Eiropas basketbola čempionāta spēle starp Latvijas un Čehijas izlasēm “Arēnā Rīga”.
Foto – LETA

Latvijas basketbola izlase svarīgā spēlē uzvar Čehiju (FOTO) 0

Latvijas vīriešu basketbola izlase Eiropas čempionāta finālturnīra D apakšgrupas trešajā spēlē pirmdien “Arēnā Rīga” ar rezultātu 72:65 (17:22, 23:11, 11:9, 21:23) uzvarēja turnīru Čehijas izlasi, kurai šī bija pirmā neveiksme.

Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115

Līdz ar to pēc trim kārtām pa divām uzvarām guvušas Lietuva, Beļģija, Latvija un Čehija, kas nozīmē aizraujošas noslēdzošās divas apakšgrupu turnīra kārtas.

Latvijas izlasē rezultatīvākais ar 14 punktiem bija Jānis Blūms, bet ar 11 punktiem izcēlās Jānis Strēlnieks un Kaspars Bērziņš, kuriem arī attiecīgi septiņas rezultatīvas piespēles un sešas atlēkušās bumbas.

Savukārt Čehijas izlasē Tomāšs Satorinskis izcēlās ar 22 punktiem un deviņām rezultatīvām piespēlēm, bet Jans Veselijs izcēlās ar 17 punktiem un 11 bumbām zem groziem.

Lai arī spēles rezultātu atklāja čehi, turpinājumā trīs veiksmīgi metieni padevās latviešiem, nonākot vadībā ar 6:2. Pirmo tālmetienu šajā mačā Latvijas rindās realizēja Jānis Timma, savu komandu izvirzot vadībā ar 9:4.

Nākamajās minūtēs Čehija pietuvojās Latvijai, gūstot divus punktus no spēles un realizējot vienu no diviem soda metieniem (7:9).

Turpinājumā Čehija pietuvojās un Tomāšs Satorinskis pēc diviem punktiem ar sodu jau izvirzīja to vadībā ar 16:15. Ceturtdaļas beigas Čehija aizvadīja pārliecinoši, iegūstot jau vadību ar 22:17.

Arī otrās ceturtdaļas sākums latviešiem nebija pārāk veiksmīgs un pēc četrām nospēlētām minūtēm čehiem bija jau sešu punktu pārsvars (28:22), bet vēl pēc minūtes tas palielinājās līdz septiņiem punktiem (31:24). Tiesa, nākamajos uzbrukumos, pateicoties Daira Bertāna tālmetienam un Kaspara Bērziņa pustālajam metienam, Latvija samazināja rezultāta starpību līdz diviem punktiem (29:31).

Divas minūtes līdz puslaika beigām, pateicoties Mārtiņa Meiera diviem un Jāņa Blūma vienam precīzam metieniem, Latvija atguva vadību (35:31), bet pēc tam Blūma tālmetiens jau deva septiņu punktu pārsvaru. Savukārt puslaiks noslēdzās ar 40:33.

Trešā ceturtdaļa iesākās ļoti aktīvi un basketbolisti sīvi cīnījās par katru atlēkušo bumbu. Tiesa, komandu precizitāte nebija tik augsta un ceturtdaļas vidū rezultāts bija 4:2 Čehijas labā. Zīmīgi, ka čehu spēlētājs Pāvels Pumprla netrāpīja sešus soda metienus pēc kārtas.

“Sauso” abu komandu periodu pārtrauca Blūms, kurš realizēja tālmetienu, panākot 45:37. Pēc tam komandas bija rezultatīvas no soda līnijas – divus punktus guva čehi, bet četrus “sodus” iemeta mājinieki (49:39). Pēdējo ceturtdaļu Latvija varēja uzsākt pie rezultāta 51:42.

Noslēdzošās ceturtdaļas sākumā abas komandas realizēja vairākus metienus, līdz ar to čehiem nespējot pietuvoties mājinieku izlasei. Četras minūtes līdz mača pamatlaika beigām Latvijai bija desmit punktu pārsvars (62:52) un arī pēdējās minūtēs viņi cīņā par uzvaru nespēja iesaistīties.

Kā zināms, Latvijas izlase pirmajā spēlē sestdien ar 78:67 pārspēja Beļģiju, bet dienu vēlāk ar 49:68 piekāpās Lietuvai, aizvadot savu mazrezultatīvāko cīņu Eiropas meistarsacīkstēs kopš neatkarības atgūšanas.

Savukārt Čehija čempionātu bija iesākusi ar divām ļoti pārliecinošām uzvarām – 80:57 pret Igauniju un 78:64 pret Ukrainu.

Turnīra pirmajā pirmdienas spēlē ļoti dramatiskā cīņā vien pēc video atkārtojuma Beļģija ar 76:74 uzveica Lietuvu.

Savukārt vakarā plkst.21.30 sāksies duelis, kurā tiksies Igaunija un Ukraina.

