Foto: Zuma Press/Scanpix/LETA

Mākslīgais intelekts palielinājis supermasīva melnā cauruma asumu līdz “pilnai izšķirtspējai”, un rezultāti ir satriecoši 32

Zinātnieki ar mākslīgā intelekta palīdzību pirmo reizi tuvplānā palielinājuši 2019. gadā publicētā melnā cauruma attēla asumu līdz “pilnai izšķirtspējai”, un rezultāti ir satriecoši, vēsta www.livescience.com.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Daži no viņiem pat neprecēti! Šī gada 10 iekārojamākie Latvijas vīrieši MI skatījumā
Kokteilis
Emocijzīmes, kas bieži tiek pārprastas: tās nozīmē kaut ko pavisam citu, nekā domājat 31
Smieties vai raudāt? Aitu ganāmpulks, notiesājis iespaidīgu daudzumu kaņepju, sācis uzvesties savādi…
Lasīt citas ziņas

Nofotografētais melnais caurums atrodas 55 miljonu gaismas gadu attālumā galaktikā M87 un attēls uzņemts ar plašu radioteleskopu tīkla palīdzību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Attēlā tika sniegts pirmais tiešais vizuālais pierādījums, ka melnie caurumi eksistē, parādot centrālo tumšo reģionu, ko ieskauj gaismas gredzens, kas no vienas puses izskatās gaišāks. Astronomi šo objektu nodēvēja par “izplūdušu, oranžu virtuli”.

Jaunajā attēlā, kas pārveidots ar mākslīgo intelektu, labāk redzams objekta tumšais centrālais reģions un negaidīti šaurais spilgtais emisijas gredzens, ko rada karstā gāze, kas iekrīt melnajā caurumā. Iesaistītie pētnieki vēlas uzsvērt, ka šajā attēlā netiek izmantots mākslīgais intelekts, lai aizpildītu nepilnības, kā to dara daži viedtālruņi, lai palielinātu kameras attēla iespējas, bet gan tiek izmantoti sākotnējie dati no Event Horizon Telescope (EHT) sadarbības un tie tiek palaisti caur viņu izstrādāto programmu, lai faktiski attēlotu pilnu EHT izšķirtspēju.

Melnais caurums ir kosmisks objekts, kas izveidojas pēc zvaigznes bojāejas, kas ir tik smags, ka tā vietā, lai izstarotu gaismu, tā to iesūc līdz ar visu, kas nonāk tās gravitācijas laukā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.