Leģendārais krievu pianists, komponists un diriģents Mihails Pļetņovs koncertā pārsteidza arī ar mūzikas satura atklāsmi.
Leģendārais krievu pianists, komponists un diriģents Mihails Pļetņovs koncertā pārsteidza arī ar mūzikas satura atklāsmi.
Publicitātes foto

Jauns priekšstats par klasiķiem. Armands Znotiņš recenzē festivāla „Rīga. Jūrmala” koncertus 2

Armands Znotiņš, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

 

Ziņas par koncertiem 2021. gada augustā pienāk no dažādiem Latvijas reģioniem – nopietnas programmas skan Lūznavā, Vecāķos, Lielstraupē, 24. latviešu mūzikas svētki noritēja Madonā, klausītājus uzņem Rundāles pils un Liepājas “Lielais dzintars”, un kur nu vēl Valmieras vasaras teātra festivāls un Cēsu Mākslas festivāls – līdztekus pasākumiem Rīgā, protams.

 

LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Covid-19 Latvijā izplātās ļoti strauji, taču ir arī dažas labas ziņas
5 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
“Neiedomājos, ka suņa adopcija var izvērsties šādi”: “Ulubele” par 300 eiro adopcijā atdod neārstējami slimu suni 22
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Mums priekšā ir sešas līdz astoņas ļoti grūtas nedēļas,” stāsta zinātnieks Ambainis 156
1 diena
Lasīt citas ziņas

Varbūt nākamgad patiešām beidzot nokļūšu Madonā vai Valmierā – cerības mazas, bet apkārtējo iniciatīva vienmēr noder. Un atkal – kādam tomēr jāapmeklē arī koncerti Dzintaros, kur trijos vakaros skanēja festivāla “Rīga Jūrmala” kamermūzikas programmu sērija. Sākums 6. augustā ar vijolnieku Danielu Lozakoviču un čellistu Mišu Maiski, bet turpinājums ar diviem slaveniem pianistiem.

Mihails Pļetņovs Latvijā uzstājies vairākkārt, un tagad, 7. augustā, viņš uz Dzintaru vēsturiskās koncertzāles skatuves kāpa ar monogrāfisku programmu, kas veltīta Friderikam Šopēnam. Arkādija Volodosa vārdu Latvijas koncertafišās neatceros, bet 8. augustā viņš nu bija uz tās pašas skatuves – pro­grammā Johanness Brāmss un Francis Šūberts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā jau tas festivālā “Rīga Jūrmala” ierasts, nodeldētais un šaubīgais vārds “slavenība” šeit patiešām identificējams ar jēdzienu “izcilība”. Un, lai gan koncentrēšanās uz standartrepertuāru vienmēr draud ar labi zināmu vērtību reproducēšanu labi zināmā kvalitātē – un neko vairāk, kā viena no abu pianistu meistarības izpausmēm te jānosauc spēja radīt jaunu priekšstatu par klasiķiem, parādīt viņu mūziku jaunā gaismā un atklāt, ka vispārzināmo ģēniju daiļrade ir gan neskaitāmiem un nesaraujamiem pavedieniem saistīta ar sava laika kultūrvidi, gan arī aktuāla visiem laikiem un visām paaudzēm. 7. augustā kā pirmais šādu iespaidu atstāja Mihails Pļetņovs, kurš ieguvis reputāciju kā nekonvencionāli domājošs māk­slinieks, un tas bija dzirdams jau pianistisko tembru paletē.

Viscaur matēts tembrs Šopēna Trešajā ekspromtā koncerta sākumā aicināja iedomāties, ka tā būs visu laiku. Bet nē – trīspadsmit mazurku sērijā izpaudās visnotaļ savdabīgi kontrasti – pēc pianista domām, vienlīdz svarīgākie un negaidītākie pavērsieni mūzikas ritmiski melodiskajā plūdumā tika akcentēti caururbjoši un precīzi, bet pārējie skaņuraksta motīvi ieplūda smalki niansētas polifonijas izvērsumos.

Līdzīga pieeja pro­grammas otrajā daļā raksturoja Šopēna Trešās sonātes lasījumu – un tā rezultātā aizrāva gan lēnās daļas risinājuma apbrīnojami skaidrā un daudzslāņainā tembru partitūra, gan detaļu slīpējums un plašāko mākslinieciskās dramaturģijas līniju atspoguļojums straujākā temporitmā rakstītajos posmos.

Mihails Pļetņovs vienlaikus pārsteidza arī ar mūzikas satura atklāsmi. Mazurka fa diez minorā no 6. opusa, mazurka Re bemol mažorā no 30. opusa, mazurka Fa mažorā no 68. opusa – un tā pamazām tiek aizpildīts viss Šopēna daiļrades hronoloģiskais diapazons, parādot, ka arī jaunības gados Šopēns risinājis tādus pašus emocionālos jautājumus, kādus vēlāk, turklāt ar tādu pašu izteiksmību.

