmu.
Oktobra vidū “M.V.Wool” uz divām dienām pārtrauca ražošanu, lai dezinficētu telpas un ražošanas līnijas. Tagad listērija atrasta paraugos, kuri ņemti jau pēc šīs dezinfekcijas.
“M.V.Wool” piektdien paziņojis, ka produkcija, kas tiek piegādāta patērētājiem, šobrīd ir droša un nulles tolerances režīms novērš risku patērētāju veselībai, tomēr uzņēmums pirms divām dienām iesniedzis Veterinārajam un pārtikas dienestam rīcības plānu pilnīgai listērijas izskaušanai un paredzējis veikt regulāru tīrīšanu un pārbaudes, lai garantētu savu ražojumu drošību.
Uzņēmums norāda, ka ražošana atsākta pēc sterilizācijas 21.oktobrī, kad iekārtas divdesmit minūtes darbinātas tukšgaitā un tad ņemti paraugi, kuros listērija nav atrasta, taču tā atkal parādījusies 23.oktobrī saistībā ar jaunu izejvielu piegādi no Somijas.
Kā tagad atgādinājis “M.V.Wool”, oktobrī Lauku lietu ministrijā rīkotā diskusijā gan Igaunijas Veselības pārvalde, gan Veterinārais un pārtikas dienests apstiprinājuši, ka konkrētais baktērijas paveids ST1247, kurš tiek saistīts ar minēto zivju pārstrādes un fasēšanas uzņēmumu, šogad valstī nav izraisījis nevienu listeriozes gadījumu.
Pagaidām gan nav saņemtas analīzes, kas ļautu noteikt, kāda paveida baktērijas atklātas jaunajos paraugos.
Listeriozi var iegūt, ēdot inficētu pārtiku. Baktērijas var atrasties nepietiekami apstrādātā gaļā un mīkstajos sieros, augu izcelsmes produktos, olās un zivīs. Lai izvairītos ne tikai no listeriozes, bet arī no citām pārtikas infekcijām, jāuztur tīrība virtuvē un ledusskapī. Jēlo un gatavo produktu apstrādei jālieto atsevišķi trauki, virtuves piederumi. Ledusskapī un saldētavā glabājamā pārtika labi jāiesaiņo. Pirms ēdiena gatavošanas jāmazgā rokas, bet jēlprodukti – gaļa, zivis, olas – jāglabā un jāapstrādā atsevišķi no produktiem, kas ir gatavi tūlītējam patēriņam. Svaigi augļi un dārzeņi pirms lietošanas uzturā vienmēr rūpīgi jānomazgā, bet saldētie produkti jāvāra.