Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: LETA

Kādi būs jaunumi Lauksaimniecības datu centra pakalpojumu klāstā? 3

Erna Galvanovska, LDC direktora vietniece, “Agro Tops”, AS “Latvijas Mediji”

TV24
Ekonomists par Kariņa lidojumiem ar privātajiem avioreisiem: “Šis stāsts ir visskandalozākā daļa no lielākas bildes, kur ir bijusi ļoti liela izšķērdība” 114
TV24
“Nauda nesmird…” Adamovičs stāsta par atrasto krievu “Shahed” dronu, kurā ievietots Ukrainā ražots akumulators
Pašreizējās prognozes liecina, ka nākamnedēļ laikapstākļus Latvijā ietekmēs Krievijas anticiklons. Paliks krietni aukstāks?
Lasīt citas ziņas

Lauksaimniecības datu centrs (LDC) ziņo par šāgada veikumu un iepazīstina ar 2023. gadā paredzētajiem jaunumiem.

Aicinām izmantot iespējas

CITI ŠOBRĪD LASA

Aizvadītais gads ieviesa korekcijas ikvienas valsts iestādes darbā, un arī LDC nebija izņēmums, arī mēs izvērtējam ieguvumus un zaudējumus. Neraugoties uz izaicinājumiem, LDC turpināja pilnveidot un attīstīt vienoto valsts informācijas sistēmu Lauksaimniecības datu centra informācijas sistēma (LDC IS), kas lauksaimniecības un zivsaimniecības nozarē nodrošina vienotu, vienkāršotu un elastīgu lauksaimniecības dzīvnieku audzēšanas un pārtikas ražošanas uzraudzību un izsekojamību ar mērķi saglabāt sabiedrības veselību un pārtikas nekaitīgumu.

Lai nodrošinātu augstus dzīvnieku un visas sabiedrības veselības standartus ES dalībvalstīs, kā arī lauksaimniecības un akvakultūras nozaru racionālu attīstību, pērn spēkā stājās jaunais regulējums dzīvnieku veselības jomā – Dzīvnieku veselības tiesību akts*. Šā regulējuma būtība ir īstenot Dzīvnieku veselības aktā rakstīto, tostarp principu viena veselība, tas ir, vienotu veselības politikas tiesisko regulējumu ar mērķi aizsargāt gan cilvēku, gan arī dzīvnieku un vides veselību.

LDC IS nenoliedzami ir palīgs lauksaimniecības un zivsaimniecības nozarē strādājošajiem, tomēr tās piedāvāto iespēju izmantošana ir atkarīga no katra lietotāja vēlmes un prasmes piedāvāto informāciju izmantot ikdienas darbā. Pieļaujam, ka daļa dzīvnieku īpašnieku vai turētāju to var uzskatīt par apgrūtinājumu, tomēr jāsaprot, ka dzīvnieku veselība un labturība, identifikācijas un notikumu ar dzīvniekiem ziņošanas termiņu ievērošana un dzīvnieku kustības izsekojamība ir pamats atbalsta maksājumu saņemšanai un arī rūpes par sabiedrības veselību.

Jauna sludinājumu platforma bioloģiskajiem ražotājiem

Aizvadītajā gadā daudz darba veikts gan ciltsdarba jomā, gan arī daudzo LDC reģistru uzturēšanā.

Jaunā ES likumdošana nosaka jaunas prasības dzīvnieku reģistrēšanas, identifikācijas un dokumentu izdošanas kārtībā. Saskaņā ar normatīvo aktu prasībām, reģistrējot zirgu dzimtas dzīvniekus, īpašniekiem nodrošinās iespēju izvēlēties identifikācijas dokumenta (pases) veidu: standarta (dzīvnieka identifikācijas informācija, zāļu ievadīšana) vai izvērsto identifikācijas dokumentu (dzīvnieka identifikācijas informācija, dati par zāļu ievadīšanu, informācija par īpašnieku, zootehniskais sertifikāts, zirga identifikācijas kontrole, vakcinācija pret zirgu gripu un citām slimībām, laboratoriskie izmeklējumi u. c.).

Patlaban strādājam pie jaunās ES regulas par bioloģiskās ražošanas prasību ieviešanu. Esam iecerējuši, ka 2023. gada pirmajā pusgadā lauksaimniekiem būs pieejama bioloģiski audzēto lauksaimniecības (akvakultūras) dzīvnieku sludinājumu platforma, nodrošinot iespēju pirkt bioloģiski audzētu dzīvnieku mazuļus, kā arī pieaugušus dzīvniekus.

2022. gadā attīstījām un papildinājām mūsu informācijas sistēmas un reģistrus, atvieglojot iespēju klientiem īsā laika posmā sniegt informāciju par dzīvniekiem un notikumiem ar tiem. Ir uzlabota elektronisko ziņojumu ievades sistēma (EZIS) un nodrošināta notikumu ziņošana, izmantojot mobilo lietotni e-LDC.

