Pasaulē lielākie un slavenākie dimanti.
Pasaulē lielākie un slavenākie dimanti.
Foto: SHUTTERSTOCK

Nebūs “pa kabatai” pat pašiem bagātākajiem! Kā izskatās pasaules iespaidīgākie briljanti 5

Vilnis Ābele, “Planētas Noslēpumi”, AS “Latvijas Mediji”

Neatstāj ieslēgtu mūzikas centru! Cik kWh mēnesī patērē kontaktā iespraustas ierīces? 4
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Karstuma vilni jaunnedēļ nomainīs stipras lietavas, bet atklāj, kad tas atkal atgriezīsies
Lasīt citas ziņas

 

Neilgi pēc Donalda Trampa ASV prezidenta pilnvaru pildīšanas uzsākšanas tā dēvētā Baltā nama oficiālajā tīmekļa vietnē esot parādījies viņa dzīvesbiedres Melānijas portrets, kurā skaidri saskatāms uz viņas kreisās rokas esošais gredzens ar 25 karātu briljantu, kuru Donalds viņai uzdāvinājis abu kāzu 10. gadadienā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Daudziem tas šķita izaicinoši, varbūt pat mēreni nepārdomāti, taču laikam jau tikpat daudzi joprojām pat nenojauš, ka 25 karāti – tas nemaz nav kaut kas ārkārtīgi īpašs. Proti, dārglietu saimē ir arī ievērojami “svarīgāki” brīnumi.

 

“Kulinans I”

“Kulinans I” jeb “Āfrikas zvaigzne” rotā britu valdnieku varas simbolu – scepteri.
Foto: VIDA PRESS

“Kulinans I” ir viens no deviņiem lielajiem briljantiem, kas radies pasaulē lielākā zināmā dimanta, ko dēvē par “Kulinanu”, slīpēšanas rezultātā. Akmens atrasts 20. gadsimta sākumā britu kolonijā Transvālā tagadējās Dienvidāfrikas teritorijā, tā svars bija 3100 karāti jeb 621,2 grami, un tas piederēja dimanta raktuvju pārvaldniekam Frederikam Velsam.

Vēstīts, ka viņš pats personīgi kādas kārtējās apgaitas laikā karjera sienā aptuveni deviņu metru attālumā no augšējās malas ievērojis neparastu spīdumu, un jau drīz raktuvju strādnieki no turienes izkašņāja gigantiski lielu dimantu, kura izmēri bija 10×6,5×5 centimetri. Jau acumirklī izrādījās, ka akmenim piemīt pārsteidzoša tīrība – tajā nebija citu minerālu iekļāvumu, burbuļu un plaisu.

1908. gadā atbildīgas personas pieņēma lēmumu saskaldīt lielo dimantu vairākos atsevišķos fragmentos un tos noslīpēt. Leģendāro dimantu nosūtīja slavenajiem Amsterdamas juvelieriem brāļiem Askoriem, kuri pirms visu darbu uzsākšanas vismaz pusgadu to pamatīgi izpētīja un iepazina. Pēc aptuveni četriem gadiem bija gatavi divi ļoti lieli, septiņi vidēji lieli un deviņdesmit seši mazi neparastas tīrības briljanti. Vislielāko sadalītā dimanta daļu noslīpēja bumbiera formā un nodēvēja par “Āfrikas zvaigzni” jeb “Kulinanu I”, un tā svars ir 530,2 karāti.

 

“Saules piliens”

Vislielākais dzeltenais bumbierveida formas briljants.
Foto: AFP/SCANPIX, AFPFORUM

“Saules piliens” ir vislielākais dzeltenais bumbierveida formas briljants. Pašu dimantu atrada Dienvid­āfrikas raktuvēs jau mūsu dienās – 2010. gadā. ASV Hemoloģijas institūta veiktā analīze apliecināja, ka tas izveidojies laika posmā pirms viena līdz trim miljardiem gadu.

Vēstīts, ka dimanta slīpēšana ilgusi vismaz pusgadu, pēc kā uzņēmums Cora International LLC visus iepazīstināja ar bumbierveidā noslīpētu briljantu ar piecdesmit šķautnēm, trīsdesmit divām fasetēm augšējā un divdesmit trim apakšējā daļā. Briljanta svars ir 110,3 karāti, izmēri – 3,94 centimetri augstumā un 2,83 centimetri platumā. Vēstīts, ka šim dārgakmenim piemīt tādiem briljantiem neparasti unikāla tīrība, un par savu īpašo dzeltenīgo krāsu tas var būt pateicīgs dimanta ogļūdeņraža režģī iekļautajam slāpekļa atomam.