Neapšaubāmā saistība ar poļu dejām, melanholiska apcere, personiska rakstura vīzijas – tas viss Mihaila Pļetņova skatījumā atspoguļoja Šopēnu kā novatorisku autoru, kura mūzikā pirmoreiz ieskanas Bartoka, Grīga, Rahmaņinova motīvi. Un, protams, tāda interpretācijas virsotne kā Šopēna Trešās sonātes priekšnesums – arī šeit dziļi personiskas izjūtas, pianistam vienlaikus nopietni iedziļinoties filosofiskās tēmās un eksistenciālās mistērijās.

Arkādija Volodosa uzstāšanās 8. augustā pirmām kārtām lika uztvert slaveno pianistu kā klasiskāk domājošu un jūtošu mākslinieku, kura veidotajā klavieru piesitienā, klavieru tembros izpaužas harmoniskāka, viengabalaināka pasaules uztvere un piesātinātākas krāsas.

Tas, bez šaubām, bija drošākais pamats, uz kura izvērst intensīvas, krāšņas, daudzdimensionālas interpretācijas Johannesa Brāmsa 118. opusa “Sešu klavierdarbu” ciklam un Franča Šūberta Divdesmitajai sonātei La mažorā – un apvienojumā ar spožu virtuozitāti, ar kontrastainiem dinamikas rakursiem šie atskaņojumi sasniedza visaugstāko profesionalitātes līmeni.

Un atkal – pārsteidza ne tikai Mihails Pļetņovs, bet arī Arkādijs Volodoss. Šis jau ir vēlīnais Brāmss, kurš komponē četrus intermeco, balādi un romanci, un šī ir arī Šūberta pēdējā dzīves gadā rak­stītā sonāte – tādēļ visai pašsaprotami, ka šeit abi klasiķi nonāca pie līdz šim vēl nezināmiem muzikāliem apvāršņiem, vēl nebijušiem stilistiskiem rakursiem un konceptuālām tēmām.

Tomēr Arkādija Volodosa spēlē Brāmss izklausījās tik laikmetīgs kā vēl nekad, radot paradoksālu pretstatu – no vienas puses, melodiska pievilcība, no otras puses, iepriekšneparedzamu cilvēcisko drāmu bezdibeņi. Un tāpat ar Šūbertu, kur sonātes lēnās daļas gandrīz monodiskais izklāsts pretstatā vidusposma gluži dēmoniskajam raksturam izsauca satriecošus kontrastus, liekot secināt, ka tālākās mūzikas optimisms nekādi neatceļ iepriekšējo psiholoģisko un personisko traģēdiju.

Šādā kontekstā vēl jo vairāk dīvaini, ka pianists nespēja saglabāt nopietnu attieksmi pret publiku un paša izvēlēto mūziku. Jau pēc Mihaila Pļetņova kādreizējās soloprogrammas Lielajā ģildē muzikologi izsmēja viņa manieri uznākt uz skatuves un vēl pirms apsēšanās ar vienu roku kaut ko sākt spēlēt, taču ar Arkādiju Volodosu bija pavisam traki.

SAISTĪTIE RAKSTI

Angļu valodā ir tāds jēdziens “attention whore”, ko labāk atstāšu netulkotu, un kas, protams, veidoja smuku simbiozi ar lumpeņiem kāju rībinātājiem un ūjinātājiem. Bēdīgā realitāte bija tāda, ka pianists spēlēja piecas piedevas (piecas, Karl!), no kurām vismaz trīs bija izvērsti standartrepertuāra darbi melanholiski lēnā tempā (pēc tam es aizbēgu).

