Prasība uzrādīt dokumentu, kas apliecina negatīvu Covid-19 testu, Eiropas valstīs kļūst par normu, taču vairojas arī gadījumi, kad šādi apliecinājumi tiek viltoti. Aina Ženēvas lidostā.
Prasība uzrādīt dokumentu, kas apliecina negatīvu Covid-19 testu, Eiropas valstīs kļūst par normu, taču vairojas arī gadījumi, kad šādi apliecinājumi tiek viltoti. Aina Ženēvas lidostā.
Foto: Laurent Gillieron/EPA/SCANPIX/LETA

Krāpniekiem izdomas netrūkst: viltotus negatīvos Covid-19 testus piedāvā “no rokas” lidostās, stacijās un interneta vidē 8

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

FOTO. “45 minūtes pirms Putina izbraukšanas ceļi tiek slēgti,” par Putina šābrīža ikdienu stāsta Londonas profesors
FOTO. Kļuvis zināms, kāpēc tiešraidē no “Eirovīzijas” fināla skatuves nozuda vakara vadītāja Laura Pauzīni
Rajeva prognoze: Cik ilgi karš varētu turpināties?
Lasīt citas ziņas

 

Eiropas policijas birojs “Europol” izplatījis brīdinājumu par viltotu Covid-19 analīžu sertifikātu parādīšanos tirgū. Aizvien vairāk pasaules valstu iebraucējiem pirms ielaišanas savā teritorijā pieprasa apliecinājumu par negatīvu koronavīrusa testu, savukārt kriminālās aprindas te saskatījušas iespēju nopelnīt.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Kamēr vien Covid-19 situācijas dēļ spēkā paliek ceļošanas ierobežojumi, pastāv ļoti liela iespēja, ka notiks viltotu testu sertifikātu izgatavošana un izplatīšana. Ņemot vērā plašās tehnoloģiskās iespējas, ko sniedz augstas kvalitātes printeri un dažādas programmatūras, krāpnieki var izgatavot augstas kvalitātes atdarinātus vai viltotus dokumentus.

Dalībvalstīm jābūt modrām,” teikts pirmdien izplatītajā “Europol” paziņojumā, mudinot Eiropas Savienības (ES) valstu atbildīgās institūcijas operatīvi apmainīties ar informāciju par šādiem gadījumiem. Starptautiskā kriminālpoliciju organizācija “Interpol” jau agrāk norādīja, ka organizētās noziedzības aprindas ķērušās pie Covid-19 vakcīnu viltošanas, vai arī piedāvā īstas vakcīnas, kas ir zagtas.

Tāpat tirgus ir pilns ar kaut kur izgatavotām medicīniskajām sejas maskām un sejsegiem, kuru sertifikāti ir viltoti, uzrādot tiem neatbilstošas drošības klases marķējumu. Tagad, kad prasība pēc atbilstoša negatīva testa dokumenta Eiropas un citu valstu lidostās kļūst par normu, kriminālā pasaule saskatījusi jaunu iespēju, jo acīmredzot netrūkst cilvēku, kas gatavi apiet ieviestās drošības prasības, lai tikai iegūtu tiesības ceļot.

Jāpiebilst, ka Latvijā, Lietuvā un Igaunijā prasība, lai, ieceļojot valstī, tiktu uzrādīta izziņa par viena veida – polimeriāzes ķēdes reakcijas (PĶR) – negatīvu Covid-19 testu, kas veikts ne senāk kā pirms 72 stundām, ir spēkā kopš 15. janvāra.

 

Piedāvājums “no rokas”

Pēdējos mēnešos Eiropā reģistrēti vairāki gadījumi, kad viltotus negatīvos testus piedāvā “no rokas” lidostās, stacijās un interneta vidē. Vēl pagājušā gada novembrī Francijas policija arestēja septiņas 29 līdz 52 gadu vecas personas par viltotu Covid-19 testu piedāvāšanu izlidojošajiem pasažieriem Parīzes Šarla de Golla lidostā.

