Foto: Ieva Čīka/LETA

Kārlis Streips: “Pagaidām būsim nudien pateicīgi, ka tāda Latvija vispār pastāv…” 67

Šonedēļ ceturtdien, 25. novembrī Amerikā būs Pateicības diena. Kopš 1941. gada ASV likums nosaka, ka svētku diena ir novembra ceturtajā ceturtdienā. Man saistībā ar šo dienu ir divi stāsti no laika, kad esmu dzīvojis Latvijā.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kas noticis ar hercogieni Keitu Midltoni? Cilvēki satraukti visā pasaulē 38
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Kāda ir viņa dienesta pakāpe? Starptautisks skandāls tomēr…” NATO ģenerālsekretāra ceļu Ādažos šķērso nepaklausīgs “kareivis” 78
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Šonedēļ gaidāmi divi lieli puteņi! Bricis par laiku šajā nedēļā un turpmāk 12
1 diena
Lasīt citas ziņas

Pirmkārt, 1991. g. 28. novembrī Latvijas ārlietu ministrs Jānis Jurkāns un viņa kundze Ilze mani uzaicināja uz Pateicības dienas vakariņām Lubānas ielas mājā, kur dzīvoja valdības cilvēki.

Nākamajā dienā es kā toreizējais Ārlietu ministrijas biroja vadītājs pats tur ievācos. Man bija vienas, Jurkānu pārim – trīsistabu dzīvoklis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nav ne jausmas kā, bet Ilze Jurkāne bija sarūpējusi visu, kas ir tradicionāls Pateicības dienas mielastam. Bija zeltains tītars, bija pildījums, dzērveņu mērce, kartupeļi, pekanriekstu rausis. Viss kā nākas.

Vakariņās citi viesi bija Raimonds Slaidiņš, Ivars Embrekts, Inese Birzniece un Indra Lielkāja – visi tāpat kā es (un arīdzan Jurkāna kundze) trimdas latvieši. Jurkāna kungam bija plaša kompaktdisku kolekcija, un mūzika tajā vakarā bija lieliska.

Otrs stāsts ir no laika, kad dzīvoju Avotu ielā. Ceturtdienā, protams, viesības netika rīkotas, jo nākamā bija darba diena. Viesības bija nākamajā sestdienā.

Uzaicināju es cilvēkus sešus vai septiņus. Un tad sākās – brāli drīkstu paņemt līdz? Man viesi no ārzemēm būs, varu ar tiem nākt? Galu galā sapulcējās kādi 20.

Nācās īrēt lielu galdu un krēslus, jo manā ēdamistabā bija mazs galds un tikai četri krēsli.

No Stockmann veikala pārstiepu milzīgu tītaru. Izrādījās, tas bija pārāk liels ne īpaši lielajai cepeškrāsnij, kāda man tur bija. Nogriezu milzīgās kājas, tad knapi, knapi tītars tur ielīda.

Cepšanas laikā izdalījās tauki, un visu gadu pēc tam viss, kas tapa tajā plītī cepts, maigi garšoja pēc tītara. Viss pārējais izdevās lieliski, un viesi mielojās uz nebēdu.

It kā pati pirmā pateicības diena Amerikā bija pirms 400 gadiem 1621. gadā. Leģenda vēsta, ka brīdi, kad krastā izsēdās pirmie tā dēvētie Piligrimi no Anglijas, viņi sastapās ar draudzīgiem Amerikas indiāņiem, kuri palīdzēja saprast lauksaimniecības lietas.

Pēc pirmās ražas jaunie amerikāņi bija tik pateicīgi, ka viņi pagatavoja lielu mielastu un aicināja indiāņus tiem pievienoties. Nav zināms, vai tas tā bija. Vēsturnieki ir atraduši liecības par Pateicības dienas mielastu minētajā 1621 gadā, bet ir citi dokumenti, kuri liecina, ka pirmais bija 1623. vai 1631. gadā.

