Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto-Shutterstock

Jaunieši kā zombiji – galva karājas, kājas pietūkušas, mānija lekt no augstuma. Narkotikas no dezinfekcijas līdzekļa un cilvēku kauliem 18

Eksperti brīdina par jaunu, sintētisku, kanabinoīdiem līdzīgu narkotiku “kušs”, kas ir tikpat bīstama kā heroīns un kokaīns, tā nogalina apmēram 12 lietotāju nedēļā Rietumāfrikā. Zem tilta netālu no rosīga tirgus Frītaunā jaunieši pulcējas savās masās. Ģērbušies tikai lupatās, viņi stāv kā zombiji – pleci noslīdējuši, galva karājas, bezmērķīgi grozoties. Daudzi ir bez apaviem, viņu kājas ir kailas un pietūkušas no infekcijas, tā tabloīds Telegraph apraksta jaunu narkotisko vielu izplatības skartos.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Bez smiekliem neiztikt! Prezidentu šodien uzjautrinājis kāds jaunietis, kurš viņu nosaucis neparastā vārdā
TV24
“Notiek cepšanās visaugstākajā temperatūrā.” Slaidiņš par to, ka Kremlis kritis histērijā un draud ar triecieniem
Veselam
saprast, ka jūsu partneris ir toksisks cilvēks? Viņus nodod šīs 9 frāzes 16
Lasīt citas ziņas

Opioīdu, kaņepju, dezinfekcijas līdzekļu un, kā saka vietējie, cilvēku kaulu, kas izrakti no kapiem, maisījums. Viņi ieelpo tā visa tvaikus, lēnām izelpo un gaida eiforijas apskāvienu. Tas izraisa ilgstošu, hipnotisku stāvokli, kas var atraut lietotājus no realitātes uz vairākām stundām.

Ir zināms, ka lietotāji, atrodoties kuša iedarbībā, sitas ar galvu pret sienām, iet droši uz satiksmes pilnas ielas vai kāpj kaut kur, lai nolektu no augstām vietām.
CITI ŠOBRĪD LASA

Nav pieejami oficiāli dati par nāves gadījumiem, kas saistīti ar šo narkotiku, taču veselības eksperti lēš, ka Sjerraleonē katru nedēļu mirst aptuveni ducis kuša lietotāju, un viņu līķi bieži tiek izcelti no ielām un graustiem.

Tabloīda intervētie narkomāni atzīst, ka agrāk mēdza izsmēķēt pāris marihuānas dienā, bet pēc kuša pamēģināšanas tika pārdots viss, lai apmierinātu savu jaunu atkarību.

Kušs pirmo reizi parādījās Sjerraleonē apmēram pirms 6 gadiem. Šo narkotiku ražo un izplata noziedznieku grupējumi.

Lietotāji dienā tai iztērē aptuveni 8 mārciņas, kas ir liela bagātība valstij, kuras vidējie ienākumi uz vienu iedzīvotāju ir mazāki par 400 mārciņām gadā.

Zāļu sastāvs dažādās vietās atšķiras. Tiek uzskatīts, ka fentanils un tramadols ir sastāvdaļas, tāpat kā formalīns, dezinfekcijas līdzeklis. Plašsaziņas līdzekļos ir arī vairāki ziņojumi par cilvēku kaulu sasmalcināšanu un pievienošanu kušam, lai gan nav pierādījumu, kas to pamatotu.

Šīs narkotikas ir kļuvušas par ikdienu visā Sjerraleonē, un veseli rajoni un kopienas ir atkarīgi no narkotikām. Taču ir grūti noteikt precīzu lietošanas līmeni.

Daudzi mirst mājās un uz ielām, lielākā daļa ārstniecības iestādēs nonākušo ir vīrieši vecumā no 18 līdz 25 gadiem.

Mācību slimnīca nodrošina izolāciju, kas ilgst no trīs līdz sešām nedēļām, un antipsihotiskos līdzekļus, lai palīdzētu atradināt pacientus no atkarības. Bet tā ir vienīgā šāda veida iestāde, kas piedāvā aktīvu aprūpi kušu pacientiem Sjerraleonē.

Visā valstī ir tikai pieci psihiatri, bet tajā dzīvo aptuveni 8,4 miljoni, tāpēc epidēmijas izplatības apkarošana nav iespējama.

Eksperti norāda, ka Sjerraleonē jauniešu bezdarba līmenis, kas ir 60% un ir viens no augstākajiem pasaulē, vēl vairāk saasina šo problēmu.

Taču ne tikai Sjerraleone cīnās ar kuša atkarību. Atkarības vilnis lēnām virzās pāri Rietumāfrikai, un Frītaunas šausmas tagad atkārtojas Libērijas un Gvinejas pilsētu centros. Aplēses liecina, ka vairāk nekā miljons cilvēku no reģiona šobrīd ir atkarīgi.

Sjerraleonē vairāk nekā 100 narkotiku lietotāju un tirgotāju ir notiesāti, un policija ir slēgusi desmitiem karteļu.

ANO sponsorētās sanāksmes laikā sociālās labklājības ministre Melrouza Karmintija atklāja, ka valdība cenšas dekriminalizēt un rehabilitēt lietotājus, nevis tos sodīt.

“Mēs vēlamies sniegt jēgpilnu dzīvi upuriem pēc tam, kad viņi ir ārstēti, un ieviest līdzekļus, lai viņus rehabilitētu un reintegrētu attiecīgajās kopienās.” Bet vai šādi pasākumi kādreiz piepildīsies un veicinās nozīmīgas pārmaiņas, vēl nav zināms.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.