Foto: Karīna Miezāja

Latvieši jūtas pazemoti, cittautieši tēlo, ka ir kurlmēmi. Kā taksometru vadītāji pielāgojas likumam 23

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Maskaviete par karu Ukrainā: “Mēs esam palikuši vieni paši. Mūs visi neieredz. Un pareizi dara.”
“Viņi ir sajukuši prātā.” Politologs par Krievijas lēmumu savilkt spēkus pie savas rietumu robežas
“Narkotikas, izpostīti viesnīcu numuriņi, ballīšu noslēgums slimnīcā,” pēc vētrainas kopdzīves Mosas liecība Depa tiesā varētu būt izšķiroša
Lasīt citas ziņas

Sagaidāms, ka tuvākajā laikā neskaitāmiem taksometru šoferiem, kuru dzimtā valoda ir latviešu, nāksies nopūst putekļus no saviem pamatskolas vai vidusskolas atestātiem ar vienu mērķi – lai viņi varētu turpināt darbu.

Jaunā kārtība, kas stājusies spēkā kopš šī gada 17. augusta, paredz, ka taksometru vadītājiem, iesniedzot pieteikumu reģistrācijai Taksometru vadītāju reģistrā, ar attiecīgiem dokumentiem jāpierāda savas valsts valodas zināšanas.

CITI ŠOBRĪD LASA
Dīvainā kārtā tas attiecas arī uz tiem vadītājiem, kuru dzimtā valoda ir latviešu.

Rīdzinieks Andris Jēkabsons (vārds mainīts), kurš šonedēļ bija devies uz Autotransporta direkciju Vaļņu ielā, lai saņemtu taksometra vadītāja reģistrācijas apliecību, piedzīvojis nepatīkamu pārsteigumu, kad Autotransporta direkcijas darbiniece pieprasījusi viņam rakstisku apliecinājumu valsts valodas prasmei.

Pazemojoša prasība

“To izdzirdot, jutos pazemots,” man stāsta An­dris, “izteikdams savu vajadzību, Autotransporta direkcijas darbinieci uzrunāju skaidrā latviešu valodā. Bet, kā izrādījās, ar to vien nepietika.

Lai saņemtu taksometra vadītāja apliecību, man vēl rakstiski jāpierāda manas dzimtās valodas prasme! Kaut ko tādu piedzīvoju pirmo reizi mūžā!”

Par taksometra vadītāju Rīgā Andris strādā jau sesto gadu. Kad pirms trim gadiem viņš bija vērsies Autotransporta direkcijā, lai saņemtu šo apliecību, kas derīga trīs gadus, nekādu valsts valodas prasmes apliecinājumu Autotransporta direkcijā viņam neprasīja.

“Esmu Latvijas pilsonis un, kā esmu izpētījis arhīvos, mani senči Latvijā dzīvo jau vismaz divsimt gadus,” turpina Andris, “kurš izdomājis šo prasību, ka man, latvietim, kuram latviešu valoda ir dzimtā, tagad rakstiski jāpierāda, ka to protu?!”

Iznākumā Andris bijis spiests doties mājās, lai sameklētu savu vidējās izglītības atestātu. Un Autotransporta direkcijā ieradies otrreiz, lai ar šo dokumentu apliecinātu, ka latvietis Andris tomēr prot latviešu valodu.

“Šis stāsts jau nav tikai par mani vien,” spriež An­dris, “ar šo pazemojošo prasību saskarsies tūkstošiem citu taksometru vadītāju, kuri ieradīsies Autotransporta direkcijā, lai reģistrētu uzņēmējdarbību.”

Krāpnieki uzdodas par kurlmēmiem

Autotransporta direkcijas pārstāve Zane Plone apstiprina, ka pēc Ministru kabineta noteikumiem nr. 149 “Vadītāju reģistrācijas noteikumi pasažieru komercpārvadājumiem ar taksometru un vieglo automobili” Taksometru vadītāju reģistrā reģistrē autovadītāju, kuram valsts valodas zināšanas nav zemākas par vidējā līmeņa 1. pakāpi (B1).

