Foto: Wojtek Radwanski/AFP/SCANPIX

“Mūs piedzirdīja, pēc tam šāvām pa migrantiem, kuru līķus tagad plosa vilki!” Ierindnieka Čečko piedzīvojumi, kas “uzspridzināja” Baltkrievijas medijus 154

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Kamēr Krievijas propagandā Baltijas virzienā diezgan tradicionāli ziemas sezonai dominē apokaliptiskas prognozes par baltiešu un visas Rietumeiropas “nosalšanu”, ja vien tie nedraudzēsies ar Maskavu, un šausmināšanās par “pašnāvnieciskajiem” Baltijas valstu plāniem 2025. gadā drošības apsvērumu dēļ atslēgties no enerģētiskā loka, kas tās savieno ar Krieviju (“Baltija lūdz Krieviju paglābt to no sala”, “RIA Novosti” 10. decembrī), Baltkrievija parūpējusies par vienu no kuriozākajām šī gada viltus ziņām.

LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 54
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 25
22 stundas
Lasīt citas ziņas
Migranti no Baltkrievijas

Runa ir par Polijas armijas dezertiera, 25 gadus vecā Emīla Čečko “atmaskojošajiem” stāstiem. Tiesa, tie ir tik fantastiski, ka pat Baltkrievijas propagandistu Krievijas kolēģi ziņas par Čečko izplatījuši diezgan atturīgi. Tostarp Aleksan­dra Lukašenko režīma mediji strādā pilnā sparā.

 

“Viņus saplosīja vilki”

CITI ŠOBRĪD LASA

Polijas armijas 11. Mazūrijas artilērijas pulka ierindnieks Emīls Čečko posteni pie Polijas–Baltkrievijas robežas pameta 16. decembra vakarā, atstājot tajā ieroci. Dienesta biedri viņu vairākas stundas nesekmīgi meklēja, līdz no Baltkrievijas robežsardzes paziņojuma uzzināja, ka meklētais 17. decembrī uzradies Baltkrievijā, kur lūdzis politisko patvērumu, jo nepiekrītot “Polijas politikai migrantu krīzes jautājumā”.

Burtiski jau nākamajā dienā pēc bēgšanas dezertieris Baltkrievijas valsts televīzijā, aci nepamirkšķinot, klāstīja, ka uz robežas esot daudz svaigu kapu, kuros guļot nogalinātie migranti: “Mēs vienmēr nogalinājām. Migrantu ķermeņi ir aprakti vai viņus saplosījuši vilki, tomēr vairums ir bedrēs. Man grūti pateikt, cik tur ir kapu.”

Parastos apstākļos, ja kāds Polijas armijas uniformā pārietu robežu, viņu aizturētu un dienām ilgi pratinātu, taču Čečko jau nākamās dienas rītā sniedza intervijas baltkrievu žurnālistiem.
Ekrānuzņēmums no Krievijas TV raidījuma “Vesti”

Karavīrus pirms robežpatruļām un migrantu apšaušanas piedzirdot: “Pirmajā patruļā mēs bijām piedzērušies, pa ceļam noķērām vientuļu cilvēku, aizvedām uz mežu, izrakām bedri un mūsu acu priekšā robežsargi iešāva viņam galvā.”

Migranti esot slaktēti mērķ­tiecīgi un lielos daudzumos: “Patruļa ņēma līdzi divus karavīrus, kas katru dienu nogalināja personu grupu, kuru varētu ievietot militārās automašīnas kravas kastē.” Arī pašam esot nācies šaut. It kā nebūtu gana, Čečko apgalvoja, ka pats redzējis divus gadījumus, kad poļu karavīru patruļa pierobežā “nogalinājusi” poļu brīvprātīgos no kādas palīdzības organizācijas, kas atbraukuši palīdzēt migrantiem.

