Juris Pūce par jaunas valsts bankas izveidi: “To parasti vairums Latvijas iedzīvotāju nezina, bet…” 81

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka Nacionālās apvienības (NA) Saeimas frakcija rosina vērtēt iespējas valsts attīstības finanšu institūciju “Altum” pārveidot par Nacionālo attīstības banku, lai “uzlabotu kreditēšanu, palielinātu konkurenci komercbankām un stiprinātu ekonomikas konkurētspēju”.

Reklāma
Reklāma
“Tas ir beigu sākums! Melni mākoņi dosies tur, kur lec saule!” Nostradama prognoze 2025. gadam 20
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 160
“Jūs aizbraucāt, bet kaut ko šeit uz ēdamgalda aizmirsāt!” – kempingā paviesojušies “sivēni”? 78
Lasīt citas ziņas

NA aicina Ministru kabinetu līdz šā gada 31.decembrim izvērtēt un izstrādāt konceptuālu piedāvājumu valsts attīstības finanšu institūcijas “Altum” pārveidei par attīstības banku.

Juris Pūce, ekonomists, partijas “Latvijas attīstībai” līdzpriekšsēdētājs, TV24 raidījumā “Ziņu TOP” norāda, ka šādu ideju būtu grūti pārdot Briselē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Finanšu ministrija uzreiz uzrakstīs komisijai vēstuli, ka mēs nedrīkstam to darīt. Komisija nolamās finanšu ministriju, nolamās Latvijas Banku, pieņems politisku lēmumu, ka jāturpina darbs, viņš prognozē scenāriju, piebilstot, ka komisija nevar nodibināt banku, tas jādara valdībai.

Protams, ka Saeima var pieņemt likumu un pateikt – dibiniet banku. Atgādinu, ka Latvijā jau bija valstij piederoša komercbanka, tas beidzās ar bankrotu, uzsver J.Pūce. To parasti vairums Latvijas iedzīvotāju nezina, bet “Hipotēka” un “Zemes banka” vairāk zaudēja naudu eiro izteiksmē nekā “Parex” banka. Hipotēkas un Zemes bankas reālais bankrots atstāja lielāku negatīvu efektu nekā “Parex” bankas bankrots.

“Parex” mēs parasti apspriežam kā kaut ko šausmīgu. Acīmredzot valstij, uzraugot šo uzņēmumu, neizdevās. Tāds risks ir arī nākotnē, viņš apgalvo.

Taču opozīcijas partijas ieskatā esot jāpalielina valsts attīstības finanšu institūcijas “Altum” loma un kapacitāte, ņemot vērā identificētos trūkumus banku sektorā, nepilnvērtīgu kreditēšanu mazāk apdzīvotos Latvijas reģionos un pierobežā un kreditēšanas problemātiku kopumā. Tāpat esot nepieciešams uzlabot finanšu pieejamību uzņēmējdarbības attīstībai un investīciju veicināšanai.

Partijas vērtējumā “Altum” pārveide par Nacionālo attīstības banku varētu novērst trūkumus kreditēšanā, palielināt konkurenci komercbankām un nodrošināt pieejamus finanšu instrumentus par mazākām likmēm, tādējādi stiprinot Latvijas ekonomikas konkurētspēju.

NA norāda, ka šā gada 17.augustā Ministru kabineta Izaugsmes, konkurētspējas un produktivitātes komitejā, ko tolaik kā ekonomikas ministre vadīja Ilze Indriksone (NA), tika uzdots izstrādāt priekšlikumus kredītu pieejamībai, nodrošinot konkurenci ar komercbankām, kā arī uzsākt sarunas tiešas kreditēšanas attīstībai Latvijā. Tas bija viens no 20.jūnija Ministru kabineta sēdē apstiprinātā informatīvā ziņojuma “Prioritārie rīcības virzieni ekonomikas transformācijas īstenošanai” uzdevumiem investīciju vides stiprināšanai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.