Foto – AFP/LETA

Kāpēc ASV varētu aicināt NATO dalībvalstis palielināt tēriņus aizsardzībai 3

ASV varētu aicināt citas NATO dalībvalstis palielināt tēriņus aizsardzībai, lai tādā veidā tās tiktu atbrīvotas no jaunajiem tarifiem tērauda un alumīnija importam, piektdien telekanālam CNBC paziņoja Savienoto Valstu finanšu ministrs Stīvs Mnučins.

Reklāma
Reklāma
Eksperts nāk klajā ar fatālu paredzējumu: Krievija izmantos kodolieročus neatkarīgi no tā, vai Rietumi apbruņos Ukrainu 69
TV24
Kāpēc mums ir tik mazas pensijas? Es neesmu vainīga, ka strādāju krievu laikā! Atbild VSAA 92
VIDEO. Putina ministri krīt ārkārtējā kaunā – vienkāršs Ziemeļkorejas ierēdnis viņus padzen no sēdvietām 65
Lasīt citas ziņas

Viņš norādīja, ka ASV prezidents Donalds Tramps ņems vērā nacionālo drošību un vēlas, lai sabiedrotie Eiropā aizsardzībai atvēlētu vairāk līdzekļu.

“Ja mēs esam NATO, viņš vēlas gādāt, ka NATO saņem vairāk naudas, lai NATO varētu mūs visus aizsargāt un pildīt tās mērķi,” pavēstīja ministrs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz šim izņēmumi noteikti attiecībā uz Kanādu un Meksiku, bet Mnučins atklāja, ka runājis arī ar citu valstu ārlietu ministriem, un Tramps varētu lemt par izņēmumiem arī attiecībā uz citām valstīm.

Mnučins atzina, ka “varētu būt dažas citas valstis, kuras viņš [Tramps] apsvērs nākamo divu nedēļu laikā”.

Valstīm par atbrīvojumu no jaunajiem tarifiem jārunā ar ASV tirdzniecības pārstāvi Robertu Laitaizeru, tomēr galīgo lēmumu pieņems Tramps, vēl ceturtdien reportieriem pavēstīja kāda Baltā nama amatpersona. Izņēmumi varētu tikt attiecināti arī uz noteiktiem tērauda un alumīnija ražojumiem, bet par to lems ASV tirdzniecības ministrs Vilburs Ross.

Jau vēstīts, ka Tramps ceturtdien parakstīja rīkojumu par 25% muitas tarifu piemērošanu tērauda importam un desmit procentu tarifa piemērošanu alumīnija importam, neraugoties uz Eiropas Savienības (ES) un citu sabiedroto atkārtotiem brīdinājumiem, ka šie tarifi var izraisīt tirdzniecības karu.

Tramps, paziņojot par jaunajiem tarifiem, paskaidroja, ka tie pagaidām neattieksies uz Kanādu un Meksiku, bet arī citas valstis varēs sarunu ceļā vienoties par iespējām izvairīties no šiem tarifiem. Viņš par savas kritikas objektu izraudzījās Vāciju.

ES jau ir sastādījusi ASV produktu sarakstu, pret kuriem tā vērstu pretpasākumus, ja ES eksportu ietekmētu minētie tarifi. ES ik gadu eksportē uz ASV tēraudu apmēram piecu miljardu eiro vērtībā un alumīniju apmēram miljarda eiro vērtībā. Eiropas Komisija lēš, ka jaunie tarifi ES izmaksātu apmēram 2,8 miljardus eiro.

Reklāma
Reklāma

ES tirdzniecības komisāre Sesilija Malmstrēma norādījusi, ka ES “vajadzētu izslēgt” no jaunajiem ASV tarifiem tērauda un alumīnija importam. Komisāre šodien sarunās Briselē tiksies ar Laitaizeru.

Tikmēr Ķīnas Tirdzniecības ministrija paziņojusi, ka Trampa lēmums par jaunu muitas tarifu piemērošanu tērauda un alumīnija importam ir “nodevīgs uzbrukums” globālajai tirdzniecības sistēmai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.