Foto – Shutterstock

Kā izdevīgāk pārdot – visu māju vai tās daļu? 1

Vectēva māju un gandrīz 1800 m2 zemes netālu no Rīgas mantoja trīs radinieki. Katram pieder 1/3 domājamā daļa. Divi mantinieki, kuri tur nedzīvo, grib īpašumu pārdot, bet mantiniece, kura šajā mājā dzīvo, to nevēlas. Viņa ar savu ģimeni ir aizņēmusi visu māju, turklāt viņai ir arī cits īpašums, kur pārvākties uz dzīvi. Nekustamā īpašuma nodokli gan maksā visi trīs īpašnieki. Kā labāk rīkoties šajā situācijā? Pašvaldībā noskaidrojām, ka zemi nevar sadalīt trijos apbūves gabalos, jo pietrūkst dažu metru. 
RITA RĪGĀ

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Šajā situācijā ir vairāki risinājuma varianti. Divi kopīpašnieki var pārdot savas īpašuma domājamās daļas, bet – vai kāds tās pirks? Ja arī atradīsies kāds pircējs, visticamāk, domājamās daļas varēs pārdot par zemu cenu. Jāatceras, ka, pārdodot domājamās daļas, pārējiem kopīpašniekiem ir pirmpirkuma tiesības.

Civillikuma 1074. pantā rakstīts, ka nevienu kopīpašnieku nevar piespiest palikt kopīpašumā un katrs no viņiem var katrā laikā prasīt dalīšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt Civillikuma 1075. pantā teikts: ja kopīpašnieki nevar vienoties par dalīšanas veidu, tiesa, raugoties pēc lietas apstākļiem, vai nu piespriež katram no kopīpašniekiem reālas daļas, uzliekot nepieciešamības gadījumā viena daļai servitūtu par labu otra daļai, vai atdod visu lietu vienam kopīpašniekam ar pienākumu samaksāt pārējiem viņu daļas naudā, vai nosaka to pārdot, ieņemto naudu izdalot starp kopīpašniekiem, vai arī izšķir jautājumu ar lozi (īpaši tad, kad jāizšķir, kuram kopīpašniekam paturēt pašu lietu un kuriem apmierināties ar naudu).

Šajā gadījumā abi kopīpašnieki var sniegt tiesā prasību, lai varētu pārdot visu māju un naudu sadalīt. Tas ir daudz reālāk izdarāms nekā domājamo daļu tirgošana.

Jau tagad kopīpašnieki var vienoties par telpu lietošanas kārtību – proti, kuras telpas būs katra atsevišķā lietošanā un kuras (piemēram, priekšnams, virtuve, kāpņu telpa u.c.) paliks koplietošanā. Tāpat var vienoties par zemes lietošanas kārtību – uz zemes gabala plāna kopijas uzzīmēt sadalījumu, kuru daļu katrs izmantos, un vienoties par zemi, kas paliks koplietošanā (tā ir zeme zem mājas, piebraucamais ceļš un pagalms). Vienošanos vēlams ierakstīt zemesgrāmatā, jo tad tā būs saistoša arī turpmākajiem īpašniekiem (gadījumā, ja kopīpašnieki savas daļas pārdos, dāvinās vai tās kāds saņems mantojumā).

Šajā situācijā īpašniekiem ir dažādas intereses. Ja nevar savstarpēji sadalīt telpas, atliek sniegt prasību tiesā, pievienojot savu vienošanās projektu. Kad kopīpašnieki būs vienojušies par telpu lietošanas kārtību, vairs nebūs iespējams vienai kopīpašniecei izmantot visu māju. Tomēr jāatceras, ka pārējiem diviem kopīpašniekiem būs ne vien tiesības izmantot savas istabas, bet arī pienākums par tām rūpēties un tās apkurināt.

Reklāma
Reklāma

Ja īpašnieki māju grib pārdot ātri, cenu nāksies nolaist. Ja grib pārdot par atbilstīgu cenu, īsto pircēju nāksies gaidīt vismaz gadu, jo piedāvājums tagad ir ļoti liels.