Konkurences padomes priekšsēdētājs Juris Gaiķis.
Konkurences padomes priekšsēdētājs Juris Gaiķis.
Foto: Paula Čurkste/LETA

KP atšifrējusi kārtējo būvnieku karteli, kas sadarbojies privāta pasūtītāja iepirkumā: uzņēmēji piekrituši lēmumam un sodiem 4

Konkurences padome (KP) piemērojusi kopumā 233 791 eiro lielu naudas sodu SIA “PK Serviss”, SIA “Koro būve” un SIA “Tavs laikmets” par aizliegtu vienošanos privātā pasūtītāja SIA “Lyngson” rīkotā būvniecības iepirkumā, otrdien preses konferencē informēja KP priekšsēdētājs Juris Gaiķis.

VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 95
Lasīt citas ziņas

Sodītie uzņēmumi vienojušies par dalības nosacījumiem “Lyngson” rīkotā iepirkumā par jaunas ražošanas ēkas projektēšanu un būvniecību Olainē. Kopējā iepirkuma summa bija ap diviem miljoniem eiro, un iepirkums noslēdzās 2019.gada nogalē. Ražošanas ēka patlaban jau ir uzbūvēta.

KP vadītājs uzsvēra, ka šis ir pirmais KP atklātais kartelis privāta pasūtītāja rīkotā iepirkumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

KP aizliegto vienošanos izdevies konstatēt, pamatojoties uz Finanšu ministrijas (FM) Eiropas Savienības (ES) fondu Revīzijas departamenta sniegto informāciju un izpētes gaitā papildu gūtajiem pierādījumiem.

KP Aizliegtu vienošanos departamenta direktore Ieva Šmite sacīja, ka kartelī iesaistīto dalībnieku darbību rezultātā iepirkuma pasūtītājs saņēma saskaņotus, nevis patiesas konkurences apstākļos gatavotus piedāvājumus – pretendenti apmainījās ar komerciāli sensitīvu informāciju par vienas vienības izmaksām, tādējādi izslēdzot konkurenci iepirkumā konkurentu starpā.

Šmite sacīja, ka izmeklēšanas laikā noskaidrojies, ka “PK Serviss” un “Lyngson” jau iepriekš bija vienojušies par ražotnes būvniecību, bet tad radusies iespēja projektam piesaistīt ES finansējumu, tāpēc nolemts rīkot fiktīvu iepirkumu.

Šmite skaidroja, ka izmeklēšanas gaitā no kartelī iesaistīto uzņēmumu un pasūtītāja e-pasta sarakstes atklāts, ka iepirkumā varētu būt bijis vismaz viens cits pretendents, kura piedāvājums būtu par 142 000 eiro lētāks nekā “PK Serviss” piedāvājums.

Uzņēmumi savstarpēji vienojās par dalības noteikumiem iepirkumā, kas izpaudās, “PK Serviss” sagatavojot gan “Koro būve”, gan “Tavs laikmets” finanšu piedāvājumus, kas tika iesniegti kā aizsega piedāvājumi bez patiesas vēlmes konkurēt un uzvarēt iepirkumā.

Savukārt “Lyngson” sarunāto iepirkuma uzvarētāju “PK Serviss” informēja gan par potenciālajiem pretendentiem, gan piesaistīja iepirkuma nolikuma pielikumā esošās finanšu piedāvājuma formas sagatavošanā.

Šmite stāstīja, ka katra pasūtītāja pienākums ir nodrošināt, ka iepirkumos pastāv brīva konkurence un ar iepirkumu saistītie procesi tiek organizēti godprātīgi un objektīvi, atbilstoši normatīvajam regulējumam. Kā izriet no lietas faktiskajiem apstākļiem, noteiktos gadījumos, visticamāk, tas nav bijis ievērots.

Karteļa dalībnieks “PK Serviss” konsultēja pasūtītāju “Lyngson” par to, kā iespējams noraidīt citu pretendentu iesniegtos piedāvājumus. KP, vērtējot atrasto 2019.gada savstarpējo e-pasta saraksti starp pasūtītāju un “PK Serviss”, secināja, ka arī pēc iepirkuma noslēgšanās notika aktīva pasūtītāja un pretendenta komunikācija, lai slēptu iespējamās neatbilstības FM Eiropas Savienības fondu Revīzijas departamenta sāktās revīzijas ietvaros.

Lai arī KP nekonstatēja pasūtītāja dalību vai atbalstu aizliegtajai norunai, tomēr vienlaikus, pamatojoties uz procesuālo darbību rezultātā iegūto informāciju un pirmšķietamajām bažām, ka iepirkums nav rīkots atbilstoši tiesību normām, KP sadarbojās ar tiesībsargājošām iestādēm, sniedzot lietas izpētes laikā iegūto informāciju.

