Ģ.V. Kristovskis: Lai kāds būtu mans tālākais ceļš politikā, Ventspilī iesākto pusratā neatstāšu.
Ģ.V. Kristovskis: Lai kāds būtu mans tālākais ceļš politikā, Ventspilī iesākto pusratā neatstāšu.
Foto: Timurs Subhankulovs

“Mūsu aicinājums atlaist Ventspils pilsētas domi ir pilnībā pamatots.” INTERVIJA ar Ģirtu Valdi Kristovski 3

Neskatoties uz daudzajiem skandāliem Rīgā, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce līdz šim bijis atturīgs, runājot par iespējamo Rīgas domes atlaišanu. Tikmēr ministra darbakārtībā jau ir nākamā prasība – par Ventspils domes atlaišanu, ko pieprasa opozīcija ar ĢIRTU VALDI KRISTOVSKI (“Vienotība”) priekšgalā. Kādi ir viņu argumenti?

Reklāma
Reklāma
Eksperts nāk klajā ar fatālu paredzējumu: Krievija izmantos kodolieročus neatkarīgi no tā, vai Rietumi apbruņos Ukrainu 69
TV24
Kāpēc mums ir tik mazas pensijas? Es neesmu vainīga, ka strādāju krievu laikā! Atbild VSAA 92
VIDEO. Putina ministri krīt ārkārtējā kaunā – vienkāršs Ziemeļkorejas ierēdnis viņus padzen no sēdvietām 65
Lasīt citas ziņas

Šī gada 25. martā jūs premjeram un vairākiem ministriem nosūtījāt iesniegumu “Par Ventspils pilsētas domes darbības neatbilstību Satversmē un likumos noteiktiem tiesiskas un demokrātiskas Latvijas valsts pārvaldes principiem un kārtībai” un paziņojāt par vēlmi panākt Ventspils domes atlaišanu. Ar ko jūs to pamatojat?

Ģ. V. Kristovskis: Iesniegumā sniedzām pārskatu par Ventspils pilsētas pašvaldības vadības 15 raksturīgākajām prettiesiskām darbībām. Runa nav par kādiem nejaušiem pārkāpumiem, bet par organizētu, noziedzīgu sistēmu, Ventspils pašvaldības vadības ļaunprātību. Pārkāpumus esam labi dokumentējuši. Pierādījumi jau sekmīgi tiek izmantoti vairākos mūsu rosinātos tiesu procesos pret Ventspils pilsētas domi. Mums ir spēcīgi argumenti, lai VARAM tos lietotu un šo pašvaldību atlaistu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ventspilī valda autoritārs režīms smagos ietekmes un finanšu noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga vadībā. Tas, ka tas ir iespējams, vien jau izsaka daudz. Lai nepieļautu, ka mazākuma deputāti izzina šī režīma prettiesiskos mehānismus, mūs prettiesiski neiekļauj pašvaldības komisiju, padomju un darba grupu darbā, kur rodami vien pozīcijas deputāti. Tādējādi pašvaldības rīcībā esošā informācija tiek tikai komisijās strādājošajiem vairākuma deputātiem. Ja opozīcija vēlas uzzināt pašvaldības līdzekļu izlietojumu kādā konkrētā pozīcijā, tā to nesaņem. Visa aktuālā informācija tiek slēpta, pašvaldības un Ventspils brīvostas revīziju materiālus mums neizsniedz.

Mēs neesot uzticami! Mēs nepratīšot pašvaldības informāciju un resursus lietot! Ventspilniekiem mērķtiecīgi tiek radīts iespaids, ka ir tikai Lembergs, kurš visu zina, aktīvi strādā.

Savukārt mazākuma deputātiem, redz, neesot ko teikt. Turklāt šīs demagoģijas izplatīšana notiek ar pašvaldības interneta portāla starpniecību. Turklāt šajā portālā teiktais tiek uzdots par pašvaldības oficiālo viedokli! Patiesībā tā ir Lemberga subjektīva spriedelēšana. Nereti viņa izteikumi ir ne tikai ļaunprātīgi, bet arī pretvalstiski, tie demoralizē, grauj sabiedrības ētiku un morāli.

Savā visatļautībā viņš ir pat aizrunājies tik tālu, ka es savas deputāta darbības nodrošināšanai it kā prasot no pašvaldības 2,7 miljonus eiro gadā! Mērķis ir viens – celt man neslavu, publiski diskreditēt mazākuma deputātus. Jau divus gadus pašvaldības administrācija liedz man iespēju šādu farsu atspēkot tur, kur tas izplatīts, tas ir, pašvaldības portālā.

Bet vai mūsdienās šādam pašvaldības portālam vai kādam informatīvam biļetenam vairs ir nozīmīga loma? Tagad taču ir interneta sociālie tīkli – “Facebook”, “Twitter”, kā arī dažādi portāli, kur var uzrunāt daudz lielāku auditoriju, arī atbildēt uz Lemberga apvainojumiem un pateikt patiesību.

