Kreituse: Man šobrīd ir šausmīga vilšanās izglītības ministrē un arodbiedrībā 86

“Man šobrīd ir šausmīga vilšanās izglītības ministrē [Anda Čakša (JV) – red.]  un arī arodbiedrībā, jo pamats, kam vajadzēja notikt – beidzot vajadzēja noteikt, kas veido pamatā pedagoga algu? Pašlaik mums ir atkal diskusija, grafika sastādīšana, saskaņošana. “Jaunā vienotība” – Kariņa kungs un Ašeradena kungs – vadīja Izglītības komisiju Saeimā, ja – Ašeradena kungs, vienā balsī savā priekšvēlēšanu programmā ierakstīja: pedagoga atalgojums ir 120% pret vidējo algu valstī. Kur tas ir pazudis? Kāpēc Čakšas kundze, un es nesaprotu arī, kāpēc Vanagas kundze [LIZDA vadītāja – red.] tagad neuztur šo prasību?” tā TV24 raidījumā “Dienas personība” sacīja Rīgas Stradiņa universitātes profesore un politoloģe Ilga Kreituse.

“Viņa apsēdās man blakus un sāka izģērbties” – taksometra vadītāja un citu profesiju pārstāvju kuriozi atgadījumi darbā
Kūtris: Valsts noslēpuma atzīme bijusi uzlikta dokumentiem, kuros ir valsts izsaimniekošanas plāni
Zināms, kad aizies bojā Saule – patlaban tai ir 4,57 miljardi gadu
Lasīt citas ziņas

“Un tas būtu ļoti normāli, ka pedagoga alga ir piesaistīta pie vidējās algas valstī, un mainoties vidējai algai, mainās šis te finansējums pedagogam. Un nav jābūt ne grafikam, un nav jābūt ne saskaņošani, ne streika komitejai un kārtējai baidīšanai – streikosim un nestreikosim, un tā,” komentēja Kreituse.

Pedagoga algu jautājums ir tikai viena lieta, par ko sašutusi Kreituse un, kas viņai ir “pilnīgi nesaprotama, kāpēc ap šo visu notiek atkal tāda muļļāšanās”. Savukārt otra lieta, par ko Kreituse uzsvēra raidījumā, ir lauku skolu pedagogi.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Man kaut kur pat gribētos atvainoties lauku skolu pedagogiem par to norādījumu, ka laukos nevar iegūt kvalitatīvu izglītību, vienkāršoti sakot. Es gribētu teikt: nevajag tā runāt, jo tā tas nav! Ja mēs skatamies uz studentiem, es jau teicu, mums vienu gadu labākais maģistrs universitātē bija skolēns no Baltinavas vidusskolas. Es nebaidos viņiem taisīt reklāmu! Pēc Čakšas kundzes ieskatiem tā taču esot galīga Krievijas pierobeža – tur vajadzētu būt neteiksim pagrimumam, bet… Bet tāpēc tāda atteiksme – dalīt laukos un pilsētā – un šobrīd teikt, kur ir kvalitatīvāk un kur ir mazāk kvalitatīvi, tas nav korekti,” norādīja Kreituse.

Kreituse raidījumam “Dienas personība” sacīja: “Jo vērtēt skolēnu pēc tā, kāds tur priekšmets ir bijis un pasniegts tiešā vai kādā tur veidā, nevar, jo skolēnam ir vidusskolā jāapgūst prasme studēt, ja viņš pēc tam grib tālāk mācīties. No lauku vides nākušajiem ir daudz vairāk izkoptas šīs te iemaņas  un daudz vairāk vēlme iegūt ko jaunu, un ieiet šinī apritē. Tāpēc, es gribētu teikt, ka šī ir otra lieta, par ko nevajadzētu šādā veidā runāt, un šādā veidā spriest un vērtēt, un radīt zināmus mazvērtības kompleksus daļai Latvijas iedzīvotāju.”

LETA jau ziņoja, ka 1.februārī Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) turpināja sarunas ar Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrību (LIZDA) par pedagogu atalgojuma celšanas grafiku, trešdien paredzēts sagatavot un saskaņot LIZDA un IZM vienošanās gala tekstu, kur būs daži punkti, ietverot, piemēram, nepieciešamās izmaiņas likumdošanā, aģentūrai LETA skaidroja IZM.

Līdz 1.bebruārim ir jāizstrādā pedagogu darba samaksas pieauguma grafiks, kā arī pedagogu darba slodžu līdzsvarošanas vadlīnijas.

Abas puses vienojās par nākamajiem soļiem un termiņiem pedagogu zemākās algas likmes celšanai. Pirmais solis paredzēts no 2023.gada 1.septembra, nākamais – no 2024.gada 1.janvāra un turpmāk katru gadu 1.janvārī, līdz 2027.gadam. Tad būtu sasaiste ar valsts budžeta veidošanas procesu.

LIZDA, draudot ar beztermiņa pedagoga streiku, septembrī panāca vienošanos ar valdību par izmaiņām pedagogu atalgojuma un darba slodzes jautājumos.

Vispārējās izglītības pedagogiem, tostarp speciālās izglītības pedagogiem, no janvāra jaunajā mērķdotācijas aprēķina modelī tika solīts palielināt viena skolēna izmaksas, kas nozīmētu papildus līdzekļi atalgojuma palielināšanai.

Tāpat vienošanās paredzēja, ka no jaunā mācību gada pedagogi pāries uz 36 stundu darba nedēļu, kur 65% ir kontaktstundas un 35% stundu ir atvēlētas citiem pedagogu darbiem, un pedagogu zemākais atalgojums būs 1080 eiro. Pirmsskolas pedagogiem alga tikšot celta par 100 eiro, sasniedzot 1070 eiro. Savukārt ar 1.septembri pirmsskolas pedagogi pāries uz slodzes līdzsvaru “34+6”.