Kādēļ Volodoss tā vietā godīgi nevarēja pieteikt normālu divdaļīgu programmu? Ā, tādā gadījumā uzreiz būtu jautājumi: kur ir Petraškeviča un Kronlaka jaundarbi, Mediņa Dainas, kāda no Ķeniņa sonātēm, nu, vismaz Garūtas prelūdijas? Līdz ar to pēdējais ieteikums adresēts visiem jaunajiem pianistiem – bērni, nekad, nekad mūžā neuzvedieties kā Arkādijs Volodoss.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Stāsti
“Neiedomājos, ka suņa adopcija var izvērsties šādi”: “Ulubele” par 300 eiro adopcijā atdod neārstējami slimu suni 22
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Covid-19 Latvijā izplātās ļoti strauji, taču ir arī dažas labas ziņas
5 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mums priekšā ir sešas līdz astoņas ļoti grūtas nedēļas,” stāsta zinātnieks Ambainis 156
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Tā ir plastmasa, zinām, ka cilvēkam kaitīga. Vai tiešām tas jānodara mūsu bērniem?” Aizsilniece par FFP2 respiratoriem 189
22 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tev ir izvēle – vai nu padodies vai meklē citu ceļu un iet tālāk! Horoskopi 17.janvārim
13 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Sasniegts līdz šim augstākais pozitīvo Covid-19 testu īpatsvars
26 sekundes
LE
LETA
Ziņas
Valainis rosina apkures cenu pieauguma dēļ piešķirt vienreizēju 200 eiro pabalstu pensiju saņēmējiem 17
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Rīgā un pilsētas apkārtnē brīdinājums par vētru paaugstināts līdz sarkanajam līmenim
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Līdz šim pret Covid-19 vakcinēti vairāk nekā 5000 bērnu vecumā no 5 līdz 11 gadiem
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aizdomās par sievietes nonāvēšanu Alūksnes novadā apcietināts vīrietis
13:02
LE
LETA
Ziņas
Sasniegts līdz šim augstākais pozitīvo Covid-19 testu īpatsvars
12:54
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Tenis un Dravis
12:28
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Kijeva par kiberuzbrukumu tur aizdomās Maskavu, Kremlis Krievijas saistību ar to noliedz
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Covid-19 Latvijā izplātās ļoti strauji, taču ir arī dažas labas ziņas
5 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Varam būt milzīgi pateicīgi, ka 2004. gadā NATO pārvarēja šaubas un uzņēma mazu valstiņu ar maziem bruņotajiem spēkiem savā ierindā 70
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielā daļā Latvijas spēkā oranžās pakāpes brīdinājums par vētru
5 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Slepenās frontes kareivis, mānīgie testi un dzērājšoferu problēma. Nedēļas notikumu apskats
5 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Vai Pašvaldību likumu mantos 14. Saeima?
4 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ir trīs priekšlikumi, kas nekavējoties jāpieņem!” Kaminskis par enerģētikas krīzi un iespējamiem pabalstiem
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pagaidām tiksim galā, bet kā būs tālāk?” Rīdzinieks dalās ar pieaugošajiem rēķiniem
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ja Latvijā viss ciet, kāpēc lai uz šejieni brauktu? Nemiro par to, kā mūs redz pasaulē 8
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Raidījums: VID plānotajā rotācijā amati būs jāatstāj Pelēkajai, Podiņam un virknei citu vadošo darbinieku 5
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lietā par it kā Pulkam paredzēta kukuļa piesavināšanos sodīts Edvīns Kočāns, ziņo “De facto” 5
15 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ir kovida laiks un ģimenes atrodas ļoti dažādās situācijās,” Ašeradens uzskata, ka cilvēkiem vēl vairāk jāpalīdz nomaksāt rēķinus
6 stundas
LA
LA
Ziņas
Viktors Runtulis: “Antikovidnieki” ir kā ticība un ticīgu cilvēku tu nepārliecināsi!
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Brīdina par iespējamu Rīgas teritoriju applūšanu pirmdienas pēcpusdienā 7
17 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Katrā karā visas puses veic kara noziegumus – lielākā vai mazākā apmērā. Galvenais ir nebūt zaudētāju pusē 64
1 diena
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
“Pētījumos iezīmējas, ka 1989. gads bija viens no lūzuma punktiem,” Karušs uzskata, ka arvien biežāk piedzīvosim ekstremālus laikapstākļus 6
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Amerikā ārsti, kuriem ir omikrons vieglā formā, turpina strādāt,” Aizsilniece norāda, kāpēc Latvija atkal “iebremzē” 250
2 dienas
LA
LA
Kokteilis
“Līdz šodienai neesmu sapratis, kur aizgāja tie 60 miljoni,” Maestro pēc simtgades svinībām, kas beidzās 2021. gadā 106
1 diena
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
“Es sevi dēvēju par veselīga un laimīga dzīvesveida entuziasti!” Jaunā “Māmiņu kluba” vadītāja Kristīne iepazīstina ar savu ikdienu 26
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Neviena valsts to vairs nespēj! Dumpis par testēšanu un omikronu 117
2 dienas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Vecāki ir iedomājušies, ka skolotāji, tāpat kā oficianti, ir tikai un vienīgi apkalpojošās sfēras pārstāvji 44
2 dienas
LA
LA
Ziņas
“Ne visi darbinieki apzinās, cik viņi izmaksā darba devējam,” Uzņēmējs atklāj, kam būtu jāmainās, lai varētu maksāt lielākas algas 98
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Sensacionālās ziņas ļoti patika – ka kāds nomušīts, par zādzībām, visādām nelaimēm. Tieši tāpat kā tagad!” stāsta Vilks un Daija 2
1 diena
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Nedēļas sākums gaidāms ļoti emocionāls! Horoskopi no 17. līdz 23. janvārim
15 stundas