Reklāma
Reklāma

Pirmkārt runa ir par pašvaldības portālu, arī par pašvaldības finansētiem medijiem. Tie tiek apmaksāti no pašvaldības līdzekļiem. Mediju ētika prasa nodrošināt patiesas un taisnīgas informācijas izplatīšanu. Arī pašvaldības uzturētam medijam būtu jāgarantē viedokļu plurālisms, iespējas aizstāvēties pret ļaunprātību. Taču Ventspilī tas nenotiek. Protams, var mēģināt patiesību meklēt interneta sociālajos tīklos.

Taču tie ne tuvu nesasniedz to mērķauditoriju, kurai savus melus ir iesmērējis Lembergs!

Ko tad tvitera pāris teikumu garā replikā pateiksi par Ventspilī valdošo patvaļu? Kādu objektivitāti vari sagaidīt no vietējā laikraksta “Ventas Balss”, kam pašvaldība un Ventspils brīvosta katru gadu kopā atvēl ap 360 000 eiro?

Jau 2017. gada rudenī, saskaroties ar VARAM vienaldzību un bezdarbību, vērsos Administratīvajā tiesā. Rajona tiesa prasību nepieņēma. Tomēr, lietai nonākot Augstākajā tiesā, tika atzīts, ka arī mazākuma deputātiem jābūt proporcionālai iespējai lietot pašvaldības medijus, ka pašvaldības rīcībā esošā informācija ir jāizsniedz. Otrā lietā, kuru četratā ierosinājām pagājušajā gadā, Augstākā tiesa pateica, ka Ventspils pilsētas pārvalde neatbilst likumos paredzētajai kārtībai. Pagaidām ne Lembergs, ne pašvaldības vadība Augstākās tiesas konstatētos pārkāpumus nenovērš. Lembergs un viņa organizētā grupa citādi saimniekot nemāk. Nosargāt savu ietekmi, gūt pretlikumīgus ienākumus var tikai ar autoritāru, prettiesisku režīmu!

Tātad galvenais pārmetums domes vadībai ir administratīvo resursu izmantošana savās politiskajās interesēs…

Ne tikai politiskajās, bet arī personiskajās! Spilgtākais piemērs ir biedrība “Ventspils attīstības aģentūra”, kurā Lembergs ik gadu pretlikumīgi saņem gandrīz 100 000 eiro uz rokas. Nevienā pašvaldības pārskata dokumentā neatradīsiet kaut vienu rindiņu par šīs biedrības ieguldījumu Ventspils attīstībā! Tomēr pašvaldība, tās kapitālsabiedrības tajā cītīgi iemaksā desmitiem tūkstošu eiro lielas summas! Šīs pašvaldības naudas pārpumpēšanā Lemberga kabatā ir iesaistīta pašvaldības vadība.

Jūs esat adresējuši vēstuli Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam, VARAM ministram Jurim Pūcem, tieslietu ministram Jānim Bordānam un satiksmes ministram Tālim Linkaitam. Kāpēc tieši viņiem?

Iepriekšējās valdības laikā ministrs Gerhards un VARAM juristi Ventspilī notiekošo diemžēl atzina par normālu praksi. Ar viņiem sarakstīties bija bezcerīgi. Pēc valdības apstiprināšanas uzreiz mēs, Ventspils mazākuma deputāti, pieteicāmies vizītē pie jaunā ministra Jura Pūces.

Diemžēl simt dienas pagājušas atrunās par ministra aizņemtību. Nolēmām ieinteresēt visu valdību.

Premjers Krišjānis Kariņš ir teicis, ka viņš iestājas par taisnīgumu un tiesiskumu. Tieslietu ministrs Jānis Bordāns runā par bezkompromisa tiesiskumu, arī par pārkāpumiem Ventspilī. Savukārt satiksmes ministram Tālim Linkaitam būtu jāpievēršas pārkāpumiem Ventspils brīvostā.

Un kādas bija atbildes?

Tieslietu ministrija atbildēja, ka Ventspils pārvaldība neietilpst tās kompetencē. Ministrs Bordāns tomēr sola, ka pievērsīsies. Satiksmes ministrija pārsūtīja mūsu iesniegumu KNAB. Pēc premjera Kariņa atkārtota aicinājuma ministrs Pūce beidzot ir ieplānojis tikšanos ar mums 9. maijā.

Vai jūsuprāt tam, ka šī tikšanās tika vilcināta, ir objektīvi apstākļi? Tur nav nekādas politiskās aizmugures?

Es negribu par to spekulēt. Mēs, protams, būtu vēlējušies, ka VARAM ministrs pievēršas kā Rīgai, tā arī Ventspilī notiekošajam. Diemžēl līdzšinējie VARAM komentāri atgādina iepriekšējās valdības nostāju.