Aizturēto sešu vīriešu un vienas sievietes mobilajos telefonos izrādījās ielādēti vairāk nekā 200 viltoti digitālie sertifikāti, uz kuriem bija atzīmēti reāli pastāvošu Parīzes medicīnisko laboratoriju nosaukumi. Piedāvājuma cena bija 150 līdz 300 eiro par vienu.

Policija sāka rīkoties pēc tam, kad aizdomas radīja apliecinājums, ko pie iekāpšanas kontroles uzrādīja kāds uz Etiopiju izlidojošs ceļotājs. Francijas likumdošana par šādu dokumentu viltošanu paredz līdz pieciem gadiem ilgu cietumsodu un 375 tūkstošu eiro sodanaudu.

Lielbritānijā viens viltota sertifikāta uzrādītājs un, kā uzskata, tirgotājs janvārī arestēts Londonas Lutonas lidostā. Bet BBC žurnālistiem, veicot savu izmeklēšanu, izdevies atrast viltojumu piedāvātājus internetā. Kāda organizētās noziedzības grupa tur tirgo negatīvu testu apliecinājumus, kas izsniegti vienā no Āfrikas valsts Nigērijas klīnikām.

Arī Spānijas policija nesen aizturējusi sievieti, kas par 40 eiro piedāvāja sertifikātu viltojumus internetā. Līdzīgi Francijas gadījumam, likumsargi sāka meklējumus, reaģējot uz kādas Madrides laboratorijas iesniegumu par tās nosaukumu uz apšaubāmas izcelsmes negatīvu testu veidlapām.

Interneta sarakstē krāpniece policistiem, kas uzdevās par klientiem, apsolījās piesūtīt nepieciešamo dokumentu komplektu e-pastā 24 stundu laikā. Turklāt tika norādīts, ka iespējams pielāgoties jebkurām klienta prasībām jebkurā Spānijas vietā.

 

Var traktēt kā slepkavību

Nīderlandes laikraksts “Algemeen Dagblad” pievērsis uzmanību diviem profiliem ziņu apmaiņas vietnēs “WhatsApp” un “Snapchat”, kas “rutinēti” pārdod testu sertifikātus, uz kuriem redzami reāli eksistējušu ārstu parak­stu viltojumi.

Mahinatori ar segvārdiem “Airplane Doctor” (“Lidmašīnas dakteris”) un “Digital Doctor” (“Digitālais dakteris”) piedāvā falsificējumus par 50–60 eiro, kamēr oficiālais šāda veida tests ceļotājiem Nīderlandē izmaksā 150 eiro.

Jurists Sanders Jensens laikrakstam norādījis, ka tādu testu pārdevējiem jārēķinās ar cietumsodu, taču sodīts var tikt arī pircējs – gadījumā, ja viņš ir inficēts un inficē citus, viņu var apsūdzēt krāpšanā. Turklāt, ja šādā veidā inficēts cilvēks nomirst, viltotā testa pircēju teorētiski var apsūdzēt pat slepkavībā ar nodomu.

Ņemot vērā krāpšanas riskus, ES janvāra vidū principiāli vienojās par nepieciešamību ieviest vienota parauga drukāto un elektronisko medicīnisko sertifikātu, kas apliecinātu cilvēka vakcinēšanos pret koronavīrusu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Iespējams, šāds dokuments dos ceļotājam zināmas priekšrocības salīdzinājumā tikai ar negatīva testa apliecinājuma uzrādītājiem. Tas radīs iespēju arī elastīgākai pieejai kontroles gaitā, turklāt novērsīs problēmas, ko rada valodas barjera.