 

Propagandas fantāzijas

Baltkrievijas propagandai savādais stāsts bija kā medusmaize. Epitetu ziņā tā turējās pie labākajiem padomju paraugiem. “Varšava radījusi un palaidusi uz robežas īstu slepkavošanas mašīnu. Pēc Emīla Čečko atzīšanās visa mierīgās, labklājīgās, demokrātiskās un katoliciskās Polijas bildīte ir saplēsta driskās,” vēsta izdevums “Belorusj segodņa”. Čečko liecības esot kā “atombumbas sprādziens”. Polija un “kolektīvie Rietumi” pēc tāda trieciena atrodoties “komā” un nespējot nekādi atspēkot viņa teikto.

Tikmēr baltkrievu opozīcijas vietnes ironizēja, ka beidzot uz 200 tūkstošiem no Lukašenko režīma uz Poliju aizbēgušo baltkrievu atradies arī viens polis, kurš devies pretējā virzienā. Notikušais bija pārāk šaubīgs, lai uz rietumiem no Baltkrievijas tam kāds noticētu. Turklāt drīz vien noskaidrojās, ka tie, kuri intervijā tulkojuši Čeč­ko poliski stāstīto, valodas nianšu nezināšanas dēļ pieļāvuši vairākas rupjas kļūdas. Piemēram, izteiciens “strzelić w łeb”, kas tulkots kā “šāva pierē”, sarunvalodā nozīmē nevis šaušanu, bet “dot pa pieri”.

Savukārt Čečko ne vienmēr uztvēra, ko viņam krieviski jautā intervējošā žurnāliste. Viņa uzdeva uzvedinošus jautājumus un dezertieris vienkārši klāstīja to, ko no viņa sagaidīja. “Šis ir stāsts nevis par stāvokli uz robežas, bet gan par [Baltkrievijas] valsts propagandas asiņainajām fantāzijām. Ja radi propagandu un vēlies, lai tai kāds noticētu, tad jāpacenšas, lai tā būtu kaut cik ticama. Un vēl ļoti svarīgi ir nepārspīlēt, lai neizgāztu visu propagandas projektu. Poļu karavīra Emīla Čečko stāsts ir absolūti amatierisks pat baltkrievu propagandistu mērogiem, kam visā visumā netrūkst talanta,” situāciju savā “Telegram” kanālā raksturoja Vācijā dzīvojošais baltkrievu vēsturnieks un politiskais apskatnieks Aleksandrs Fridmans.

 

Bija informators?

Polijā neviens ne mirkli negrasījās nopietni reaģēt uz muļķībām, ko stāsta dezertieris, kuru izmanto Baltkrievijas un Krievijas propaganda. Polijas Iekšlietu ministra vietnieks Mačejs Vonsiks komentēja, ka tādas lietas, par kurām vēsta “tas nelaimīgais jaunais cilvēks”, Polijā gluži vienkārši nav iespējamas.

Savukārt aizsardzības ministrs Mariušs Blaščaks atklāja, ka Čečko bijušas “nopietnas problēmas ar likumu”, kuru dēļ viņš jau bija gatavojies atvaļināties no armijas. Tomēr paša pārbēdzēja Čečko personība ārkārtīgi ieintriģēja poļu žurnālistus. Tie metušies izdibināt visu iespējamo par šo visumā parasto puisi, kas agrāk strādājis par celtnieku, kam paticis remontēt automašīnas, bet kas beigās izrīkojies tik pārsteidzoši.

“Gazeta Wyborcza” noskaidroja, ka Čečko 12. decembrī ārpus dienesta bija aizturēts par sēšanos pie stūres 1,5 promiļu alkohola reibumā un vēl marihuānas iespaidā. Kaut Čečko neinformēja, ka ir profesionālā dienesta karavīrs, bija diezgan skaidrs, ka tas drīz nāks gaismā, kā arī notika. Tiešie komandieri gaidīja, ka Čečko pats uzrakstīs iesniegumu par aiziešanu no armijas, ko viņš arī izdarīja. Dienēt viņam bija atlikušas vien dažas dienas.