“Līdz šim dokumentus, kas apliecina valsts valodas zināšanas, taksometru vadītājiem lūdzām iesniegt tikai tad, ja radās aizdomas par latviešu valodas neprasmi šajā līmenī,” skaidro Z. Plone. Reģistrācijai iepriekš pieticis ar taksometru vadītāju pieteikumiem, kurus Autotransporta direkcijai viņi lielākoties iesnieguši elektroniski, tostarp apliecinot, ka viņu valsts valodas zināšanas ir atbilstošas.

“Tomēr vēlāk bieži atklājām, ka tā nemaz nav, par ko saņēmām sūdzības no iedzīvotājiem, kuri izmanto taksometru pakalpojumus,” tā Z. Plone.

Risinājums tapis, apspriežoties ar Valsts valodas centru, un Autotransporta direkcijā pieņemts lēmums, sākot no šī gada 17. augusta, pieprasīt valodas zināšanas apliecinošus dokumentus visiem, kuri iesniedz pieteikumus reģistrēšanai Taksometru vadītāju reģistrā.

Turklāt direkcijā pat atklājuši, ka, slēpdami valsts valodas neprasmi, negodīgi taksometru vadītāji pat novieto pie salona priekšējā vējstikla zīmīti ar uzrakstu, ka ir kurlmēmi…

Kā skaidro Autotransporta direkcijas pārstāve, tautība un valstiskā piederība vēl neapliecina valsts valodas zināšanas, tāpēc, vērtējot valodas zināšanas, uz to vien neesot iespējams balstīties.

Dokumenti, kas apliecina valodprasmi

Pēc Ministru kabineta noteikumiem taksometru vadītājiem jāreģistrējas Taksometru vadītāju reģistrā vienu reizi trijos gados. Valsts valodas zināšanas apliecina šādi dokumenti:

• izglītības dokuments par pamata, vidējās vai augstākās izglītības iegūšanu akreditētā programmā latviešu valodā (iesniedzot augstākās izglītības diplomu, tam jāpievieno diploma pielikums, kurā attēlota informācija par to, ka programma apgūta latviešu valodā; iesniedzot pamata vai vidējās izglītības dokumentu, tam jāpievieno sekmju izraksts),

• pamatizglītības vai vispārējās vidējās izglītības sertifikāts, ja tika apgūta akreditēta mazākumtautību izglītības programma un kārtots centralizētais eksāmens latviešu valodā (mazākumtautību izglītības programmās 9. klasei) vai centralizētais eksāmens latviešu valodā un literatūrā (mazākumtautību izglītības programmās 12. klasei);

SAISTĪTIE RAKSTI

• valsts valodas prasmes apliecība.

