Māris Eiklons
Māris Eiklons
Foto: Evija Trifanova/LETA

Māris Eiklons: Karotītes kvalitātes zīmes garants – pārredzama un neatkarīga uzraudzība 1

Māris Eiklons, Pārtikas un veterinārā dienesta Augu izcelsmes produktu, dzērienu un bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības daļas vadītājs

Reklāma
Reklāma
10 produkti, kas “svilina taukus” un paātrina vielmaiņu
Prezidenta izbrauciens ar riteni pārvērties Daugavā ieslīdējušas jaunietes glābšanas misijā
Kokteilis
FOTO. 5 latviešu slavenības, kuras varētu ieņemt Latvijas prezidenta amatu, ja izvēle būtu mākslīgā intelekta ziņā 72
Lasīt citas ziņas

PVD veic regulāras pārbaudes, vērtējot produktu atbilstību Nacionālās pārtikas kvalitātes shēmas prasībām.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) uzrauga un kontrolē Nacionālās pārtikas kvalitātes shēmas (NPKS) produktus kopš 2013. gada 1. janvāra, pārbaudot, vai tie atbilst kvalitātes prasībām, kas noteiktas Ministru kabineta noteikumos Nr. 461. “Prasības pārtikas kvalitātes shēmām, to ieviešanas, darbības, uzraudzības un kontroles kārtība”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uzraudzība un kontrole nozīmē, ka PVD eksperti veic pārbaudes uzņēmumā gan tad, kad tas ir izteicis vēlēšanos iegūt šo paaugstinātas kvalitātes zīmi, gan tad, kad tā jau ir iegūta. Tas nozīmē regulāru pārliecināšanos gan par ražošanas procesa, gan produkta atbilstību NPKS prasībām.

Šajās regulārajās pārbaudēs dienesta eksperti vērtē, vai ražošanas procesā nav radušās izmaiņas, vai produkti, kā arī to ražošanā izmantotās izejvielas ir atbilstošas prasībām.

Protams, ir gadījumi, kad nākas konstatēt – produkts prasībām neatbilst. Piemēram, pārbaudot izejvielas, parādās kāda pārtikas piedeva, ko neparedz NPKS noteikumi, vai arī tiek saņemti kādu noteiktu rādītāju neatbilstoši laboratorisko izmeklējumu rezultāti.

Ir arī gadījumi, kad izejvielu piegādātājs nav reģistrēts PVD vai arī, piemēram, izejvielā atrod kādu ģenētiski modificētu organismu.

Situācijās, kad tiek konstatēts kāds neatbilstošs rādītājs, PVD vērtējums ir negatīvs un šo produktu nevar sertificēt.

Uzņēmums, protams, var lūgt laiku neatbilstību novēršanai, piemēram – nomainīt izejvielas vai to piegādātājus.

PVD šādos gadījumos nāk pretī uzņēmumiem un ieplāno atkārtotu pārbaudi. Taču ne vienmēr tas nozīmē, ka pārbaude būs veiksmīga, jo paaugstinātas kvalitātes zīme netiks izsniegta, ja uzņēmums būs novērsis neatbilstības, kas saistītas ar sertificēšanu, taču būs pieļāvis, piemēram, ar higiēnu saistītus pārkāpumus.

Karotītes marķējumu drīkst izmantot tikai atbilstoši uzņēmumi

Kad pārtikas produkts ir nonācis tirdzniecības posmā, ļoti nozīmīga loma ir pārtikas produkta marķējumam, jo tas ir galvenais informācijas avots patērētājam par produktu. Informācijai uz produkta iepakojuma ir jābūt skaidrai un patiesai, tā nedrīkst melot un maldināt.

Reklāma
Reklāma

Kvalitātes zīmi Zaļā vai Bordo karotīte, kas apliecina, ka šis produkts atbilst paaugstinātas kvalitātes prasībām, drīkst izmantot tikai tie uzņēmumi, kas ir saņēmuši attiecīgu atļauju, jo to darbību un produktu PVD ir atzinis par atbilstošu NPKS prasībām.

Paaugstinātas kvalitātes zīme ir zināmā mērā paaugstināta atbildība pret patērētāju.

Tā ir savā ziņā kā palīgs vai ceļvedis patērētājam, kurš vēlas atbalstīt vietējos ražotājus, vietējos produktus, vietējos izejvielu ražotājus, kas neapšaubāmi nāk par labu tautsaimniecības attīstībai, un tā arī ir šādas valsts pārtikas kvalitātes sistēmas pamatdoma.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.