Faktiski šajā situācijā tādu karavīru sūtīt dežūrā uz robežu nedrīkstēja, bet tas tomēr notika, par ko trīs virsnieki pēc incidenta samaksājuši ar saviem posteņiem. Avīžnieki noskaidroja, ka šis arī nav bijis pirmais gadījums, kad Čečko konfliktē ar likumu. Septembrī viņš bija tiesāts par vardarbību – atkārtoti, vairākās epizodēs žņaudzis, ar plaukstu un dūri sitis savai mātei, ar kuru pastāvīgi strīdējās.

Puisim bija acīmredzamas problēmas ar alkoholu un narkotikām, tāpēc daudzi brīnās, kā tādu vispār pieņēma armijā. Čečko par vardarbību piesprieda sešu mēnešu ieslodzījumu, bet viņš iesniedza apelāciju, kurā lēmums bija paredzēts 29. decembrī. Ja to noraidītu, puisim jau pēc dažām dienām būtu jādodas uz pusgadu cietumā. Tāda perspektīva varēja būt motīvs pārbēgšanai. Tomēr Polijas specdienestu ieskatā patiesība visdrīzāk slēpjas citur – daži apstākļi liek domāt, ka dezertieris Čečko kādu laiku varētu būt bijis Baltkrievijas izlūkdienestu aģents vai informators.

Viņa tuviniekiem ir saites ar Baltkrieviju, tāpat viņam pašam Baltkrievijā ir draugi. Baltkrievu specdienestus interesē uz robežas dežurējošo poļu karavīru morālais stāvoklis, vājības un finanšu problēmas, jo tās var izmantot vervēšanai. “Kad ierindnieks Čeč­ko sastapās ar situāciju, ka viņu var atlaist no armijas par automašīnas vadīšanu alkohola reibumā, viņš kļuva nevajadzīgs baltkrievu dienestiem. Tādēļ nav izslēgts, ka šantažējot viņu pierunāja pāriet robežu, lai izmantotu propagandas vajadzībām,” vietnei “Onet.pl” skaidrojis kāds anonīms Polijas armijas izlūkdienesta virsnieks.

Amatpersona norādījusi, ka parastos ap­stākļos, ja kāds Polijas armijas uniformā pārietu robežu, “viņu nošautu vai aizturētu, arestētu un dienām ilgi pratinātu”. Taču šoreiz notikušas brīnumu lietas: “Robežu viņš pāriet vēlu vakarā. Viņam tajā noteikti kāds palīdzēja. Un jau nākamās dienas rītā viņš sniedz intervijas baltkrievu žurnālistiem. Nešaubos, ka tur viss bija iepriekš sagatavots.”

Zīmīgi ir arī tas, ka, kaut Čečko televīzijā apgalvoja, ka arī it kā šāvis migrantus, Baltkrievijā viņam nevis uzrādīta apsūdzība, bet lemts par politiskā patvēruma došanu. Polijā spriež, ka kādu laiku Čečko izmantos, lai viņš stāstītu par “šausmām” Polijā un Rietumos. Katrā ziņā atpakaļ baltkrievi viņu vairs nelaidīs. Turklāt dzimtenē Čeč­ko gaida sods par dezertēšanu, kas nozīmē līdz 10 gadiem cietuma.

 

 

NEĻAUJIET MELIEM IZPLATĪTIES!

