
Nosaka sodu par ugunsdrošības un meža aizsardzības prasību pārkāpšanu ārkārtējā situācijā 0
Atsevišķi tiks piemērots sods par ugunsdrošības un meža aizsardzības prasību pārkāpšanu tad, ja valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija meža ugunsgrēku vai kaitēkļu masveida savairošanās dēļ, paredz grozījumi Meža likumā.
Zemkopības ministrija (ZM) likumprojekta anotācijā norāda, ka Meža likums papildināts ar normām, kas izriet no Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa, nosakot sodus par pārkāpumiem meža apsaimniekošanas un izmantošanas jomā. Tas darīts, ņemot vērā nodarījuma bīstamību, sekas, aktualitāti un attiecināmību uz publiski tiesiskajām attiecībām, kā arī sabiedrisko kaitīgumu.
Izmaiņas paredz par meža apsaimniekošanu un izmantošanu regulējošajos normatīvajos aktos noteikto meža aizsardzības prasību pārkāpšanu, ja izsludināta ārkārtējā situācija meža kaitēkļu savairošanās vai slimību masveida izplatīšanās dēļ, piemērot naudas sodu fiziskajām personām no 60 līdz 700 eiro, bet juridiskajām personām – no 140 līdz 1400 eiro. Tāpat par ugunsdrošības prasību pārkāpšanu fiziskajām personām piemērot naudas sodu no 60 līdz 700 eiro, bet juridiskajām personām – no 140 eiro līdz 1400 eiro.
ZM norāda, ka ugunsdrošības prasību neievērošana ārkārtējā situācijā rada lielāku bīstamību. Vienlaikus ir ļoti minimāla varbūtība, ka tuvāko trīs gadu laikā varētu tikt izsludināta ārkārtējā situācija meža ugunsgrēku vai kaitēkļu savairošanos dēļ. Pēdējā ārkārtējā situācija tika izsludināta 2005.gadā. ZM rīcībā nav informācijas, ka ārkārtējās situācijas laikā 2005.gadā būtu bijušas pārkāptas meža aizsardzības prasības.
Izvērtējot nodarījumu bīstamību, sekas un atšķirīgās pārkāpumu izdarīšanas situācijas, kā arī ņemot vērā to, ka administratīvā soda mērķis var tikt sasniegts, arī neuzliekot naudas sodu, Meža likumā turpmāk paredzēta iespēja arī piemērot brīdinājumu par pārkāpumiem meža apsaimniekošanas un izmantošanas jomā.
Par jaunaudžu kopšanas prasību nepildīšanu paredzēts samazināt piemērojamo minimālo administratīvo sodu, dodot iespēju piemērot brīdinājumu. Ja saprātīgā termiņā, piemēram, sezonas (viena gada) laikā, prasības netiks izpildītas, Valsts meža dienesta amatpersonas varēs piemērot lielāku sodu par atsevišķu ilgstošu administratīvo pārkāpumu.
Administratīvais sods par neatļautu meža atmežošanu fiziskām personām noteikts, nepārsniedzot Administratīvās atbildības likumā paredzēto. Ņemot vērā atšķirīgo iespējamā pārkāpuma apjomu un nodarījuma bīstamību, samazināts arī uzliekamā naudas soda minimālais apmērs.
Ar administratīvās atbildības noteikšanu Meža likumā saistītās normas stāsies spēkā reizē ar Administratīvo pārkāpumu procesa likumu.