Kultūra
Literatūra

Izdots viens no visu laiku labākajiem romāniem – Pereka “Dzīve lietošanas pamācība”0

Publicitātes foto

Iztēlosimies kādu Parīzes namu šķērsgriezumā… tā, lai no pagrabiem līdz pat mansardiem mūsu skatienam vienlaikus pavērtos visas tā telpas un iemītnieki, katrs ar saviem stāstiem, savu pagātni — virkne smieklīgu un skumju, ikdienišķu un ekstravagantu “romānu”, kuros apbrīnojami savijas likteņi, nenozīmīgi notikumi un eksotiski piedzīvojumi, baisi noziegumi, kuriozi atgadījumi, mīlas drāmas, komiskas sakritības, liktenīgi pavērsieni, mīklainas metamorfozes, utopiskas ieceres — dzīves puzle visā tās krāšņumā. 99 romāna nodaļās Žoržs Pereks mūs izved cauri galvu reibinošam labirintam — mājai Simona–Kribeljē ielā 11. Ienāciet šajā mājā, un jūs apceļosiet pasauli.

Apgādā “Mansards” Žorža Pereka romānu “Dzīve lietošanas pamācība” no franču valodas tulkojuši Gita Grīnberga un Dens Dimiņš. Zigmunda Lapsas dizains.

Žoržs Pereks (1936—1982) dzimis Parīzē poļu ebreju ģimenē. Studējis vēsturi Sorbonā. Ievērību gūst jau ar pirmo publicēto romānu “Lietas” (Les Choses, 1965; latviski 1970), par kuru saņem Renodo balvu. Seko mēģinājumi visdažādākajos žanros: stāsti, dzeja, esejas, filmu scenāriji, radio lugas. 1967. gadā Pereks kļūst par OuLiPo (Potenciālās literatūras darbnīcas) biedru. Tajā Pereku saista literatūras iespēju izpēte, aizraujošas spēles ar valodu, kā arī savdabīga pieeja pašam literārajam procesam: lai radītu darbu, autors izvirza sev stingrus noteikumus, “ierobežojumus” (contraintes), taču tie nav pašmērķis, tikai līdzeklis, kas ļauj atklāt vēl neapjaustu valodas potenciālu un atraisīt iztēli. Kā spilgtākais piemērs literārās rakstības radikālai formalizācijai minams Pereka romāns “Izzušana” (La Disparition, 1969), no kura pilnībā izzudis franču valodā visbiežāk lietotais patskanis “e”. Tomēr rakstnieka meistarības virsotne un mūža darbs daudzu vērtētāju atzinumā ir “Dzīve lietošanas pamācība” (La Vie mode d’emploi, 1978) — grāmata puzle, kas ar savu ekscentrisko kompozīciju, daudzslāņaino uzbūvi un asprātīgo novatorismu pāršķir jaunu lappusi romāna vēsturē.

Itāļu rakstnieks Italo Kalvīno romānu “Dzīve lietošanas pamācība” dēvē par “pēdējo lielo notikumu romāna vēsturē.” Vācu rakstnieks Harijs Rovolts teicis, ka šī ir “grāmata, ko vismaz vienreiz vajadzētu lasīt katru gadu”. ““Dzīve lietošanas pamācība” ir neparasta grāmata, kapitāli nozīmīga ne vien paša autora daiļradē, bet arī visā mūsu literatūrā: ar savu apjomīgumu, uzbūvi, informācijas pārbagātību, atjautīgo komismu un ironiju, kas to caurvij no viena gala līdz otram, un reizē sirsnīgo maigumu,” franču laikrakstā Le Monde rakstījusi Žaklīna Piatjē.

Romāns iekļauts 20. gadsimta nozīmīgāko grāmatu sarakstos, piemēram, “1001 Books You Must Read Before You Die” (līdzās vēl četriem citiem Pereka darbiem) un britu laikraksta “The Daily Telegraph” veidotajā simt visu laiku izcilāko romānu izlasē.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LL
Liāna Langa
Kultūra
Liāna Langa: Katram uzskatam demokrātiskā iekārta garantē tiesības pastāvēt. Bet pie kā tas novedis?
3 dienas
LA
LA.LV
Kultūra
VIDEO. Latvijas Nacionālais teātris atklāj e-teātri
3 dienas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Mums ir iespēja sākt veidot pirmo no Covid-19 drošo kultūras telpu Latvijā. Saruna ar Juri Žagaru
Intervija 3 dienas

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
“Kretīns viņu nosauca par pērtiķi ugunskurā!” Streips atklāti par rasismu Latvijā un ASV 4
3 stundas
IR
Ilmārs Randers
Latvijā
“Esmu grāmatvede, veterinārārste, agronome un ģimenes pavāre!” Kā “dzīve atgriežas sliedēs” Madonas un Rēzeknes pusē
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Jaunietis “kunga prātā” nesavalda auto un “noslauka” mašīnu, kurā gadu vecs bērns
2 stundas
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Daļai ir “aizgājis ciet širmis”, bet diez vai asiņainas bildes palīdzēs
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Polittehnoloģisks gājiens: cik ēstiska ir skolu direktoru piedalīšanās politiskajā aģitācijā? 2
7 stundas