Cerams, ka pēc mūsu sarunas ministra Jura Pūces ieskats par Ventspilī notiekošo mainīsies, ka viņš sapratīs, ka mūsu aicinājums atlaist Ventspils pilsētas domi ir pilnībā pamatots.

Bet vai tiešām uzskatāt, ka Ventspils domes atlaišana ir reāls scenārijs. Ņemsim Rīgas piemēru – arī te ir skanējuši aicinājumi atlaist domi, turklāt Nila Ušakova iepriekš demonstrētā augstprātīgā attieksme pret opozīciju ir tikai sīkums, ja ņem vērā korupcijas skandālus, pašvaldības līdzekļu izsaimniekošanu, nolaisto infrastruktūru un visu pārējo. Un tomēr arī te VARAM ministrs bija ļoti piesardzīgs. Kāpēc lai Ventspilī viņš rīkotos radikālāk?

Rīgas un Ventspils situācijas ir atšķirīgas.

Rīgā korupciju cenšas pierādīt pašvaldības kapitālsabiedrībā, kamēr Ventspilī runa ir par pašvaldības politiskās un administratīvās vadības prettiesiskām darbībām.

Tādas pašas sūdzības kā jums ir bijušas arī Rīgas domes opozīcijai – par administratīvo resursu izmantošanu, par informācijas slēpšanu un citas.

Man nav informācijas par to, cik pārdomāti Rīgas domes opozīcija ved cīņu. Mēs pārkāpumus esam dokumentējuši, tie ir guvuši apstiprinājumu tiesā. Mūsu sasniegums ir apstāklī, ka pierādījumus, kurus VARAM iepriekš ignorēja, Augstākā tiesa ir atzinusi par pamatotiem. Rīgai jāseko mūsu piemēram.

Par Rīgas domi bieži saka – pat ja atlaistu pašreizējo, tāpat “Saskaņai” uzticīgie vēlētāji ievēlētu vietā tos pašus. Bet kā ar Ventspili? Lembergs tur pie varas ir faktiski kopš 1988. gada. Visi labi zina gan viņa varas stilu, gan to, ka pret viņu izvirzītas dažādas apsūdzības, tomēr vēlēšanās viņa partija arvien saņem visvairāk balsu. Vēl vairāk – viņam ir arī labas pozīcijas amatpersonu reitingos. Varbūt tāda ir tautas griba – lai viņus vada tieši šāds cilvēks?

Diemžēl. Cilvēki gaida, ka valsts atrisinās viņu problēmas, taču paši nenāk valstij palīgā, godā ceļ, ievēl tos, kas pamanījušies piesavināties 500 miljonus eiro, noslēpt ārvalstu kontos, kā to apsūdzībā Lembergam uzrāda prokuratūra. Tie taču ir neuzbūvēti ceļi, slimnīcas, koncertzāles, sporta celtnes, kas noslēptas šī cilvēka kontos.

Kamēr ļaudis godā šādus lembergus, tikmēr Latvijas valsts ir vāja.

Taču ir pazīmes, ka Lemberga pozīcijas nemaz nav tik nesatricināmas. Iepriekš 12. Saeimas vēlēšanās Zaļo un zemnieku savienība Ventspilī saņēma 6709 balsis, kas bija ap 45% no kopējā balsotāju skaita, pērn 13. Saeimas vēlēšanās bija vairs tikai 2737 balsis – nedaudz vairāk par 20%. Tas ir arī mūsu pacietīgā opozīcijas darba rezultāts.

VARAM lielais mērķis ir līdz nākamajām pašvaldību vēlēšanām īstenot administratīvi teritoriālās reformu. Tas nozīmē, ka arī Ventspilī būs jauns novads un iespējamas arī citas pārmaiņas, tajā skaitā politiskās.

Ja pie varas paliks autoritāri un savtīgi pašvaldību vadītāji, reforma kā tāda politiķu godaprātu Ventspils novadā nepalielinās. Politisko kultūru var mainīt tādas personības kā Egils Levits, kam rūp ētiska, taisnīga valsts pārvalde. Krišjāņa Kariņa kļūšana par premjeru ir krietns solis civilizētas eiropeiskas Latvijas virzienā. Runa ir par šādu vīru valstsgribu!

Jūs kandidējat Eiropas Parlamenta vēlēšanās no “Jaunās Vienotības”. Vai tas nozīmē, ka esat gatavs pamest Ventspili, nepabeidzot cīņu?

Partijas valdes cilvēki, arī Ventspils nodaļa mani izvirzīja kandidēšanai uz Eiropas Parlamentu. Piekritu, jo vēlos stiprināt partijas atjaunotni, atgriešanos pie sākotnējiem ideāliem. Taču, lai kāds būtu mans tālākais ceļš politikā, Ventspilī iesākto pusratā neatstāšu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.