Piemēram, pēc Latvijas Civilās aviācijas aģentūras ziņām, pagājušajā nedēļā lidojums uz Rīgu no citas valsts vairākām personām atteikts tādēļ, ka uzrādīts testa dokuments latviešu valodā, ko izlidošanas punkta darbinieki nespēja izlasīt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO. “45 minūtes pirms Putina izbraukšanas ceļi tiek slēgti,” par Putina šābrīža ikdienu stāsta Londonas profesors
FOTO. Kļuvis zināms, kāpēc tiešraidē no “Eirovīzijas” fināla skatuves nozuda vakara vadītāja Laura Pauzīni
Rajeva prognoze: Cik ilgi karš varētu turpināties?
Lasītāja jautā: kad var stādīt gurķus siltumnīcā un laukā?
Piektdienas gājiena organizatori vāc parakstus par aizliegumu ieņemt amatus prokremliski noskaņotām personām
Lasīt citas ziņas
“Cerība – tas ir muļķa mierinājums.” Iedzīvotāji atbild, kādus atbalsta pasākumus sagaida no valdības saistībā ar cenu pieaugumu
FOTO. Latvijas hokeja izlase uzvar Lielbritāniju
“Attīstībai/Par” nolēmusi, ko virzīs iekšlietu ministra amatam
Ukrainas parlaments pagarina karastāvokli valstī līdz 23. augustam
“Attīstībai/Par” nolēmusi, ko virzīs iekšlietu ministra amatam
19:50
Kā pietrūka talantīgajam šefpavāram Dināram Zvidriņam, lai iekļūtu pasaules prestižākā pavārmākslas konkursa “Bocuse d’Or” finālā?
19:48
Ukrainas tiesībsardze: Krievija cenšas Severodonecku pārvērst par jauno Mariupoli
19:36
“Līdz šim Latvijas politika neko tādu nav pieredzējusi.” Vitenbergs atklāj, vai jūtas politiski nodots
Šonakt iespējamas salnas, bet pirmdiena būs saulaina un silta
Ukraina varētu iestāties ES 15-20 gadu laikā, prognozē Francijas Eiropas lietu ministrs
Keris par mediķu atalgojumu: Ir trīs iespējas – samierināties, streikot vai doties prom
Krievijas spēki mēģina pārraut Ukrainas aizsardzību un ieiet Luhanskas apgabala administratīvajā teritiorijā
Polija nodevusi Ukrainai detaļas un bruņojumu iznīcinātāju “MiG-29” nokomplektēšanai
PVO aicina nekavēties ar pasākumiem pērtiķu baku izplatības ierobežošanai
Uz Baltijas valstīm vairs neplūst Krievijas elektrība
Vectantes mantas neizmeta atkritumos. Agates pieredze, kā pašai nevajadzīgām lietām atrast jaunus īpašniekus
Skatītājs jautā: Ko darīt, ja ir zems asinsspiediens?
Necieņa pret latviešu leģionāru piemiņas vietu Zedelgemā, Beļģijā. Vai vietvarai pietiks drosmes izrauties no “nacistu” apkarotāju tīkliem?
Atis Jansons: Ir Amerikas ceļu infrastruktūrā ļoti mīļa detaļa, kura nebūt nav dārga un mums lieliski noderētu
Liepāja par 23 miljoniem iekustinās Eiropas sabiedrību
Arestovičs: Ukrainas armija pēc pusotra mēneša sasniegs savu kaujas gatavības maksimumu
Grāmatas bērniem par karu autori: “Cīnāmies pret dziļo tumsību”
Tālais ceļš pie ārsta vairs nav jāmēro! Reģionos turpmāk konsultēs attālināti
“Ko tu teici? Runāā skaļāk! Nemurmini sev zem deguna!” Kā saudzēt dzirdi?
Pēc tam, kad tika nogalināta visa viņas ģimene, četras dienas dzīvoja uz plosta! Okeāna bārenes neticamais stāsts
FOTO. “Atbrīvošanās no padomju mantojuma” gājienā pulcējušies vairāki tūkstoši cilvēku
ES izvērš tirdzniecības dialogu ar Taivānu
Vācijā spēcīgās vētrās un tornado vairāki desmiti ievainoto
“Neauglība palīdzēja mums ne tikai satikties ar mūsu brīnišķīgajiem bērniem, bet palīdzēt citiem vecākiem! Lilijas un Vadima adopcijas stāsts
Kas ir tiesīgs saņemt un kā saņemt maksājuma samazinājumu par elektroenerģiju?
EK apstiprina enerģētiskās neatkarības plānu