Katrā ziņā dzeltenā ir piektā no visretāk sastopamajām dimantu krāsām, piekāpjoties sarkanajai, zilajai un rozā krāsai. Attiecīgās jomas eksperti šā akmens toni apzīmējuši kā fantāzijas dzelteno. Lai sagatavotu akmeni pārdošanai, to vismaz sešus mēnešus uzglabāja kā Londonas dabaszinību vēstures muzeja eksponātu ekspozīcijā “Cerības piramīda”, ko veido 296 krāsainie dimanti. 2011. gada novembrī Ženēvā notiekošajā Sotheby’s izsolē to kādam anonīmam pircējam pārdeva par 10,9 miljoniem ASV dolāru.

 

“Korloff Noir”

Pasaulē vislielā kais melnais briljants “Korloff Noir”.
Foto: VIDA PRESS

Pasaulē vislielākais melnais briljants, kuru atrada dimanta raktuvēs Sibīrijā, neapstrādātā veidā svēra 421 karātu. Pēc slīpēšanas tā svars samazinājās līdz 88 karātiem. Ilgu laiku šis briljants piederēja aristo­krātiskajai krievu ģimenei Karloviem-Sapožņikoviem. 1978. gadā Deniels Paijasers jutās šā dārgakmens skaistuma tik ļoti iespaidots, ka dibināja juvelieru namu, nodēvējot to šā unikālā eksemplāra vārdā. Tagad melnais brīnums atrodas Apvienoto Arābu Emirātu galvaspilsētā Dubaijā, kalpojot kā talismans slavenajam juvelieru namam Korloff Paris, kas tur atvēris savu veikalu. Briljants izlikts šā veikala droši aizsargātā vitrīnā un nav pieteikts pārdošanai. Lai gan vienlaikus zināms, ka tas apdrošināts par summu 37 miljoni ASV dolāru.

 

“Rozā zvaigzne”

Šobrīd “Rozā zvaigzne” ir iestrādāta gredzenā.
Foto: AFP/SCANPIX

1999. gadā leģendārajās De Beers raktuvēs Dienvidāfrikā atrada vēl vienu unikālu dārgakmeni, kura svars neapstrādātā veidā bija 132,5 karāti. Tā slīpēšanu uzticēja uzņēmumam Steinmetz Diamonds, un šis process ilga aptuveni divdesmit mēnešus. Pēc apstrādes ovālās formas briljanta svars bija 59,6 karāti, un pirmo reizi plašāku auditoriju ar to iepazīstināja Grand Prix autosacīkšu atklāšanas ceremonijā Monako.

Vispirms kā kulons šis dārgakmens rotāja dāņu supermodeles Helēnas Kristensenas slaido kaklu. 2007. gadā to pārdeva kādam privātajam kolekcionāram un pārdēvēja par “Rozā zvaigzni”. 2013. gadā šo briljantu izlika izsolē Ženēvā, un tur tirgošanās apstājās pie summas 83,2 miljoni, taču sanāca tā, ka jaunais laimīgais īpašnieks, kurš izrādījās Ņujorkas juvelieris Īzaks Vulfs, diemžēl nespēja noteiktajā laikā norēķināties par pirkumu, tāpēc dārgakmeni atgrieza izsoļu namā. 2014. gadā briljants atkal uzradās izsolē, un šoreiz tas notika Sotheby’s sesijā Honkongā. Vēstīts, ka patlaban tas ir pasaulē visdārgāk novērtētais dārgakmens.

 

“Mazais princis”

Rozā dimantu “Mazais princis” pirms aptuveni 300 gadu atrada Indijas dienvidos. Sākotnēji šis dārgakmens piederēja tajā laikā tur valdošajam Asafam Džaham I. Plašāka publika pirmo reizi pati savām acīm briljantu skatīja Sotheby’s izsolē 1960. gadā, kad to par 46 miljoniem angļu sterliņu mārciņu iegādājās viens no juvelieru nama Van Cleef & Arpels līdzīpašniekiem Žaks Arpels. Par godu šim pirkumam uzņēmums sarīkoja privātu pieņemšanu Parīzē, kur dārgakmens iemantoja savu tagadējo nosaukumu – rozā briljants “Mazais princis”. 2013. gadā briljants atkal nonāca izsolē – šoreiz pie izsoļu nama Christie’s tirgoņiem, kur to anonīms pircējs iegādājās par 39,3 miljoniem ASV dolāru.

