Noskaidrojam! Kas tagad ir vietās, kur nojaukti padomju režīmu slavinošie objekti? 42

TV24 Padomju un nacistiskā režīma slavinošos objektus Latvijā bija jānojauc līdz 2022. gada novembrim. Šobrīd visi likumā noteiktie objekti ir demontēti. Devāmies aplūkot, Kas šajās vietas atrodas tagad.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
7 datumi, kuros dzimuši izredzētie: visticamāk, viņi nenojauš par kādu apslēptu talantu
Veselam
11 drošas pazīmes, ka ar jūsu veselību viss ir kārtībā
TV24
“Tā pircēja veikalā nevar pateikt pat vienu vārdu latviski!” Deputāte norāda uz lielu kļūdu, kas tika pieļauta 90.gados
Lasīt citas ziņas

Pašvaldības noteiktajā termiņā nojauca visus 69 padomju un nacistisko režīmu slavinošos objektus, kuri bija iekļauti Ministru kabineta noteikumu sarakstā. Vienlaikus vietvaras pēc savas iniciatīvas demontēja vēl 55 objektus. Piemēram, Rīgā obligāti bija jālikvidē četri – pieminekli Uzvaras parkā, divus objektus pie Ķīšezera krastiem un pieminekli Rumbulā. Taču nojauca kopumā astoņus – vēl divas piemiņas plāksnes un divus fasādes elementus ar sirpi un āmuru. Lielākā daļa no tiem ir iznīcināti. Daži nodoti Latvijas Okupācijas muzejam. Demontāžas darbus veica Rīgas pieminekļu aģentūra, kuras direktors Gunārs Nāgels pauda nožēlu, ka īsi pirms tam bija jātērē līdzekļi objektu atjaunošanai.

GUNĀRS NĀGELS, RĪGAS PIEMINEKĻU AĢENTŪRAS DIREKTORS: “Cik es zinu, nav paredzēts neko jaunu darīt. Katrā ziņā tas nebūtu mūsu aģentūras uzdevums, jo mēs rūpējamies par pieminekli un vēl drusciņ ar to mēs labiekārtojam teritoriju. Bet tā, ka, ja tur nav piemineklis, tad mums vispār nav nekāds pamats neko tur darīt.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā tagad izskatās šīs vietas? Uzvaras parks, kurā atradās piemineklis Padomju armijas karavīriem, ir vienīgā vieta, kuru pārveidoja līdz nepazīšanai. Tagad tas ir lietderīgs – izveidots skeitparks, bērnu rotaļlaukums, izvietoti soliņi. Pārējās vietas Rīgā, kurās atradās pieminekļi, atrast ir teju neiespējami. Mežaparkā pie Ķīšezera, kur atradās padomju režīma slavinošais obelisks, palikušas ir tikai trepes, kuras aizved pie koka baļķu kaudzes. Arī citur – pieminekļu vietā manīt var tikai lapu čupas vai atkritumus.

Citviet Latvijā, Daugavpilī un Rēzeknē, pilsētās, kurās padomju pieminekļu nojaukšanu iedzīvotāji īpaši aktīvi nosodīja, vietas ir atstātas neskartas. Rēzeknē tā dēvētā “Aļošas” pieminekļa vietā ir tukšs laukums ar akmeņiem un betonu. Latgales reģionālās televīzijas uzrunātie rēzeknieši tur vēlas redzēt parku un ziedus.

Bijušais Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs pēc pieminekļa nojaukšanas medijiem sacīja, ka teritorija tiks sakārtota, bet neko jaunu neveidos, jo neesot nepieciešamības tērēt lieki naudu. Savukārt Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš aģentūrā LETA izteicās, ka bijušās pieminekļu vietas varētu labiekārtot brīdī, kad palielināsies pilsētas ienākumi. Padomju režīmu slavinošie objeki ir aizvākti arī trešajā lielākajā valstspilsētā Liepājā. Jaunliepājā pie kanāla vietā, kur reiz slējās piemineklis Liepājas aizstāvjiem, tagad ir tukša un tur iesēta zālīte.

Okupācijas pieminekļa vietā taps parks
Uzvaras parka pieminekļa nojaukšanas gaita

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.