Privātā pasūtījuma lietā bija iesaistīti arī Eiropas Savienības (ES) līdzekļi, tāpēc Eiropas prokuratūra uzsāka kriminālprocesu un “Lyngson” bija jāatmaksā ES saņemtais līdzfinansējums 780 733 eiro apmērā.

Ņemot vērā, ka “Tavs laikmets” sadarbojās ar KP Iecietības programmas ietvaros un iesniedza visu tā rīcībā esošo informāciju, uzņēmumam tika piemērots naudas soda samazinājums 50% apmērā. Tāpat “Tavs laikmets” un “PK Serviss” sadarbojās ar KP un noslēdza izlīgumu. Tādējādi tika izbeigts tiesiskais strīds lietā, uzņēmumi piekrita KP konstatētajiem faktiem un apņēmās nepārsūdzēt KP lēmumu. Abi lietas dalībnieki izlīguma rezultātā saņēma naudas soda samazinājumu 10% apmērā.

Kopumā “PK Serviss” piemērots naudas sods 99 492 eiro apmērā, “Koro būve” – 128 394 eiro apmērā, bet “Tavs laikmets” – 5905 eiro apmērā.

KP pārkāpumā iesaistītajiem uzņēmumiem piemēroja naudas sodus, kas tika aprēķināti procentos no uzņēmuma iepriekšējā finanšu gada neto apgrozījuma, attiecīgi, “PK Serviss” piemērotais naudas sods ir 2,25% no apgrozījuma, bet “Koro būve” un “Tavs laikmets” – 2% no apgrozījuma.

Šmite skaidroja, ka KP lēmums pieņemts 4.augustā, un to iespējams pārsūdzēt mēneša laikā, līdz ar to pastāv iespēja, ka tas tiek pārsūdzēts un vēl nav stājies spēkā. Ja pārsūdzības nebūs, KP lēmums stāsies spēkā septembra sākumā.

Šmite piebilda, ka šajā lietā sākotnējo informāciju par iespējamā pārkāpuma pazīmēm KP sniedza FM, bet izpētes laikā, KP iegūstot pierādījumus par iespējamām paša pasūtītāja nelikumīgajām darbībām, informāciju nodeva tālākai pārbaudei Eiropas Prokuratūrai (EPPO), kas realizēja veiksmīgu kriminālprocesu pret pasūtītāju par ES finanšu izkrāpšanu.

EPPO prokurors Gatis Doniks pastāstīja, ka kriminālprocess sākts pagājušā gada nogalē un tajā EPPO sadarbojās ar Valsts policijas Ekonomisko noziegumu izmeklēšanas pārvaldi. Apsūdzības tiek izvirzītas četrām fiziskām personām par krāpšanu lielā apmērā organizētā grupā, tāpat piespiedu ietekmēšanas līdzekļi piemēroti pret vienu juridisku personu.

Doniks informēja, ka patlaban sāktas pārrunas par vienošanos, kas ir apstiprināšanas procesā un atgūti visi zaudējumi. Tuvākajā laikā lietu paredzēts nosūtīt uz tiesu, EPPO plāno pieprasīt piemērot nosacītu brīvības atņemšanu, kā arī naudas sodus fiziskām personām apmērā virs 100 000 eiro un naudas sodu juridiskajai personai līdzīgā apjomā.

Doniks neatklāja, kas ir apsūdzētās fiziskās personas un juridiskā persona un vai starp tām ir “Lyngson” un šī uzņēmuma vadība vai īpašnieki, solot publisku informāciju pēc lietas nodošanas tiesā.

“PK Serviss” 2021.gadā strādāja ar 5,172 miljonu eiro apgrozījumu un guva 8902 eiro peļņu, liecina “Firmas.lv” informācija. “PK Serviss” reģistrēts 2004.gadā, un uzņēmuma pamatkapitāls ir 14 484 eiro. Uzņēmuma īpašnieki ir Kārlis Plensners (82,35%) un Imants Kokins (17,65%).

“Koro būve” 2020.gadā strādāja ar 6,42 miljonu eiro apgrozījumu un guva 190 708 eiro peļņu. Uzņēmuma finanšu dati par 2021.gadu vēl nav publiskoti.

“Koro būve” reģistrēta 2001.gadā, un uzņēmuma pamatkapitāls ir 60 000 eiro. Uzņēmuma īpašnieki ir Renārs Skavronskis (41%), Ramūns Piekutis (31%), Roberts Skavronskis (20%) un Pavels Jablonskis (8%).