Valdība nolēma no 2022.gada 1.decembra līdz 2023.gada 1.februārim pagarināt termiņu pedagogu darba samaksas pieauguma grafika izstrādei, kā arī pedagogu darba slodžu līdzsvarošanas vadlīniju izstrādei, jo ir ieilgusi valdības veidošana un nav sākts darbs pie nākamā gada budžeta izstrādes, līdz ar to valsts nākamo gadu sāks ar tehnisko budžetu, kurā nav iekļautas jaunas prioritātes.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Viņa apsēdās man blakus un sāka izģērbties” – taksometra vadītāja un citu profesiju pārstāvju kuriozi atgadījumi darbā
Kūtris: Valsts noslēpuma atzīme bijusi uzlikta dokumentiem, kuros ir valsts izsaimniekošanas plāni
Zināms, kad aizies bojā Saule – patlaban tai ir 4,57 miljardi gadu
VIDEO. Futbola zvaigzne Neimars tiešsaistes pokera spēlē zaudē 1 miljonu eiro un viņa reakcija ir neaprakstāma
Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
Lasīt citas ziņas
Kūtris: Valsts noslēpuma atzīme bijusi uzlikta dokumentiem, kuros ir valsts izsaimniekošanas plāni
Bikše: “Kā sākas runas par skolu reformām reģionos, tā mazie pašvaldību politiķi sāk kliegt un ķerties reformatoram kājās”
Klimata speciālists par kara iespaidu uz vidi: “Tas atstās lielu ietekmi uz nākamajām desmitgadēm”
FOTO. Izturība, spēks un neatlaidība – Latvijas spēcīgākie ļaudis piedalās Bada spēlēs, kādām analogu nav visā pasaulē
Par aizsardzību jārunā godīgi! Veiko Spolītis par zemessarga misiju un var ar šo apziņu vien pietiek
23:00
Helikopteri – lieli, lēni, pamanāmi. Cik liela nozīme karā ir helikopteru aviācijai?
22:16
Klimata speciālists par kara iespaidu uz vidi: “Tas atstās lielu ietekmi uz nākamajām desmitgadēm”
21:47
VIDEO. “Viņš mani cieši apskāva un teica, ka viss būs labi…” žurnāliste Elita Veidemane, runājot par mīļoto Aivaru Brīzi, nespēj valdīt asaras
VIDEO. “Grūti noticēt, ka tas notiek pa īstam!” Latviešu fotogrāfs video iemūžinājis, kā ziemeļblāzma iekrāso debesis virs Latvijas
VIDEO. “Man aiz muguras ekrānā ik pa pāris sekundēm mainījās dažādas krāsas…” Ētera personība Jānis Labucs tiešraidēs piedzīvojis kuriozus
Kāda ir statistika par bezvēsts pazudušajiem Ukrainā? Atbild Rajevs
VIDEO. Futbola zvaigzne Neimars tiešsaistes pokera spēlē zaudē 1 miljonu eiro un viņa reakcija ir neaprakstāma
Gurķu cenas pārsteidz – jābūt lielam patriotam, lai Latvijā audzētos gurķus pirktu par divreiz augstāku cenu
Sākoties ērču aktivitātes sezonai, pieaug risks, ka varētu piesūkties inficēta ērce. Kur to pārbaudīt?
“Viņa apsēdās man blakus un sāka izģērbties” – taksometra vadītāja un citu profesiju pārstāvju kuriozi atgadījumi darbā
VIDEO. Uz Ukrainu nosūtīta krava izlietoto e-cigarešu bateriju – tās lieti noder ukraiņu karavīriem
VIDEO. Sešgadīgs dejotājs no Daugavpils kļuvis par jaunāko čempionu “Latvijas kausa 2023” breikingā
“Tur viss smird!” Uzņēmējs skaidro, kādēļ nekad nepiedalītos valsts iepirkumos
VIDEO. Lukašenko runas laikā liela daļa amatpersonu guļ
No 1.aprīļa stingrāki nosacījumi OCTA noformēšanai
FOTO. VIDEO. “Tas ir laiks, kad es atštepselējos no ikdienas” – maģisko balsu īpašnieki no “Latvian Voices” stāsta, kā jūtas mirkli pirms koncertiem
Par LZS priekšsēdētāju ievēlē Viktoru Valaini
FOTO. Ar stāvovācijām aizvadīts izpārdotais LNSO un Tarmo Peltokoski koncerts
Jānis Kažociņš: “Putins un Dzjiņpins ir divi autokrāti, bet viņiem ir ļoti atšķirīgas intereses”
Aprīļa pirmajā dienā vietām gaidāmi nelieli nokrišņi
Māris Zanders: Ar ko amatpersonas nodarbojas darba laikā, ja problēmas tik ilgstoši izrādās it kā līdz galam neapzinātas?
Cik ilgi vēl mocīs vecākus? Izglītības ministre par to, vai Latvijā plānots pārskatīt mājasdarbu apjomu
Spinātu sēšanas laiks ir klāt! Svarīgākais nosacījums – lai tiem nav par karstu!
“Mazās skolas kropļo bērnu nākotni” – Šadurska izteikumam nepiekrīt citi deputāti
Vispārējs militārais dienests – sabiedrības noturības pamats. Norvēģijas veiksmīgais piemērs
No šodienas atsāk iekasēt maksu par iebraukšanu Jūrmalā