Ir nepārprotami zināms, ka 1623. Masačūsetsas kolonijas gubernators sarīkoja pateicības dievkalpojumu. 1630. gadu beigās sekoja proklamācija par Pateicības dienu tāpēc, ka bija gūta svarīga uzvara pret indiāņu ciltīm.

Tas, protams, norāda uz faktu, ka attiecības starp jaunatbraucējiem un pamatiedzīvotājiem nemaz nebija tik gludas, kā tiek apgalvots mūsdienu pamatskolu mācību grāmatās.

Tomēr Pateicības diena kā ražas svētki nostiprinājās Jaunanglijas teritorijās 17. gadsimta 60. gadu beigās. Visbiežāk svētkus rīkoja baznīcas.

Amerikas revolūcijas laikā tas mainījās. Proklamācijas izdeva britu ieceltie gubernatori, bet arī pirmie ASV līderi. 1789. gadā Amerikas pirmais prezidents Džordžs Vašingtons izsludināja pateicības dienu, lai radītājam pateiktos par faktu, ka Amerika karā uzvarēja.

1863. gadā ASV Pilsoņu kara laikā prezidenta Abrahama Linkolna valdība izdeva Pateicības dienas proklamāciju.

“Nepieredzēti plašā un skarbā pilsoņu kara laikā citas valstis reizēm ir likušas radīt un provocēt agresiju,” deklarācijā bija paziņots.

“Tomēr miers ir saglabāts ar visām valstīm, kārtība saglabāta, likums cienīts un paklausīts, un harmonija valdījusi visur izņemot karalaukā.”

Kā zināms, ziemeļnieku spēki triumfēja pret dienvidu štatiem, kuri bija atdalījušies no Savienotajām Valstīm.

1870. Linkolna pēctecis amatā, kara varonis Uliss Grants, parakstīja jaunu likumu par svētku dienām, pirmoreiz nosakot, ka to starpā būs Jaungada diena, Ziemassvētki un ASV neatkarības diena 4. jūlijā.

Pateicības dienas datuma noteikšanu atstāja prezidenta rokās. Sākotnēji likums attiecās tikai uz federālo Kolumbijas distriktu, kur atrodas Amerikas galvaspilsēta Vašingtona.

1870. gadā Amerikā bija 37 štati, tajā skaitā 11 štati, kuri pirms Pilsoņu kara atdalījās no valsts, bet ap to brīdi, lai arī negribīgi, tajā atkal bija pievienoti.

Tradīcijas saistībā ar Pateicības dienu nākamajos gados bija daudzas un dažādas. Cita starpā profesionālā amerikāņu futbola pirmsākumi ir saistīti ar tām.

1939. gada novembrī bija piecas ceturtdienas, un ASV prezidents Franklins Rūzvelts, zinot, ka lielā depresija vēl nebija īsti beigusies, piedāvāja domu, ka Pateicības diena varētu būt ceturtajā no tām piektdienām.

Doma bija, veikalniekiem dot papildu nedēļu, kuras laikā amerikāņi varēs iepirkties Ziemassvētku vajadzībām. Tā tas arī notika.

Kā minēju, 1941. gadā Kongress pieņēma un prezidents parakstīja likumu, kurā noteikts, ka Pateicības diena turpmāk būs svētku diena visā valstī un allaž būs novembra ceturtajā ceturtdienā.

Novembris ar piecām ceturtdienām nav īpaši rets fenomens. Tāds bija 2018. un 2023. gada novembris, nākamreiz piecas ceturtdienas būs 2028. gadā un tad atkal nākamajā, 2029. gadā.

Ja godīgi, man Pateicības dienas mielasts nekad pie sirds īpaši nav gājis. Tītars garšo, bet vēl labāk nākamajā dienā, kad atdzesēta putna šķēles var likt uz tostermaizes ar majonēzi un salāta lapu.

Sevišķi pretīgi man ir Pateicības dienā tradicionālie batāti jeb saldie kartupeļi. Man tie ir vienkārši pretīgi.

Bija reize Amerikā, kad pusdienās pasniedza jau piepildītus šķīvjus, tajā skaitā ar minētajiem kartupeļiem.

Vienīgais veids, ka varēju tos paciest, bija ielikt mazu gabaliņu mutē un tad bez pagaršošanas to ieskalot rīklē ar to, ko dzērām. Tas bija vīns, un pusdienu beigās biju puslīdz zem galda.

Šogad Pateicības diena, protams, notiek pandēmijas apstākļos. Ir teritorijas Amerikā, kur situācija ir smagāka, un tur cilvēkiem pulcēties nebūs ieteicams.

Citur atkal situācija ir rāmāka, tur, iespējams, varēs pulcēties. Manā ģimenē galvenā atbildīgā par to ir jaunākā māsa Andārte, kura patlaban ir latviešu bērnudārza Stariņš direktrise, bet pirms tam izmācījās par profesionālu šefpavāru.

2011. gadā latvieši manā dzimtajā pilsētā Čikāgā mani uzaicināja uzrunāt galveno 18. novembra pasākumu, kas bija sestdien, 19. datumā.

Biju paredzējis nākamajā dienā atgriezties Latvijā, bet māsas mani pārliecināja palikt vēl pāris dienas. Un 24. novembrī kopā ar māsu Žubīti devos uz Andārtes māju kārtīgi pierīties.

Nākamajā dienā turpat bija dabūjamas jau minētās tītara sviestmaizes, un tajā vakarā es atkal kāpu lidmašīnā un atgriezos mājās.

Latvijā, protams, Pateicības diena nav tradīcija. Mums ir citas svētku dienas. Tomēr šonedēļ, nedēļā pēc Latvijas Republikas 103. gadskārtas, manuprāt, mums ir viss iemesls būt pateicīgiem.

Jā, pandēmija ir ievilkusies. Jā, reizēm liekas, ka mūsu valdības reakcija uz to ir bijusi neadekvāta, lai neteiktu smagāk. Jā, valstī joprojām ir pārāk liela nabadzība. Jā, šī portāla komentāru sadaļā pulcējas visīstākie rupekļi.

SAISTĪTIE RAKSTI

Taču mums ir sava valsts, kurā mēs varam būt latvieši kopā ar citiem latviešiem. Nenovērtēsim to pārāk zemu, jo ir pasaulē tautas, kurām savas titulārās nācijas nav vispār.

Jau labu laiku laika posms, kurā Latvija ir bijusi neatkarīga, ir bijis garāks par laika posmu, kurā tā bija okupēta. Lai nu liktenis dod, ka nekad vairs mūsu valsts to neatkarību nezaudēs.

