Latvijā
Sabiedrība

Māra Zālīte: Lolosim savu tēvzemi, centīsimies tās labā darīt, ko katrs varam1


“Māras pusē. Dzejniece un rakstniece Māra Zālīte” pirmizrāde
“Māras pusē. Dzejniece un rakstniece Māra Zālīte” pirmizrāde
Publicitātes foto/LTV

Sestdienas, 16. novembra, pēcpusdienā, klātesot filmas galvenajai varonei, uzņemšanas komandai, rakstnieces ģimenei, draugiem, domubiedriem un Tukuma iedzīvotājiem, Tukuma kultūras namā aizvadīta Latvijas Televīzijas dokumentālās filmas.

Režisore Zita Kaminska un scenārija autore Ilze Strenga dokumentējušas Māras Zālītes dzīvi viena gada laikā, esot viņai blakus ikdienā, norāda LTV.

Pirmizrādi atklāja filmas galvenās varones un radošās komandas uzruna. Māra Zālīte sanākušajiem atklāja, ka šī ir pirmā reize, kad viņa kādu žurnālistu ielaidusi tik tuvu privātajā telpā – līdz šim nevienam nav bijusi iespēja tik tuvu ielūkoties Māras ģimenes vidē un ieraudzīt viņu savā vissargātākajā un mīļākajā vidē.

Tomēr, kā uzsvēra gan pati Māra, gan filmas uzņemšanas komanda – stāsts nav par privātumu vai tā pārkāpšanu. Tāpat – tas nav klasisks biogrāfisks stāsts.

Māra Zālīte uzrunu teica svētku nedēļas noskaņās – viņa aicināja novērtēt to, kas mums ir šodien, un izprast savas valsts brīvības un neatkarības vērtību.

“Lolosim savu tēvzemi, centīsimies darīt, ko katrs varam tās labā,” aicināja Māra.

“Paldies Dievam, ka mums ir šāda iespēja godāt un cienīt šī laika cilvēkus. Tā ir vislabākā iespēja, ko mums dod sabiedriskā televīzija. Tas ir tik, tik ļoti nozīmīgi!” gandarījumu par iespēju veidot filmu par Māru Zālīti savā uzrunā pauda Ilze Strenga.

Māra Zālīte daudziem ir simbols – Atmodas un atgūtas brīvības, inteliģences un ideālu. Viņa ir daudz runājusi par citiem, vērtējusi un spriedusi par procesiem, viņa rakstījusi par to, kas viņu veidojis, tomēr par to, kāda ir Māra Zālīte ikdienā un kā ir tur – Māras pusē, runāts ir maz.

Filmas veidotājus vilināja iespēja ieraudzīt dzejnieci tuvu – dokumentēt mirklī, kad rodas dzejolis.

Dzejniece filmā atklāj, kādas sajūtas viņai raisa simboliskais pienākums būt sabiedrības modinātājai. Tāpat Māra ļauj ieskatīties gan viņas teātra sajūtās un domās, gan atklāj savu “bestselleru” – grāmatu “Pieci pirksti” un “Paradīzes putni” – tapšanas stāstus.

Viņas pienākums bija uzrakstīt saviem mazbērniem par dzimtas piedzīvoto izsūtījumā Sibīrijā. Ģimene ir arī rakstnieces miers un spēks, un iespēja diskutēt ar lielajiem bērniem vai rotaļāties ar mazbērniem ir Māras oāze. Filmā sajūtams gan Māras Zālītes viedums, gan spēku, gan arī sievišķība un emocionālais trauslums. Tajā pašā laikā filma ir arī atgādinājums turēties pie pamatvērtībām – ģimenes, tautas, savas valsts.

Latvijas Televīzijas dokumentālo filmu veidojusi režisore Zita Kaminska, scenārija autore Ilze Strenga, operatori Aldis Šēnbergs, Jānis Dzilna un Normunds Pavlovskis, montāža – Ģirts Ģērmanis, skaņu režija – Diāna Pāvilsone. Producenti – Ieva Rozentāle, Artis Dobrovoļskis.

Filmas televīzijas pirmizrāde – 18. novembrī plkst. 21.20 LTV1 un REPLAY.lv.

Skaties foto no pasākuma Tukumā:

“Māras pusē. Dzejniece un rakstniece Māra Zālīte” pirmizrāde

LTV “Panorāmas” reportāža no Tukuma:

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Cik liela patiesībā ir Rīga?
19 stundas
LE
LETA
Latvijā
No rīta izgāja no mājas un pazuda: Ventspilī meklē pazudušu 80 gadus veco Lailu
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Latvijas valsts izveidotājs un kapracis vienā personā: spītīgais Liepājas saimnieks Ansis Buševics
1 diena

Lasītākie

ML
Māra Libeka
Veselam
“Visticamāk, otrā viļņa nebūs, bet neviens oficiāli to neteiks”. Latviešu ārsts par Vācijas cīņu ar koronavīrusu 2
Intervija 12 stundas
Raivis Šveicars
Ekonomika
Pie durvīm klauvē 6G. Izstrādāts pirmais “Wi-Fi 6” rūteris
10 stundas
SK
Skaties.lv
Ekonomika
VIDEO. Vai naudas trūkuma dēļ beigsies čeku loterija?
8 stundas
ĢK
Ģirts Kasparāns
Latvijā
Nicas vietā izvēlies Nīcu jeb apceļo savu dzimto zemi
10 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
Aptauja: Kāpēc Latvijā tik daudz cilvēku slīkst katru gadu?
11 stundas