Līdz ar to D apakšgrupā pa divām uzvarām trijās spēlēs ir Čehijai, Lietuvai, Beļģijai un Latvijai, bet divus zaudējumus divās spēlēs cietušas Igaunija un Ukraina.

Turpinājumā otrdien izlases mačus neaizvadīs, turnīru atsākot trešdien. Latvija noslēdzošajās divās spēlēs cīnīsies pret Ukrainu un Igauniju.

Čehija Eiropas čempionātos debitēja 1999.gadā, bet šoreiz tā piedalīsies vien ceturtajā finālturnīrā vēsturē.
Līdz šim labākais rezultāts sasniegts tika pirmajā dalības reizē, kad Čehija guva 11.vietu.

Čehijas izlases sastāvā ir arī šī gada ULEB Eirolīgas “Final four” dalībnieks Jans Veselijs. Iepriekšējo sezonu Veselijs pārstāvēja Turcijas klubu Stambulas “Fenerbahce Ulker”, ar kuru kopā sasniedza ULEB Eirolīgas finālčetrinieka turnīru, zaudējot abos mačos un ieņemot ceturto vietu.

Tāpat Čehijas valstsvienības sastāvā ir spēcīgās Spānijas komandas “Barcelona” spēlētājs Tomāšs Satoranskis.

Iepriekšējā turnīrā, kas aizpērn risinājās Slovēnijā, Veselijs vidēji mačā guva 17 punktus un savāca 11,2 atlēkušās bumbas, būdams Čehijas valstsvienības līderis. Savukārt Satoranskis vidēji mačā guva 11,2 punktus un izdarīja 4,2 rezultatīvas piespēles.

Tāpat čehu komandas sastāvā ir pieredzējušie Ļubošs Bārtons un Jirži Velšs, kuri aizpērn bija vienīgie Čehijas izlases spēlētāji ar Eiropas čempionātu pieredzi.

Izlases treneris Ronens Ginsburgs valstsvienības sastāvā iekļāvis arī malējās pozīcijas spēlētājus Pāvelu Pumprlu, Dāvidu Jenileku un Vojcehu Hrubanu, kā arī uzbrucēju Pāvelu Houšku un centru Petru Bendu.

Pārsteidzoši izlasē netika iekļauts 23 gadus vecais centrs Ondržejs Balvins, kuram bija svarīga loma iepriekšējā čempionātā un pagājušajā vasarā notikušajā kvalifikācijā.

Tikmēr debiju Eiropas čempionātā piedzīvojis amerikāņu basketbolists Bleiks Šilbs, kurš jau vairākus gadus bija precējies ar Čehijas pilsoni, bet augusta beigās saņēma arī valsts pilsonību.

Tāpat Eiropas čempionātā pirmoreiz ir Patriks Auda un Jakubs Širina, kuri izlasē pirmo reizi parādījās pagājušā gada kvalifikācijas spēlēs.

Gatavojoties Eiropas čempionātam, no septiņām pārbaudes spēlēm Čehija uzvarēja tikai divās.

Tikmēr Latvija sagatavošanās ciklā aizvadīja deviņas pārbaudes spēles, gūstot piecas uzvaras. Ja cikla vidū tika ciestas četras neveiksmes pēc kārtas, pēdējos trijos mačos Latvija spēja izcīnīt panākumus.

Eiropas čempionāta apakšgrupu turnīra izspēle norisinās četrās pilsētās – Berlīnē (Vācija), Monpeljē (Francija), Zagrebā (Horvātija) un Rīgā.

Eiropas čempionātā no grupas tālāk turnīram kvalificēsies četras labākās komandas, bet izslēgšanas spēles no 12. līdz 20.septembrim tiks aizvadītas Francijas pilsētā Lillē.

Eiropas čempionātā tiks dalītas ceļazīmes arī uz 2016.gada Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm. Pie tām tiks turnīra finālistes, bet trešās līdz septītās vietas ieguvējas kvalificēsies olimpiskajam atlases turnīram.

2015.gada Eiropas čempionātam bija plānots risināties Ukrainā, tomēr nestabilās politiskās situācijas dēļ lēmums tika mainīts.

Pirmā Eiropas čempionvienība Latvija līdz šim finālturnīru rīkojusi vienu reizi, kad 1937.gadā ieņēma sesto vietu.

Latvijas izlase Eiropas čempionātā piedalās jau desmito reizi pēc neatkarības atgūšanas. Līdz šim labākais sasniegums bijis 2001.gada turnīrā, kad tika izcīnīta augstā astotā vieta. Piecos Eiropas čempionātos valstsvienība nespēja izkļūt no apakšgrupas, bet šī melnā sērija tika pārtraukta 2013.gadā Slovēnijā, kad Latvija palika vien uzvaras attālumā no ceturtdaļfināla sasniegšanas.