Kāpēc vairākās produktu grupās cenas kāpj debesīs? “Tā tas vienkārši ir!” 30

Pirms neilga laika ekonomists Pēteris Strautiņš bija publiskojis savā “X” kontā infografiku par pārtikas cenām un to straujo kāpumu pēdējo divu gadu laikā. Strautiņš raksta šādi: “Kāpēc pirkt bitkoinus? Ja var pirkt šokolādi; ja cena nokritīs, vismaz varēs apēst. Pārtikas pamatproduktu cenas ir ļoti mērenas. Inflācijas atgriešanās nav gaidāma. Nekāda satraukuma.” Šajā grafikā redzams, ka aug cena ne tikai kakao, bet arī olīveļļai ir augusi cena kopš 2022. gada diezgan ievērojami, arī apelsīnu sulai diezgan ievērojami.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. McDonald’s darbiniece šauj uz klientu, kurš pasūdzējies par pasūtījumu 23
Kokteilis
FOTO. Ziedu vainagi, ģimene un tradīcijas! Kā Jāņus nosvinēja mūsu slavenības? 28
TV24
Zaržeckis: Visliekāko nodokli vajadzētu uzlikt cukuram
Lasīt citas ziņas

Kāpēc tā? TV24 raidījums “Uz līnijas” vaicāja Ingūnai Gulbei, Lauksaimniecības tirgus veicināšanas daļas vadītājai. Viņa atzīst, ka “Jā, pasaulē pārtikas cenas saistībā gan ar Covid-19, gan Krievijas – Ukrainas karu izraisīja lielu šoku, jo cilvēki nezināja, kas būs, kā nebūs. Ne tikai iedzīvotāji, bet arī uzņēmēji no vietām, no kurienes nāk izejvielas, nezināja, kas būs ar loģistiku un tā tālāk.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Iestājās šoks un cenas uzkāps debesīs, tādas, kādas vairākās produktu grupās vispār nekad nav bijušas. Tagad mēs, lai vai cik tas briesmīgi skan, esam pieraduši un iemācījušies dzīvot šajos kara apstākļos, atzīst eksperte, norādot, ka ir atrasti jauni piegādātāji, jauni loģistikas ceļi.

“Tiesa gan joprojām, piemēram, Sarkanās jūras Babelmandabas šaurumā notiekošais ar hutu nemierniekiem liek kuģiem braukt lielus apkārtceļus, liek kravas vest ar lidmašīnām. To izjūt ne tikai pārtikas nozarē, to izjūt visās, jo, piemēram, izstādē Dubaijā neatnāca saldēšanas kameras, kas bija iesprūdušas jūrā, un mums nebija kur izlikt savu produkciju. Vienlaikus bija pārpildīta Dubaikas kargo lidosta, jo loģistikas ceļi pārcēlās pa gaisu.

Tas viss visu sadārdzina, atzīst Gulbe, sakot, ka cenu kāpums vairs tiešām nav paredzēts, cenas jau ļoti daudziem produktiem nokritušās. “Tomēr tie, kuri tiek vesti no tālākiem punktiem, kuros iesaistītas garākas loģistikas ķēdes – vai nu izejviela, vai iepakojumi, tiem cenas nav samazinājušās. Apelsīnu sulu – jā, nu mēs neaudzējam aplesīnus šeit, augļi un sula nāk lielu ceļu pie mums.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.