Ja jums rodas aizdomas, ka lasāt, klausāties vai skatāties viltus ziņu, tad informējiet par to “LA” redakciju, rakstot atmaskots@latvijasmediji.lv

SAISTĪTIE RAKSTI

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 54
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 25
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: izvēlies visskaistāko guļamistabu un uzzini, ko tas liecina par tavu personību
10 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 54
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar skaistām auduma maskām veikalā vairs neielaidīs! Atklāj, kā turpmāk drīkstēs atrasties publiskās vietās
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mīļotā dēļ atdeva uzkrājumus, aizņēmās naudu no draugiem, pārdeva ģimenes īpašumus! Rēzeknietis pēc pāris randiņiem izkrāpj 20 000 eiro
45 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Holivudas kino zvaigzne Džons Malkovičs kāps uz Dailes teātra skatuves
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts: Senioru vakcinācijas pret Covid-19 tiešās uzrunāšanas rezultātus varētu vērtēt kā zemus
18:00
LE
LETA
Ziņas
Pēc tīšas inficēšanās mirusi čehu mūziķe antivaksere
17:46
LE
LETA
Ziņas
Projektā “Par tīrām upēm” pieteikti gandrīz 70 aizsprosti uz Latvijas upēm
17:36
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvietis norīs un nomaksās.” Diskusija par to, cik ilgi latvieši spēj ciest un panest?
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz laiku darba devējam ļaus nodarbināt darbinieku bez obligātās veselības pārbaudes veikšanas
1 stunda
MN
Māris Niklass
Ziņas
Māris Niklass: Kas mūs kā “homo sovieticus” noveda līdz barikādēm?
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trešdien visā valstī atgriezīsies atkusnis
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas vienkārši daudziem cilvēkiem būs nepanesami!” Deputāts par to, ka šī ir lielākā enerģētikas krīze, kādu Latvija ir piedzīvojusi
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad jau laikam kaut ko izdarījām pareizi!” Una Ulme stāsta par veiksmīgu darbošanos uzņēmējdarbībā
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Laima Vaikule pastāsta, kur Rīgā viņa strādāja tad, kad vēl nebija populāra dziedātāja
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saslimstība kāpj: pirmdien atklāts līdz šim lielākais jauno Covid-19 gadījumu skaits 45
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tieslietu ministrs rosina par rupju kārtības traucēšanu ar nepatiesu ziņu izplatīšanu sodīt ar dažiem gadiem cietumā
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Apledojis ceļš sagādā grūtības alnim nostāvēt kājās
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Stāvoklis ir smags. Viņš ir reanimācijā”: brāļi pastāsta, kāds ir šefpavāra Mārtiņa Rītiņa veselības stāvoklis 22
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rindā uz Lielbritānijas troni esmu sestais! Princis Harijs pieprasa diennakts apsardzi, jo esot norūpējies par savu drošību
5 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Pārklāj podiņu, kur iesētas sēkliņas – mini siltumnīca gatava! Plus vēl 8 lieliski veidi, kā izmantot pārtikas plēvi
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 25
22 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Cik ilgi Latvijā būs derīgs vakcinācijas sertifikāts? Izmaiņas stāsies spēkā jau 15.februārī 81
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Mani biedē, ka šajā robotu, telefonu laikmetā pazūd un izslīd mūsu cilvēcīgās attiecības.” Saruna ar mākslinieci Andu Munkevicu 6
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pagaidām tiksim galā, bet kā būs tālāk?” Rīdzinieks dalās ar pieaugošajiem rēķiniem 19
1 diena
LA
LA
Ziņas
Viktors Runtulis: “Antikovidnieki” ir kā ticība un ticīgu cilvēku tu nepārliecināsi! 113
1 diena
Pannā gatavoti siera plācenīši
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala pārliecināta, ka ārējais skaistums jāsaglabā arī mākslīgi: “Lai justos labi, priecētu apkārtējos un iedvesmotu citus!”
1 diena
Inita Šteinberga
Ziņas
“Nav ko kavēties ar sēšanu, ja vēlas agri pavasarī tikt pie pašu audzētiem zaļumiem!” Uz rosību dārzā mudina garšaugu audzētāja 1
11 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ tev ir lieli nodomi un plāni, un tu esi gatavs savus sapņus arī īstenot! Horoskopi no 17. līdz 23. janvārim
1 diena