Latvijā
Izglītība

LU zinātnieki teorētiskajos pētījumos veikuši aprēķinus jauniem materiāliem enerģijas iegūšanai0

Foto: Smileus/Shutterstock

Viens no pagājušā gada nozīmīgākajiem zinātnes sasniegumiem Latvijas Universitātē (LU) ir zinātnieku veiktie aprēķini jauniem materiāliem enerģijas iegūšanai un uzkrāšanai, pavēstīja augstskolā.

LU informēja, ka pētnieku grupa LU Cietvielu fizikas institūtā sadarbībā ar pētniekiem Teorētiskās ķīmijas institūtā un Jilin Universitātē Ķīnā veikuši teorētiskus aprēķinus jauniem materiāliem enerģijas iegūšanai un uzkrāšanai.

Pētījumos ietilpst desmit LZA korespondētājlocekļa, LU Cietvielu fizikas institūta vadošā pētnieka Roberta Eglīša un viņa vietējo un ārzemju partneru raksti, kas publicēti laika posmā no 2018.gada līdz 2020.gadam.

LU skaidroja, ka teorētisko pētījumu rezultāti iegūti vairākos projektos un ir par dažādiem materiāliem dažādos pielietojumos, bet, kā minēja institūta vadošais pētnieks Jānis Kleperis, vispopulārākais pētījums desmit teorētisko rakstu kopā ir saistīts ar elektrodu materiāliem litija jonu baterijām.

Publikācijā, kas veltīta litija jonu baterijām, ir par katodmateriālu, kuram varētu būt lielāks katoda potenciāls nekā tagad izmantotajam, proti, tajā ir nevis tradicionālie 3,5-4 volti, bet pieci volti. “Tāds materiāls tika sintezēts pagājušā gadsimta beigās, tiesa, praktiskiem pielietojumiem vēl nederīgs. Ka tas arī teorētiski ir iespējams, pirmo reizi pierādīts Roberta Eglīša darbos,” skaidroja pētnieks.

Viens no rakstiem veltīts arī organiskām Saules baterijām, kas ir alternatīvs un ekoloģiski tīrs enerģijas avots. Universitāte norādīja, ka bateriju pamatā ir organiska krāsviela, kas absorbē Saules gaismas kvantus, kuri rada elektronu caurumu pāri, kuri ātri jāatdala.

Nākotnē zinātnieki plāno pētīt arī inovatīvu veidu plastmasas iegūšanai.

Februārī LU zinātniekus godinās Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) apbalvošanas ceremonijā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Atceļ lēmumu par atbalstu dabasgāzes termināļa būvniecībai Skultes ostā 2
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Covid-19 krīzei mazinoties, ar robežu atvēršanu Latvijai steigties nevajadzētu 1
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Ušakovs pārsūdzēs tiesas spriedumu
4 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Lieldienu laikā ciemošanās ir aizliegta 2
2 stundas
IE
Ināra Egle
Latvijā
Parādījušās šaubas, vai Rīgas domes vēlēšanas vispār varētu notikt arī rudenī
56 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Konkursu par finansējumu Covid-19 skarto mediju atbalstam varētu izsludināt jau rīt 1
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Pēdējā diennaktī vislielākais Covid-19 inficēto skaita pieaugums Rīgā 2
4 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
No liela ieguvuma reģionam līdz lielai bēdai saulkrastiešiem. Kā vērtēt atcelto atbalstu “Skulte LNG terminal” projektam?
21 minūtes