Mobilajā lietotnē e-LDC ir iespējams:

* reģistrēt ganāmpulku;

* reģistrēt jaunu novietni;

* pasūtīt un apmaksāt identifikācijas līdzekļus (krotālijas);

* reģistrēt notikumus ar dzīvniekiem (atnešanos, apzīmēšanu, izslēgšanu, pārskatus par bišu saimēm, citām sugām, cūku kustības, tostarp pašpatēriņa cūku kopsavilkumus).

Ciltsdarba jomā sadarbībā ar Aitu audzētāju asociācijas speciālistiem ir sagatavota jauna programmatūra aitu pārraudzības datu iegūšanai un dzīvnieku vērtēšanai. Pēc jaunajiem kritērijiem pārvērtēti populācijas dzīvnieki. Nākamajā gadā esam iecerējuši izveidot iespēju aitkopības speciālistiem pašiem elektroniski ievadīt datus LDC reģistrā. Ir veikti uzlabojumi gaļas liellopu pārraudzības programmā, palielinot tās ātrdarbību.

Svarīgi atgādinājumi saimniekiem

Svarīgi atcerēties:

* pirkt un pārdot drīkst tikai reģistrētus dzīvniekus;

* pērkot vai pārdodot dzīvniekus, jāatceras, ka notikums jāpaziņo abiem īpašniekiem;

* visus notikumus ar lauksaimniecībā izmantojamiem dzīvniekiem ērti var reģistrēt LDC mājaslapas autorizētajā sadaļā;

* mājas (istabas) dzīvnieku pirmreizējā reģistrācija un vakcinācijas pret trakumsērgu ievade iespējama tikai pie veterinārārsta. Citus notikumus īpašnieki var reģistrēt portālā www.latvija.lv;

* pēc notikuma reģistrēšanas mājas (istabas) dzīvnieku īpašnieki par to tiek informēti e-pastā, kā arī saņem atgādinājumu par tuvojošos termiņu dzīvnieka vakcinācijai pret trakumsērgu.

Novietņu turētājiem 2023. gadā būs jāaktualizē informācija par novietnes un kūtsmēslu apsaimniekošanu – LDC mājaslapā jāaizpilda Novietnes infrastruktūras anketa par dzīvnieku turēšanas veidu un kūtsmēslu uzglabāšanu. To nosaka arī Latvijas Kopējās lauksaimniecības po­li­ti­kas Stra­tē­ģiskais plāns 2023. – 2027. gadam.

Lai savlaikus apzīmētu jaundzimušos dzīvniekus, jau vismaz divus mēnešus pirms dzīvnieka piedzimšanas ir jābūt pasūtītām krotālijām.

Ir iecerēts pāriet uz Nākotnes biroja attīstības konceptu ar mērķi nodrošināt ciešāku starpresoru sadarbību mūsdienīgā vidē atbilstoši augstākajiem darba vides un darbinieku labbūtības standartiem. Projektu sadarbībā ar VAS Valsts nekustamie īpašumi un valsts pārvaldes iestādēm virza Valsts kanceleja. LDC ir jāpārskata klientu un lietotāju vajadzības saistībā ar iestādes sniegtajiem pakalpojumiem e-vidē un klātienē.

Lai mazinātu slogu un ievērotu Eiropas Zaļo kursu, uzlabota Brīvprātīga saistītā atbalsta (BSA) pārbaudēm radītās lietotnes funkcionalitāte un pārbaudes gaita tiek fiksēta tikai elektroniski.

Esam zvana attālumā

Aicinām visus lauksaimniekus izmantot Elektronisko ziņojumu ievades sistēmu (EZIS) un mobilo lietotni e-LDC! Piedāvājam ērtu iespēju ievadīt datus, pasūtīt krotālijas un liellopu pases, apmaksāt rēķinus par precēm un LDC pakalpojumiem, nosūtīt iesniegumu LDC, kā arī apskatīt un pārvaldīt sava ganāmpulka datus.

Mēs, LDC darbinieki, esam pieejami gan Latvijas reģionos, gan arī Rīgā tikai viena zvana attālumā, tāpēc zvaniet un uzdodiet mums jautājumus! Nepaļaujieties uz citu personu sniegto informāciju!

Labprāt palīdzēsim ikvienam darboties ar sistēmu gan klātienē, gan attālināti.

* Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2016/429 (2016. gada 9. marts) par pārnēsājamām dzīvnieku slimībām un ar ko groza un atceļ konkrētus aktus dzīvnieku veselības jomā, ar kuru noteiktas prasības slimību profilaksei, biodrošībai, informācijai par slimībām, izsekojamībai, marķēšanai, dzīvnieku un dzīvnieku izcelsmes produktu pārvietošanai Eiropas Savienībā, to importam, dzīvnieku lipīgo slimību uzraudzības principiem, izskaušanas un uzraudzības metodēm un citiem ārkārtas pasākumiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
TV24
Ekonomists par Kariņa lidojumiem ar privātajiem avioreisiem: “Šis stāsts ir visskandalozākā daļa no lielākas bildes, kur ir bijusi ļoti liela izšķērdība”
TV24
“Nauda nesmird…” Adamovičs stāsta par atrasto krievu “Shahed” dronu, kurā ievietots Ukrainā ražots akumulators
Pašreizējās prognozes liecina, ka nākamnedēļ laikapstākļus Latvijā ietekmēs Krievijas anticiklons. Paliks krietni aukstāks?
Šī ir ir laba, nē – lieliska, diena pārmaiņām! Horoskopi 2. decembrim
“Kad šis murgs vienreiz beigsies?” Vecāki klases čatos atkal mēģina vienoties par dāvanām pedagogiem
Lasīt citas ziņas
TV24
Ekonomists par Kariņa lidojumiem ar privātajiem avioreisiem: “Šis stāsts ir visskandalozākā daļa no lielākas bildes, kur ir bijusi ļoti liela izšķērdība”
Pilsētai jābūt patiesi skaistai – Rīgas rotāšana Ziemassvētkiem izmaksājusi ap 600 000 eiro
VIDEO. “Mēs liekam mīnas viņiem, viņi – mums”: Ukrainas sapieri koncentrējas uz frontes ceļiem
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Ansis Bogustovs par ģimeni, darbu televīzijā un atpazīstamību, kuras dēļ reizēm “ticis pie kāda foršāka gaļas gabaliņa tirgū”
Viedoklis
VIDEO. Mihelsons pamāca Duļevskai, Salcevičai un Stībelim, kā visiem izdzīvot Amerikā par 100 dolāriem, un visi iedzied “Poker Face”
10:09
Meta un Sniedze – šīs dienas gaviļnieces. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
09:50
Pilsētai jābūt patiesi skaistai – Rīgas rotāšana Ziemassvētkiem izmaksājusi ap 600 000 eiro
09:20
ASV nosūtījušas Izraēlai tūkstošiem ieroču un 100 bumbas bunkuru caursišanai; tās caursit pat betonu
Sestdien piekrastes rajonos brīžiem snigs, bet citviet sagaidīsim saulīti; ceļi apledojuši – brauciet uzmanīgi
Kokteilis
VIDEO. Internets mutuļo: Parīzē sarīkotas grandiozas 60 miljonu ASV dolāru vērtas kāzas kādai amerikānietei. Kas viņa ir?
Vīrietis loterijā laimē 33 miljonus eiro. Tas, ko viņš izdarīja nākamajā rītā, pārsteidza visus
VIDEO. Tesla beidzot sāks pikapa “Cybertruck” piegādes; cena par “plikāko versiju” būs, sākot no 60 990 dolāriem
Ģimenes ārsti no nākamā gada varētu strādāt četras valsts apmaksātas darba dienas, piekto nosakot par maksas
Justīnes Reinikovas slepkavības lietā prokuratūra cēlusi apsūdzības viņas tēvam un pamātei
Ziemas prieki ir klāt – Rīgā šogad būs trīs distanču slēpošanas trases; šodien atklāj Uzvaras parka trasi
Pašreizējās prognozes liecina, ka nākamnedēļ laikapstākļus Latvijā ietekmēs Krievijas anticiklons. Paliks krietni aukstāks?
Veselam
Laimīgo pāru noslēpumi: 6 stundas nedēļā, lai nostiprinātu attiecības
Šī ir ir laba, nē – lieliska, diena pārmaiņām! Horoskopi 2. decembrim
TV24
STOPkadri: Iztērēsim valsts naudu un mēģināsim dabūt “Michelin” zvaigznes
Eiropas galēji labējo partiju zvaigžņu stunda: partijas, kas stingri vēršas pret migrāciju un islāmu, izvirzās priekšplānā
TV24
“Nauda nesmird…” Adamovičs stāsta par atrasto krievu “Shahed” dronu, kurā ievietots Ukrainā ražots akumulators
Kokteilis
FOTO. “Nostalģija, mazliet ironijas, bet pāri visam – enerģija!” Pašmāju reperis Ozols izdod jaunu albumu un sola pārsteigumus
Kokteilis
VIDEO. “Ko? Veltīgs darbs!” – kolorītā šovu zvaigzne Margarita ļāvusies pārvērtībām, liekot šova stilistēm pamatīgi pasvīst
“Kad šis murgs vienreiz beigsies?” Vecāki klases čatos atkal mēģina vienoties par dāvanām pedagogiem
Veselam
Trauksmes dažādās sejas – kā tās izpaužas un kā sev palīdzēt?
Daudzi laulātie kautrējas izpaust savas seksuālās vēlmes. Kā saglabāt kaisli laulībā?
TV24
LDDK prezidents Andris Bite: “Eksportam ir jākļūst par mūsu ekonomisko reliģiju”
Ukraiņi cenšas paralizēt munīcijas piegādes no Ziemeļkorejas: Krieviju satricina vēl viens milzīgs sprādziens uz dzelzceļa līnijas Burjatijā
TV24
Galvenie iemesli, kas veicina jūras krastu eroziju
TV24
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
VIDEO. “Vietējā sabiedrība viņus sauc par bandu!” Vai Valkas iedzīvotājiem jāsāk uztraukties par drošību?