SAISTĪTIE RAKSTI

“Tavs laikmets” 2021.gadā strādāja ar 406 630 eiro apgrozījumu un cieta 57 129 eiro zaudējumus. “Tavs laikmets” reģistrēts 2000.gadā, un uzņēmuma pamatkapitāls ir 27 264 eiro. Uzņēmuma īpašniece ir Laila Āboltiņa.

Ūdens apkures radiatoru ražotājs “Lyngson” 2021.gadā strādāja ar 14,739 miljonu eiro apgrozījumu un guva 2,851 miljona eiro peļņu. Kompānija reģistrēta 2006.gadā, un tās pamatkapitāls ir 1,138 miljoni eiro. Uzņēmums pieder Norvēģijas “Lyngson Group”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 95
FOTO. Princis Harijs karalienes nāves dienā bijis tik saniknots, ka noraidījis sava tēva Čārlza ielūgumu uz vakariņām. Kas starp abiem notika? 27
Krievu, kurš protestēja pret tanka T-34 Narvā pārvietošanu, deportē no Igaunijas
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
FOTO. VIDEO. Policija brutāli izrēķinās ar Krievijas iedzīvotājiem, kuri izgājuši ielās, protestējot pret mobilizāciju 43
Pēc mobilizācijas izsludināšanas Krievijā Putins aizbraucis atpūsties 39
Krievu, kurš protestēja pret tanka T-34 Narvā pārvietošanu, deportē no Igaunijas
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
Biedrību “Hospiss LV” novērtē Eiropā – Latvijā paliatīvās aprūpes sistēma joprojām nav sakārtota
22:31
Latvijas kosmosa industrijas pirmie soļi kosmosā
21:59
Mediķi pauduši pārliecību, ka tas esot neatgriezeniski… Kungam ļoti nepaveicās ar to koronavīrusu
21:47
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists 16
VIDEO. Igaunijas mežos pamanīts liels retums – lācene ar četriem mazuļiem 10
Putinam bija interese par vienu cilvēku… Erdogans atklāj ukraiņu gūstekņu atbrīvošanas aizkulises
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Atklāj, cik Krievijas pilsoņi jau lūguši patvērumu Latvijā mobilizācijas dēļ
Mūžībā aizgājusi kādreizējā NEPLP vadītāja Aija Dulevska Cālīte
Putins nav atļāvis Krievijas ģenerāļiem atkāpties no Hersonas, jo tas izskatītos pēc pazemojošas sakāves 95
Naktī nezināmi vandaļi Krievijas karoga krāsās nokrāsojuši uzrakstu “Bolderāja” 24
ASV draud Krievijai ar smagām sankcijām aneksijas gadījumā
“Pēc Vairas Vīķes-Freibergas neviens prezidents nav uzstādījis Latvijas ilgtermiņa attīstības plānus!” norāda Ēķis 31
“Ir jāceļ minimālās algas, lai izvilktu darbinieku no verdzības stāvokļa!” Feldmans skaidro, kā rīkojās igauņi 41
Bijušais mājas vecākais atklāj, ka iekaustīts, kad mēģinājis pārliecināt iedzīvotājus par nepieciešamību veikt ēkas siltināšanu
“Neturēt vaļā logus, netecināt ūdeni, mazgājot zobus!” Eksperti stāsta, kā mājsaimniecībām taupīt energokrīzes laikā 194
Ainārs vēl 23. februārī bij galvenais tiltu būvētājs uz Maskavu! Egila Līcīša feļetons
FOTO. “Apbrīnas vērtais ozolkoka parkets un 1938. gada trauku bufete!” Kādā mājā dzīvoja Prezidenta pils galvenais elektriķis
Izmantojot hidrauliskos instrumentus, Rīgā no avarējuša auto atbrīvo cietušo
“Krieviem jāpaliek un jācīnās pret Putinu.” Lietuva nedos patvērumu Krievijas pilsoņiem, kas bēg no mobilizācijas 23
Vai šī būs diena, kad beidzot laikapstākļi mūs lutinās? Prognoze sestdienai
Palestīniešu fermeris netīšām uzgājis lieliski saglabātai Bizantijas laiku ēkas grīdas mozaīkai 11
Ķīpsalā top viedā pilsēta, kurā būs gudrās stāvvietas, viedais apgaismojums un citi risinājumi
Plaušu veselības rādītāji. Kad klepus kļūst bīstams?
Rīgā atvērta automatizētā picērija – pica top 3 minūšu laikā
Azovstaļ gūsteknis pirms un pēc gūsta – tik šausminoši, ka trūkst vārdu, veroties fotogrāfijā 53
Ārste skaidro, kāpēc nav vērts laboratorijās pārbaudīt ērces: “Nevienam to neiesaku”