Un pagaidām būsim nudien pateicīgi, ka tāda Latvija vispār pastāv.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kas noticis ar hercogieni Keitu Midltoni? Cilvēki satraukti visā pasaulē 38
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Kāda ir viņa dienesta pakāpe? Starptautisks skandāls tomēr…” NATO ģenerālsekretāra ceļu Ādažos šķērso nepaklausīgs “kareivis” 78
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Šonedēļ gaidāmi divi lieli puteņi! Bricis par laiku šajā nedēļā un turpmāk 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Latvija lec kaut kādā nezināmajā, kur zināms ir viens – būs skandāls. Sociologs Kaktiņš par antigēnu testiem 76
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Lidmašīnai nosēžoties Maiami lidostā, tās šasijā atrasts bezbiļetnieks no Gvatemalas 8
4 stundas
Lasīt citas ziņas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Cerot uz tiesu, pret obligāto vakcināciju vērsušies policisti, pedagogi, ugunsdzēsēji un ministriju ierēdņi 4
57 minūtes
LA
LA
Ziņas
VIDEO: Augsta līmeņa starptautiska konference: “NATO: Ielūkojoties nākamajā desmitgadē” 5
53 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušais Latvijas prezidents Guntis Ulmanis iekļuvis smagā autoavārijā 1
51 minūtes
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Logi puspavērti, ventilācija izslēgta: gaisa kvalitātes mērījumi atklāj daudzu skolu ikdienu – neprasmi vai nespēju izvēdināt telpas 22
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
LVRTC turpmāk vadīs Ģirts Ozols
11:00
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Andrievs, Andrejs un Andris
10:28
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Cienot mākslinieka pēdējo vēlēšanos, bēres nebūs publisks pasākums: paziņo, kad atvadīsies no Mārtiņa Brauna
10:24
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Latviešu aktrise Zane Jančevska nevakcinēšanās dēļ spiesta lauzt darba līgumu ar Nacionālo teātri
44 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Cienot mākslinieka pēdējo vēlēšanos, bēres nebūs publisks pasākums: paziņo, kad atvadīsies no Mārtiņa Brauna
30 minūtes
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Pirms 80 gadiem notika lielākā ebreju masveida iznīcināšanas akcija vācu okupētajā Latvijā 27
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Santa Purgaile: Mums ir jākrāj nauda, lai nodrošinātu visu savu dzīves ciklu 51
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ukrainas Drošības dienests: Situāciju valstī destabilizē ap 7000 Krievijas specdienestu darbinieku
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Lielbritānijā balstvakcīnu pret Covid-19 varēs saņemt visi pilngadīgie iedzīvotāji 17
1 stunda
Inita Šteinberga
Ziņas
Svētku rotas bez tēriņiem! Atraktīvai dekoru gatavošanai iedvesmo floristikas amata meistare Ligita Danenberga
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vietām snigs stipri. Kur gaidāms stiprākais putenis otrdien? 2
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ziemīgo laikapstākļu ietekmē pirmdien Latvijā notikuši vairāk nekā 200 satiksmes negadījumi 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Barbadosa atsakās no karalienes Elizabetes II kā valsts galvas un kļūst par jaunāko republiku pasaulē 2
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Lidmašīnai nosēžoties Maiami lidostā, tās šasijā atrasts bezbiļetnieks no Gvatemalas 8
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ārstei radušās aizdomas, ka vienā no laboratorijām var tikt pie pozitīva Covid-19 testa. Jauns veids, kā tikt pie sertifikāta? 109
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Latvija lec kaut kādā nezināmajā, kur zināms ir viens – būs skandāls. Sociologs Kaktiņš par antigēnu testiem 76
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Kāda ir viņa dienesta pakāpe? Starptautisks skandāls tomēr…” NATO ģenerālsekretāra ceļu Ādažos šķērso nepaklausīgs “kareivis” 78
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Andrievs, Andrejs un Andris
27 minūtes
VK
Vita Krauja
Ziņas
“Šāds operas “Pelnrušķīte” iestudējums ir kaut kas jauns un nebijis.” Saruna ar operas solisti Jūliju Vasiļjevu 2
14 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Televīzijas vērtīgākā senlieta – Jānis Domburs. Egila Līcīša feļetons 18
15 stundas
KK
Kamita Kalniņa
Ziņas
VIDEO. Latvijai izdots Eiropas meklētāko noziedznieku sarakstā iekļautais Gatis Zvingulis 8
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kas noticis ar hercogieni Keitu Midltoni? Cilvēki satraukti visā pasaulē 38
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu grupa “Prāta Vētra” komentē notikušo, kad pēc koncerta Londonā vairāki cilvēki saslima ar Covid-19 42
22 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Banānu – kokosriekstu cepumiņi bez cukura 2
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Šonedēļ gaidāmi divi lieli puteņi! Bricis par laiku šajā nedēļā un turpmāk 12
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieki nesnauž! Ir īstais brīdis sākt superagri sēju 4
1 diena
LP
LĪGA POMMERE
Kokteilis
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa: no 30.novembra līdz 5.decembrim
44 minūtes