Valodas zināšanu vidējā līmeņa 1. pakāpe (B1) – persona spēj risināt vienkāršu dialogu par sadzīves un viņai zināmām profesionālām tēmām, īsi formulēt savu viedokli, lasa un saprot vienkārša satura dažādas tematikas tekstus, spēj uzrakstīt tipveida dokumentus (piemēram, iesniegumus, pilnvaras, aktus), kā arī vienkāršus tekstus par sadzīves vai ar personas darbu saistītām tēmām, uztver un saprot dabiskā tempā runātus vienkāršas struktūras tekstus par profesionālām vai sadzīves tēmām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Maskaviete par karu Ukrainā: “Mēs esam palikuši vieni paši. Mūs visi neieredz. Un pareizi dara.”
“Viņi ir sajukuši prātā.” Politologs par Krievijas lēmumu savilkt spēkus pie savas rietumu robežas
“Narkotikas, izpostīti viesnīcu numuriņi, ballīšu noslēgums slimnīcā,” pēc vētrainas kopdzīves Mosas liecība Depa tiesā varētu būt izšķiroša
VIDEO. Krievijas iedzīvotāji ielu intervijās atbild uz jautājumu – vai viņi atbalstītu “specoperāciju” pret Somiju vai Zviedriju?
Maestro Raimonds Pauls atklāti pasaka, ko domā par “Uzvaras” pieminekļa nojaukšanu
Lasīt citas ziņas
“Situācija ir smaga vairākās vietās.” Rajevs par pēdējās diennakts notikumiem Ukrainā
“Ir nepiemērots brīdis tautas tracināšanai.” Kilbloka par Maskavas ielas pārdēvēšanu
Šlesers: “Jāsēžas ar amerikāņiem pie galda un skaidri jāpasaka: mēs gribam kopā ar jums uzbūvēt atomelektrostaciju”
Māra Libeka: Netrūkst tādu, kuriem gluži vienalga, ka stāv tur kaut kāds tēls no 50 okupācijas gadiem
“Situācija ir smaga vairākās vietās.” Rajevs par pēdējās diennakts notikumiem Ukrainā
21:00
Degvielas cenas: kā kompensēt kāpumu?
20:49
Krievija cenšas Donbasā izvērst masīvu uzbrukumu
20:16
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā ar Igoru Rajevu
Noskaidroti un aizturēti Bunkus slepkavībā iesaistītie, tostarp pasūtītājs un izpildītājs
Rīga un Tampere ir vienīgās pretendentes uz 2023. gada pasaules hokeja čempionāta rīkošanu
“Mums jāizmanto viss iespējamais.” Leiena mudina iesaldētos Krievijas aktīvus izmantot Ukrainas atjaunošanai
Rīgas dome: Pašvaldība nevilcināsies nojaukt padomju pieminekli Pārdaugavā
Otrdien darbu atsācis Harkivas metro
Par 30 dienām pagarinās iespēju Ukrainas iedzīvotājiem saņemt atbalstu ēdināšanai un izmitināšanai
Latvijas hokeja izlase pasaules čempionātu beidz ar zaudējumu zviedriem
Nākamās divas ziemas ir īpaši būtiskas, jādomā, kā nodrošināties ar resursiem – komentē Roberts Zīle
Trešdien daudzviet Latvijā uzlīs; valsts austrumos diena būs sausa un vasarīgi silta
Ģimenes ārsts skaidro, kādēļ šogad gripa vēl plosās maijā
Rīgas pašvaldība gatavo lēmumu par LKS plānotā gājiena aizliegšanu
Latvija slimnīcai Ukrainā ziedos operatīvo medicīnisko transportlīdzekli
Pārtikas cenas turpina pieaug – vai iedzīvotājiem un valstij jāveido pārtikas rezerves?
Tiesa Ukrainā piespriež prokrieviskam aģitatoram iemācīties dziesmu par Banderu un dzejoli “Mīlēt Ukrainu”
“Karš nebeigsies, krievi sāks vēl asiņaināku un apjomīgāku ofensīvu!” Zelenskis firmām, kas pamet Krievijas tirgu, piedāvā turpināt darbu Ukrainā
“Putinu mēģināja nogalināt,” atklāj Ukrainas izlūkdienesta vadītājs Budanovs
Kad kovids norimies, infektologi sāk runāt par jaunu vīrusu! Cik bīstamas ir pērtiķu bakas?
VIDEO. Jelgavniece, kas piepildīja sapni un tika pie “čūskas mēles” atklāj: plāno operāciju, lai mainītu savas ausis
“Politiskie līķi atkal grabina zārku vākus, pūloties tikt laukā no pazemes aizmirstības!” Egila Līcīša feļetons
Garda uzkodiņa – avokado ar garnelēm
VIDEO. Krievijas iedzīvotāji ielu intervijās atbild uz jautājumu – vai viņi atbalstītu “specoperāciju” pret Somiju vai Zviedriju?
Latvijas dzīvnieku patversme “Ulubele” izkrāpj ziedojumus, iežēlinot ar ukraiņu ģimenes slimu sunīti
Šonedēļ augļus nesīs labi saplānota, tālredzīga rīcība! Horoskopi no 23. līdz 29. maijam