 

“Anenbergs”

“Anenbergs”.
Foto: AFP/SCANPIX, AFPFORUM

SAISTĪTIE RAKSTI

Šo briljantu nodēvēja par godu miljardiera Voltera Anenberga atraitnei Lī Anenbergai, kura bija kolekcionāre un mecenāte un kura šo dārgakmeni iegādājās par godu savai 90. dzimšanas dienai. Tas ir tā dēvētās “D” krāsas smaragda akmens, kas pēc slīpēšanas svēra 32,01 karātu, un to ievietoja gredzenā starp diviem citiem bumbierveida briljantiem. Vēstīts, ka šīs rotaslietas dizainu veidojis juvelieris Deivids Vebs, kurš pēc mecenātes Lī Anenbergas nāves gredzenu izlika pārdošanā. Vēstīts, ka 2009. gadā izsolē Christie’s kārtējais anonīmais pircējs to iegādājies par 7,6 miljoniem ASV dolāru.

Vārdu sakot, zināšanai: pasaulē dažu ļaužu prātus mēdz nodarbināt arī tādas kaislības.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Neatstāj ieslēgtu mūzikas centru! Cik kWh mēnesī patērē kontaktā iespraustas ierīces? 4
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Karstuma vilni jaunnedēļ nomainīs stipras lietavas, bet atklāj, kad tas atkal atgriezīsies
Ja informācija apstiprināsies, tas būs ievērojams ukraiņu spēku taktiskais panākums. Slaidiņš ieskicē situāciju Ukrainā 1
Menģelsone uzsver: nedrīkst pieļaut “Nord Pool” biržas spekulācijas 83
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
Menģelsone uzsver: nedrīkst pieļaut “Nord Pool” biržas spekulācijas 83
VZD ziņo par darījumiem ar privātmājām Rīgā un Pierīgā 2022. gada 1.pusgadā: cenas augušas vidēji par 20%, reģistrēts par 37% mazāk darījumu nekā pērn
VIDEO. Neiztīrītas gultnes dēļ jau divus gadus burāšanai slēgta Jūrmalas osta, bet ostas pārvaldnieks tik aizbildinās 3
VIDEO. Slaidiņš: Lai Ukraina gūtu uzvaras, nevajag celt “gaisa pilis” ilgtermiņā 4
“Mūsu draugs, vecais kikbokseris un dievlūdzējs spēj tā zāģēt, ka ausis krīt ciet,” Līcīša feļetons
23:35
1942. gada 19. augustā. Djepes katastrofa
23:30
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 19. augustā
23:25
“Mūsu draugs, vecais kikbokseris un dievlūdzējs spēj tā zāģēt, ka ausis krīt ciet,” Līcīša feļetons
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Zelenskis ar Gutērrešu apspriedis arī Krievijas piekopto kodolšantāžu Zaporižjes AES. Putins piekritis ielaist ekspertus 35
“Attīstībai/Par!” rosinājusi koalīcijā nemarinēt LNG termināļa būvniecības projektu, lai Latvija neatpaliktu no kaimiņvalstīm 34
Ēriks Loks, Ieva Akuratere un Āris Ziemelis ielūdz uz “Dziesminieku dienām Sēlijā”
FOTO: Ieskaties spēlfilmas “Mīlulis” filmēšanas aizkulisēs ar Kārli Arnoldu Avotu galvenajā lomā
Tanku biatlons Krievijā kā samērā absurda disciplīna
Krāpnieki pielieto jaunu triku – uzdodas par policijas darbiniekiem, lai izmānītu naudu 4
Lokdauni izraisījuši vairāk nāves gadījumu nekā Covid-19 vīruss, atzīst pētnieki. Neatliekamā medicīniskā palīdzība kļūst neaizsniedzama Lielbritānijā 8
VIDEO. “Čuk čuk čuk!” Ministrs Linkaits dzimšanas dienā soctīklotājus pārsteidz ar amizantu dziesmu 24
FOTO. Kāda sena tradīcija pat vēl mūsdienās britu karaliskajai ģimenei pusdienās liedz izmantot vienu galda piederumu 11
Sestdien Kurzemē iespējams pērkona negaiss, karstums līdz pat 30 grādiem 1
Ogrēnieši netiek uz darbu, pie ārsta un uz bērnudārzu, bet ATD līgumu ar “Liepājas Autobusu parks” lauzt negrasās
LVM padome noraida bažas par AS “Latvijas valsts meži ” valdes locekļu atlases neatbilstību tiesiskajam regulējumam un aicina uz konstruktīvu dialogu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs