Latvijā
Politika

Levitu varētu atbalstīt vismaz seši “KPV LV” frakcijas deputāti1


Artuss Kaimiņš.
Artuss Kaimiņš.
Foto: LETA/Zane Bitere

Vismaz seši “KPV LV” Saeimas frakcijas deputāti nolēmuši balsot par Eiropas Savienības tiesneša Egila Levita kandidatūru Valsts prezidenta amatam, noskaidroja aģentūra LETA, aptaujājot parlamentāriešus.

Līdz šim atbalstu Levita kandidatūrai paudis Artuss Kaimiņš, Ramona Petraviča, Aldis Blumbergs, Jānis Vitenbergs, Aivars Geidāns, kā arī Ivars Puga.

Geidāns apliecināja, ka, izvērtējot “visus plusus un mīnusus”, nolēmis balsot par Levita kandidatūru.

Deputāts uzskata, ka Latvijai ir svarīgi turpināt integrēties Eiropā, ko Levits varēs vadīt veiksmīgi, tajā skaitā svešvalodu zināšanu dēļ, kuras dažkārt trūkstot Latvijas augstām amatpersonām. Arī deputāts Puga norādīja, ka pašreizējās prognozes liecina, ka viņš atbalstīs Levita kandidatūru.

Vairāki frakcijas deputāti jau pauduši arī noraidošu nostāju. Piemēram, deputāte Karina Sprūde aģentūrai LETA sacīja, ka neplāno atbalstīt Levita kandidatūru, jo nevēlas piedalīties “politiskajā tirgū”. Gadījumā, ja prezidenta amatam netiks izvirzīti citi kandidāti, Sprūde ar kolēģiem varētu apsvērt kāda pretendenta pieteikšanu.

Arī deputāte Ieva Krapāne pieļauj iespēju pati vai arī kopā ar citiem deputātiem izvirzīt kādu no diviem citiem “KPV LV” frakcijā apspriestajiem kandidātiem – tiesībsargu Juri Jansonu vai stomatoloģi Alēnu Butkēviču. Krapāne arī pauda, ka balsos pret Levita kandidatūru, jo lielākā daļa viņas vēlētāju neatbalsta minēto pretendentu.

Daļa frakcijas savu lēmumu vēl nav pieņēmusi. Deputāts Ēriks Pucens uzskata, ka Levits ir labs kandidāts, tomēr par šo jautājumu lems tad, kad būs zināmas visas izvirzītas kandidatūras.

Arī deputāts Didzis Šmits lēmumu par prezidenta kandidātu pieņems tikai tad, kad tiks nosaukti visi iespējamie šī amata pretendenti.

Ja cienījamu konkurentu Levitam nebūs, Šmits arī apsvēršot iespēju izvirzīt kādu kandidātu. Pēc deputāta domām, jānotiek plašām debatēm par šo jautājumu. Savukārt prezidenta amata kandidātam jāpiedāvā redzējums valsts attīstībai.

Deputāte Iveta Benhena-Bēkena norādīja, ka lēmumu, par ko balsot, pieņems Valsts prezidenta vēlēšanu dienā. Politiķe norādīja, ka pašlaik nav vēl zināmi visi kandidāti, kas tiks pieteikti vēlēšanām. Parlamentāriete neplāno virzīt, kādu sevis izvēlētu kandidātu. Deputāte akcentēja, ka Valsts prezidentam ir jāspēj prezentēt valsti un vienot sabiedrību.

Vaicāta, vai vairāki pēdējie balsojumi par labu valdībai, liecina, ka viņa sevi uztver kā koalīcijas politiķi, Benhena-Bēkena norādīja, ka nav nedz par koalīciju, nedz par opozīciju, bet ir “par ideju realizēšanu, kas nāk par labu sabiedrībai”. Politiķe skaidroja, ka Saeimā jūtas kā “parasts sabiedrības loceklis”.

Deputāte Linda Liepiņa norādīja, ka jāredz, kas būs izvirzītie kandidāti, lai izlemtu, par ko balsot. Politiķe norādīja, ka Levits nav starp viņas favorītiem. Reizē ar koalīcijas “neētisko” paziņojumu par atbalstu vienam kandidātam tiek izdarīts politisks spiediens uz citiem potenciālajiem pretendentiem, samazinot viņu vēlmi kandidēt, uzskata Liepiņa.

Politiķe norādīja, ka Kaimiņa “vienpersonisks” viedoklis šajā jautājumā liecina, ka viņš “absolūti nerēķinās ar frakcijas viedokli un iet “viena cilvēka partijas” virzienā”. Liepiņa norādīja, ka daļā frakcijas esot ļoti liela neapmierinātība ar Kaimiņa paziņojumu, jo vairāki deputāti drīzāk atbalsta Jansona vai Butkēvičas kandidatūru.

Deputāts Kaspars Ģirģerns norādīja, ka vēlas, lai prezidenta vēlēšanās būtu konkurence un diskusijas, kurās taptu skaidrs, kurš būs labākais kandidāts. Politiķi nav uzrunājis tas, ka Levits iepriekš paziņojis, ka vēlas saņemt tieši koalīcijas atbalstu. Ģirģens neizslēdz iespēju atbalstīt arī kāda cita kandidāta izvirzīšanu. Viņš pauda, ka balsos par labāko pretendentu, kas varētu būt gan Levits, gan kāds cits kandidāts.

Deputāte Janīna Kursīte pauda, ka lēmumu pieņems pēc tikšanās un aprunāšanās ar Levitu.

Politiķe norāda, ka izlems atbalstīt viņa kandidatūru, ja gūs pārliecību, ka Levits ne tikai spēs atbilstoši prezentēt valsti, bet būs arī Latvijas iedzīvotāju prezidents, kurš sarunājas ar tautu.

Kaimiņš iepriekš zināja teikt, ka arī frakcijas vadītājs Atis Zakatistovs esot paudis gatavību balsojumā atbalstīt Levita kandidatūru. Zakatistovs gan aģentūrai LETA tieši uz jautājumu par atbalstu Levitam neatbildēja. “Frakcija ir lēmusi neizvirzīt savu kandidātu. Citi lēmumi nav pieņemti,” norādīja politiķis.

Saistītie raksti

“KPV LV” frakciju pārstāv 15 parlamentārieši. Četri no viņiem balsoja pret valdības apstiprināšanu. Līdz šim ir panākta vienošanās, ka valdību atbalstošie deputāti un visa frakcija par saviem atbildības jautājumiem lemj atsevišķi.

Kā ziņots, koalīcijas partijas vienojušās Valsts prezidenta amatam virzīt Levita kandidatūru, pirmdien pēc partiju pārstāvju tikšanās paziņoja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

LA.lv
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Viens meta ar alus pudeli, otrs – aizstāvējās un iedūra kaklā nazi…
11 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
“LA” aptauja: Vai piekrītat mediķiem – liegt skolēnu dziesmu svētku laikā tirgot alkoholu?
11 stundas
LE
LETA
Latvijā
Latvijas cietumos HIV izplatība ir 20 reizes lielāka nekā valstī vidēji
11 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
Kā uzlabot eksportu, kur meklēt investorus un kā attīstīt pasaules līmeņa ražošanu. Intervija ar LIAA vadītāju Rožkalnu
8 minūtes
LE
LETA
Dabā
Tuvākajā nedēļā gaidāmi jauni siltuma rekordi
1 minūte
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Kariņa valdības otrā elpa
14 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Blumbergs jaunā TV reklāmā aicina Senātu atcelt Trampu no amata
3 minūtes
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
1940. gada 22. janvārī. “Zvejnieka dēla” sensācija
18 minūtes